Ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi belgesi nedir? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi belgesi nedir?

Konu, 'OHSAS 18001 İş Sağ. ve Güv. Yönetim Sis. Hakkında' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ NEDİR?

  İşçilerin iş kazalarına uğramalarını ve meslek hastalıklarına tutulmalarını önlemek, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken önlemler dizisine iş sağlığı ve güvenliği diyebiliriz. Bu önlemleri bir sistematik ve standartlara Örneğin (OHSAS 18001 belgesi) dayandırarak yapılan organizasyonel faaliyete de OHSAS 18001 İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi denir.
  Bu standartlar ile kurulan sistemin bağımsız ve tarafsız belgelendirme kuruluşları tarafından denetlenerek OHSAS 18001 standardına uygun olup olmadığı denetleme sonucunda uygunluğu ifade eden belgeye de OHSAS 18001 Belgesi denir.
  Şunu belirtmeden geçmeyelim ISO 9001 ISO 14001 gibi standartlar akreditasyona tabii standartlardır. Fakat OHSAS 18001 belgesi standardı akreditasyonu olmayan bir standart ve sonuçta verilen belgede akrediteli olmayan bir belgedir.
  Bunun için bazı yanlış uygulamalardan korumak için ihale kanunda şöyle bir uygulama getirilmiştir. OHSAS 18001 belgesini alacak ve ihalede kullanacak kurumlar şirketler için ohsas belgesini aldığınız kurumun herhangi bir konuda TÜRKAK tarafından akrediteli olması gerekliliği getirilmiştir.

  Uluslararası çalışma örgütü (ILO) ile Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) işçi sağlığı ve iş güvenliği ortak komisyonunda işçi sağlığının esasları şöyle belirlenmiştir:
  1. Bütün iş kollarında işçinin fiziksel, ruhsal ve sosyo-ekonomik bakımdan sağlığını en üst düzeye çıkarmak ve bunun devamını sağlamak.
  2. Çalışma şartları ve kullanılan zararlı maddeler nedeni ile işçi sağlığının bozulmasını engellemek.
  3. Her işçiyi kendi fiziksel ve ruhsal yapısına uygun işte çalıştırmak.
  4. Özet olarak işin, işçiye ve işçinin işe uyumunu sağlamaktır.
  Belirlenen amaçlara ulaşmak, dolayısıyla, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliliği Yönetiminin sorumluluğundadır.
  İş Sağlığı ve Güvenliliği yönetimine 3 temel görev düşmektedir. Bunlar:
  1. Tehlikeleri tanımlamak.
  2. Her tehlike için riskin boyutunu tahmin etmek ve saptamak.
  3. Riskin kabul edilebilir olup olmadığına karar vermek ve riski kontrol altına almaktır.
  Çalışma hayatını, üretkenliği ve bunlara bağlı olarak işletmelerin kârlılıklarını etkileyen bu tip olaylara önlem almak için, öncelikle mevcut durumun analizi yapılarak risklerin tespit edildiği, bu riskleri yok etmek için yasal yönetmelik, mevzuat ve kanunlara entegre programların oluşturulduğu ve uygulandığı, bütün çalışmaların belli bir sistematik içerisinde dokümante edildiği ve ilgilenenlere duyurulduğu, bu yürütülmekte olan çalışmaların izlenip denetlendiği bir takım yönetim sistemleri uygulanmaktadır. Bu sistemlere “ OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri” denmektedir.
  İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ile ilgili dünyada uygulanan standartlar, kanunlar ve dökümantasyonları hazırlayan organizasyonlardan bazıları şunlardır:

  American Petroleum Institute (API)
  National Fire Protection Association (NFPA)
  American Society of Mechanical Engineers (ASME)
  Standards New Zealand (SNZ)
  British Standards Institute (BSI)
  Occupational Safety and Health Administration (OHSA)
  Occupational Safety and Health Service
  NZ Chemical Industry Council
  Standards Australia
  International Organization for Standardization (ISO)

  Uygulanan bazı standartlar ise QS 9000, BS 8800 (Guide To Occupational Health and Safety Management Systems), ILO (International Labor Organisation) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Rehberi:2001, ISA 2000, NPR 5001, OSHA AS/NSZ 4360, OSHA AS/NSZ 4804, OHSAS (Occupational Health and Safety Assessment Series) 18001, OHSAS 18002 Uygulama Rehberi’dir


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica