Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

Konu, 'OHSAS 18001 İş Sağ. ve Güv. Yönetim Sis. Hakkında' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  OHSAS 18001 İş sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi nasıl alınır?

  Belge almak deyimi yerine sistem kurmak ve belge almak desek daha iyi olur çünkü OHSAS 18001 standardının bize getirdiği bazı uygulamalar ve yaptırımlar vardır ve bunun için TS 18001 standardı yayınlanmıştır. OHSAS 1800 standardına göre sistem kurmak isteyen firmalar şirketler öncelikle profesyonel bir yardım almaları gerekir. Bu yardımı yapan firmalara OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği danışmanlık firmaları diyoruz.

  OHSAS 18001 DANIŞMANLIK FİRMALARI

  OHSAS 18000 belgesi danışmanlık firmaları şirketinizde mevcut olan sisteminizi OHSAS 18001 belgesi standardının şartlarını sağlayacak şekilde çalışmalar yapar ve bu çalışmaları sizinle birlikte yapmak zorundadır. Çünkü şirketinizin faaliyet gösterdiği sektörü en iyi siz bilirsiniz ve maruz kalabileceğiniz iş sağlığı ve güvenliği riskleri ve tehlikelerini ortaya en iyi siz koyabilirsiniz. Aslında yapılan danışmanlık hizmeti kapsamı şu şeklidedir; Danışmanlık firması size standardı öğretir siz ise yaptığınız işi anlatırsınız ve ortaya karşılıklı bir sinerjiden kaynaklanan bir sistem çıkar. Peki standardı öğrendiniz danışman firma ile çalışmalarınızı da yaptınız artık bundan sonraki süreç kurulan sistemin uygulanmasıdır. Uygulama safhasını da şuna benzetebiliriz arabayı tasarladınız bütün araç gereç ve ekipmanları yerleştirdiniz artık arabayı hareket ettirme ve performansına bakmanız gerekir. Onun için kurulan sistemin uygulanması ve aksaklıkların tespit edilmesi ve gerekli revizyon ve iyileştirmelerin yapılmasıdır. Bu uygulamalar da bittikten artık kurulan ve yürüyen sisteminizi tarafsız bir gözle bakılması zamanı gelmiştir. Burada şunu unutmamak gerekir sistem kurma uygulama ve bundan sonraki süreçlerde olayların patronu danışmanlık şirketidir ve sorumludur.

  OHSAS 18001 Sisteminin Belgelenmesi

  Sistem uygulamaları devam ederken OHSAS iş sağlığı ve güvenliği danışmanlık firması sizin adınıza OHSAS 18001 belgesini veren belgelendirme şirketlerinden teklif alırlar ve sizin belirleyeceğiniz firmaya başvuruda bulunurlar.

  OHSAS 18001 Belgesini veren firmalarda aranacak özellikler ve ohsas 18001 belgesini hangi belgelendirme firmalarından alabiliriz aşağıdaki soruları yanıtlamak gerekir.

  1-)Belgelendirme firması önüne geçen herkese OHSAS belgesi veriyorsa yani hak eden de hak etmeyende alıyorsa öncelikle böyle bir belgelendirme firmasından ISO ve ohsas belgesi alınmaz.

  2-) OHSAS 18001 belgem dünyada hatırı sayılır bir belgelendirme firmasından olsun derseniz büyük firmalara bakın onlar nereden almış belgelerini

  3-) İhracat yapacağım o yüzden müşterilerime sunacağım OHSAS belgesini diyorsanız en çok hangi ülkelere yapıyorsanız ihracatı o ülkenin belgelendirme firmasından alın.

  4-) İhalelerde kullanacağım diyorsanız TÜRKAK tarafından akredite edilmiş bir firmadan almanızda fayda var.

  Belgelendirme kurumunu seçtikten sonra artık sisteminizi belgelendirebilirsiniz. Belgelendirme öncesi sisteminiz ile ilgili bütün prosedürlerinizi İş sağlığı ve güvenliği el kitabınızı organizasyon şemanızı ve belgelendirme kurumunun istediği diğer dokümanlar belge veren kuruma gönderilir ve incelemeye tabii tutulur. Doküman inceleme safhası olumlu geçmiş ise size gün verilir ve günü geldiği zaman belgelendirme firmasının size göndermiş olduğu denetçiler OHSAS 18001 belgesi standardına göre danışmanlık şirketi ile birlikte yaptığınız çalışmaları denetler ve raporlar bu denetim minumum 1 ve en fazla ortalama 6 gün sürer burada denetim günü firmanızın çalşan sayısına ve faaliyetlerinizin karmaşıklığına göre belirlenmiş gün sayısıdır.

  Görüldüğü gibi OHSAS 18001 İş sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi detayına indikçe ; karmaşık hale gelen kapsamlı bir iş sağlığı ve güvenliği Yönetim sistemidir. Türkiye şartlarında OHSAS 18001 İş sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi belgesi prensipli ,bilimsel çalışanlarına ve iş yerine önem veren bir kuruluşun göstergesi olarak da algılanabilir, belge gözüyle, veya gereksiz bir evrak ayrıntı gözüyle de görülebilir, takdir sizlerindir.


   
  Cevahirim, deryayran, degiray ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. samed

  samed TÜİSAG Üyesi

  fiyatı ne kadardır bu belgenin?

   
 3. ali ihsan saatci

  ali ihsan saatci TÜİSAG Üyesi

  ben google da aram yaptırdım OHSAS 18001 diye ilk firmalrdan teklif aldım ciddi akredite olanlardan. 1200 TL verdiler.

     

   
 4. Abdullah CENGİZ 25

  Abdullah CENGİZ 25 TÜİSAG Üyesi

  Akredite bir kuruluştan alınırsa 4000 TL + KDV dir. Sistem kurulumu ise 7000 TL + KDV civarında olur.

  Her yer sistem kuramaz. Her yerden de belge alınmaz.

   
 5. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  ciddi akreditasyon yapan kurumlar genelde 1200TLye vermez. zaten fiyat firmaya özel verilir. kişi sayısı alan büyüklüğü vs göz önünde bulundurulur. ve abdullah beyin dediği fiyatlarda olur. bakkaldan alırınır gibi belli bir fiyatla alınmaz yani :)

     

   
  Abdullah CENGİZ 25 bu yazıya teşekkür etti.
 6. ali ihsan saatci

  ali ihsan saatci TÜİSAG Üyesi

  tabiki başvuru formuna göre teklif verdiler. Biz iki kişiyiz, riskli bir işmiz yok ithalatcıyız, zaten gözetimlerde bu paraya yakın ama memnun kaldık.

   
 7. alpbey

  alpbey TÜİSAG Üyesi

  Zaten turkak akreditasyonu yok henüz ülkede. Ucuz verenler akreditasyonsuz verir. Belli başlı birkaç yurtdışı firmalarda var akreditasyon..

  GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
 8. Mustafa 81

  Mustafa 81 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben iş güvenliği uzmanıyım bağlı olduğum şirket OHSAS 18001 belgelendirmeside yapıyor ayrıca çalıştığınız firmalara marka tescil patent ve kalite hizmetide vermektedir ilgilenen arkadaşlar benden bilgi alabilirler   
  yakup kahraman bu yazıya teşekkür etti.
 9. Bayram ÇELİK

  Bayram ÇELİK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  OHSAS 18001 kurmak için maliyet hesabı çıkarmam gerekiyor.

  Elinde örnek çalışma olan varsa paylaşırsa memnun olurum.

     

   
 10. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  İş güvenlik uzmanının bu belgeyi almasınının yararı nedir acaba ?   
 11. emregirayhan

  emregirayhan TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzanıyım bu belgeleri almam ne gibi yarar sağlar ohsas 18001,ohsas 19001 gibi belgeler.
  ve bu belge ücret ve eğitim süreleri nedir acaba   
 12. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  emre bey,

  bu belgeleri siz değil işletmeler alabilir. Sİz sadece denetçi veya baş denetçisi olabilrisiniz. Ya da firmanız adına alabilirsiniz. Bunun için Tse ye başvurup bunların klavuzlarını alabilir, firmanızda da bu klavuzlarda yazan uygulamaları hayata geçirip, daha sonra denetleme sonucu firmanıza 18001 sertifikası aldırabilrisiniz.

  Ya da (şu an hangi kurumlar hatırlayamadım) denetçi sertifikası alabilirsiniz. Bu konuda çok bir bilgim yok. Site yöneticisi diğer arkadaşlar yardımcı olabilir.

   
 13. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Kaan Saka çok güzel açıklamış. Eline sağlık ,
  OHSAS işi ufacıkta olsa karışık. Şener şenin bir filmi vardı. Namussuz namuslu diye , OHSAS ın durumuda benzer akreditasyonsuz , akreditasyonlu şeklinde söyleyebiliriz. Türkak akredite etmiyor. Denetçilik filan durumlarıda o yüzden birkaç ciddi kurum dışında (hatta zaman zaman onlarda ) hem denetçilik , hem iç tetkikçi , hem bilgilendirme vede belegelendirme çok sağlıklı olmuyor.
  Bu bilindik standartları internet ortamında hem bulabilirsiniz. Hem de çeşitli talimat,prosedür vs... çok rahat ulaşırsınız. Sertifika her işte olduğu gibi iso ve ohsas durumlarında da nitelik gösterir. Ama işi yapacak olan insandır. Belgeyi filan boşverin öncelikle alın bakalım standart ne demiş ? Ona bakın , anlamadığınız yeride gelin , sorun . Beraber tartışalım. Çok büyük faydasını görürsünüz. Olaya hakim olunca da gider iyi bir kurumdan belgeyide alırsınız. Şahsen benim var . Ama hiç bir kurum OHSAS için dış denetçi çağırmaz.
   
  Ceyhun Sönmez ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 14. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  bu ohsas hakkında detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim yardım edecek olan varmı acaba...ohsas 18001 yönetim sistemine hakim demek ne demektir?

   
 15. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar;
  ohsas temel eğitimi almadan iç tetkikçi eğitimin alınması hakkında ne düşünüyorsunuz?   
 16. Erdem Yaman

  Erdem Yaman TÜİSAG Üyesi

  Sayın CG_Tuncel,
  Bu şekilde olmaz. Olamaz. Kime sorduysanız, nereden duyduysanız bilgi yanlış.

  ISO 9001 'de olduğu gibi öncelikle Temel, Dökümantasyon daha sonra İç denetçilik (ya da iç tetkikçilik). Tabi bu iç denetçilik de bir sınav sonucunda...

   
 17. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  Erdem bey;
  bilgilendirme için teşekkürler.
  Ohsas için teklif aldığımız yerler TEMEL EĞİTİM için "almanız faydalı olur" ibaresinin kullandıkları ve temel eğitimi almadan iç denetçi eğitimi de alabileceğimizi söyleyince böyle bir düşünceye kapıldım.
  Peki bu tür eğitimler ve belgelendirmelerinde aramamız gereken kriter nedir? ne olmalıdır?

   
 18. Canan Soylu

  Canan Soylu TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Ben OHSAS 18001 ve ISO 9001 eğitimlerini almak istiyorum. Ancak temel eğitim mi yoksa direk iç denetçilik ya da baş denetçilik eğitimi mi alsam diye düşünüyorum. Yukarıda böyle bir şeyin iyi olmayacağını söylemişler arkadaşlar. Ancak bazı firmalara sorduğumda direk iç ve baş denetçilik eğitimi alabileceğimi ifade ettiler. Bu ne kadar doğru?
  Nereden eğitim alabilirim? Mutlaka bu eğitimi alan arkadaşlar mevcuttur.Bize yardımcı olurlarsa sevinirim.

   
 19. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Konu hakkında (9001, 18001) yeterli bilginiz varsa, direk iç denetçi ve baş denetçi sertifikalarına başvurabilirsiniz ve bu zaman kaybını önleyecektir. Ancak konu hakkında (yeterli) bilginiz yoksa iç/baş denetçi sertifikası eğitimi yeterli olmaz. İç denetim yaptığınızda denetimin layıkıyla olması ve konuya hakim olmak adına temel eğitimi almak yararlı olur diye düşünüyorum.

   
 20. Canan Soylu

  Canan Soylu TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim. Kafamdaki soru işaretleri böylece azalmış oldu:)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica