Tartışma Olasilik Mı Yoksa Şiddet Mi Daha Önemli Faktördür?

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında ERYÜKSEL Mustafa tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ERYÜKSEL Mustafa

  ERYÜKSEL Mustafa TÜİSAG Üyesi  Herhangi bir çalışma ortamında, risk skoru sonucunu etkileyen değerlerden Olasılık mı yoksa Şiddet mi sizin için daha önemli faktördür, olasılığı düşük şiddeti büyük riskler ile olasılığı büyük şiddeti düşük riskler sizin için neyi ifade eder? Önceliğiniz hangisinde olur?


   
 2. Anıl AŞKIN

  Anıl AŞKIN TÜİSAG Üyesi

  Olasılık ve risk elma ve armut gibidir birbirleri ile kıyas edilemezler. Şayet bu şekilde olsaydı risk skoru 15 olan iki farklı 3x5 ve 5x3 risk skorlu olaylar aynı olması gerekir. Bu yanlıştır.

  Şiddet olay olduktan sonra olayın gerçekleşen riskin sonucudur ki bunu değiştiremeyiz. Yani Yüksekte çalışan kişinin tehlikesi yüksekte çalışma yapmasıdır. Riski yüksekten düşmesidir. Sonucu hepimizin malumu. Bizler aldığımız önlemlerle riski tamamen ortadan kaldıramazsak (eleminasyın ve ikame ile) adamın yüksekten düşme riski devam eder. Toplu koruma yaparız kkd vereriz, eğitim veririz, denetleme yaparız bunun sonucunda olasılığı azaltırız ancak şiddet aynı kalır.

  Bir riskin görülme sıklığı artarsa gerçekleşme olasılığı artar bu nedenle sık sık olan ufak şiddetli riskler nadir ve nispeten büyük şiddetli risklerden daha tehlikelidir. hergün yaşanan ufak takılmalar çarpmalar kaymalar hem ufak şiddetli kazalar meydana getirir en önemlisi bence ufak kaza olayı esnasında bir anlık refleks ile kazalar zincirini oluşturmaya başlarız.

  Elbette nadir yapılan işlere önem verilmeli zira kazalar sık sık yapılmayan işlerde daha büyük sorunlar oluşturur. Bakım onarım montaj genel temizlik gibi faaliyetler yılda birkaç kez yapılır bu zamanlarda bu işler için özel önlemler alındıktan sonra (kilitleme etiketleme gibi...) çok rahat çözülür.

  Sık sık görülen riskler işletme körlüğü olmasına da sebep verdiği için muhakkak bu noktalara önem verilmesi gerekir.

   
  ERYÜKSEL Mustafa ve ÖZLEM DEMİRÖZ bu yazıya teşekkür etti.
 3. s0LaR pLe.X.uS

  s0LaR pLe.X.uS TÜİSAG Üyesi

  bence şiddet daha önemlidir.. bir insanın on kere eline iğne batmasıyla, bir kerede kolunu kaybetmesi aynı olamaz..

     

   
  ERYÜKSEL Mustafa ve ilkeer bu yazıya teşekkür etti.
 4. ilkeer

  ilkeer TÜİSAG Üyesi

  bence de şiddet önemli

   
  ERYÜKSEL Mustafa bu yazıya teşekkür etti.
 5. ERYÜKSEL Mustafa

  ERYÜKSEL Mustafa TÜİSAG Üyesi

  bu olayın bilimsel bir açıklaması olmalı. eğer bilimsel açıklaması varsa paylaşabilir misiniz?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica