Haber Ölmeye Gönderdiler

Konu, 'Meslek Hastalıkları Haberleri' kısmında TÜİSAG Blog tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. TÜİSAG Blog

  TÜİSAG Blog Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi  Ölmeye Gönderdiler
  Vitra Karo’da çalışan işçilerin birçoğu ölümcül mesleki silikozis hastalığına yakalandı. İşveren hastanenin ‘tozsuz ortamda çalışması gerekir’ raporuna rağmen işçileri çalışmaya zorladı.

  Eczacıbaşı Holding’e ait Vitra Karo’nun İstanbul Tuzla ve Bilecik Bozüyük’te bulunan fabrikalarında çalışan birçok işçinin mesleki silikozis hastalığına yakalandığı ortaya çıktı. Vitra Karo’nun Tuzla’da 300, Bozüyük’te 1100 çalışanı bulunuyor. İşçilerin birçoğu iş güvenliği tedbirleri alındığında önlenebilen ancak yakalandığında tedavisi olmayan ölümcül mesleki silikozis hastalığına yakalandı, bazıları sağlık kurulu raporuna rağmen çalıştırıldı.

  Bir kısım işçi de meslek hastalıkları hastanesine sevk edildi, uluslararası kriterlere uygun tomografi ve diğer tetkiklerle teşhis yapılması engellendi ve basit röntgen çektirilerek geri yollandı. İşyerinde toza maruz kalan işçilere, tozdan korunmaya yetecek nitelikte maskeler verilmedi, göstermelik kağıt maskeler dağıtıldı. Toz emme sistemi ise çalıştırılmadı. İşçiler yoğun tozlu havayı teneffüs etmek zorunda kaldı. Müfettiş denetimlerinde ise bazı makineler kapalı tutuldu, işyerinde bazı yerler kilitlenerek denetimden kaçırıldı.

  BİLGİLENDİRME YAPILMADI
  Başına gelenleri Aydınlık’a anlatan Nevzat Torun 1999 tarihinde Vitra Karo’da işe başladı. Kendisine İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesinin 27 Şubat 2014 tarihli raporu ile mesleki silikozis hastalığı teşhisi konuldu. Raporda, mesleki toza maruz kalması nedeniyle, silikozis, nefes darlığı, her iki akciğerde nodül, göğüs ağrısı, ayrıca ağır taşıma koşulları nedeniyle oluşan bel ve bacak ağrısı, disk bozuklukları tespit edildi. Rapora “tozsuz ortamda” çalıştırılması gerektiği yazıldı. İş akti 12 Mart 2014’te feshedildi. Nevzat Torun, raporu İşyeri Hekimi İsmet Tamer’e göstermesine rağmen kendisine “Raporda bir şey yok” denildiğini anlattı. Fabrika müdürü ile görüşmesinde diğer ortamların da tozlu olduğuna dikkat çektiğini söyleyen Torun, “Bana tazminatlarımın ödenerek çıkışımın verileceğini söyledi. Bende ‘Mağdur olduk, nolacak’ dedim. ‘Biz bir şey yapamayız’ dedi. Biz de dava açtık. Ancak işsiz kalacağını düşünen birçok arkadaş da hukuki yola başvuramadı” ifadelerini kullandı.

  Nevzat Torun, İşyeri Hekimi İsmet Tamer’in hastalıkla ilgili bilgisi olmasına rağmen işçilere bu konuda herhangi bir bilgi vermediğine dikkat çekti. Mesleki silikozis hastası olduğuna dair rapora rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu ve Çalışma İl Müdürlüğü’ne bildirimde bulunulmadığını belirten Torun şunları söyledi:

  “Fabrikada mesleki silikozis hastalığına yakalanan birçok arkadaşa ilk başta çıkış vermediler. Hatta işyerinde kendilerine baskıda yapıldı. Ferhat Çalışkan arkadaşımız, rahatsızlandığı için hastaneye gitmişti. Ve üç günlük bir rapor aldı. İşyerine iki saat geç kalmıştı. Ancak rapor almasına rağmen işyerine iki saat geç kaldığı için kendisine disiplin cezası verildi.”

  İşyerinde çalışırken ortamın tozdan sis gibi olduğunu söyleyen Torun şöyle konuştu: “İşyerinde çalışırken ortam sis gibi oluyordu. Toz-emme sistemi sadece göstermelikti. Kullanılan maskeler en kötü maskelerdi. Maskelere rağmen toz içinde nefes almakta güçlük çekiyorduk.Yerdeki tozlar bile ilkel yöntemle yani kürek ve süpürge ile temizleniyordu.”

  SENDİKA SEYRETTİ
  Türk-İş’e bağlı Çimse-İş Sendikası üyesi olduklarını belirten Torun, sendikanın yaşananlara sessiz kaldığını söyleyerek, “Biz durumu Çimse-İş Sendikası’na anlattık, onlar da sadece işverene durumu iletmekten öte bir şey yapmadı” dedi.

  ‘İŞÇİNİN TAZMİNAT HAKKI VAR’
  Avukat Tayfun Taşlıoğlu, mesleki silikozis hastalığına yakalandığını öğrenen bir işçinin hangi hukuki yollara başvuracağını Aydınlık’a anlattı. Av. Taşlıoğlu, işverenin meslek hastalıkları hastanesinden alınan raporun kendisine ulaştığı andan itibaren bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na ve Çalışma İl Müdürlüğü’ne bildirmesi gerektiğine dikkat çekti. İşçinin bu bildirimin yapılmaması halinde Çalışma İl Müdürlüğü’ne şikayette bulunarak müfettiş incelemesi isteyebileceğini belirten Taşlıoğlu şöyle konuştu: “İşçi hak kaybına uğramaksızın uygun ortamda çalışma talebinde bulunabilir. Eğer işveren bu talebi yerine getirmezse işçi kıdem ve ihbar tazminatını alarak iş aktini feshetme hakkına sahiptir. İşçi yakalandığı meslek hastalığı nedeniyle bundan doğrudan sorumlu olan işverene tazminat davası da açabilir. Meslekte kazanma gücü kaybı, iş gücü kaybı ve bu hastalık nedeniyle uğradığı maddi ve manevi zararların tazminini talep edebilir.”

  [​IMG]
  Devamını Oku...


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica