Haber Ofis Çalışanları Çok Da Rahat Sayılmaz

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Ofis Çalışanları Çok Da Rahat Sayılmaz
  Kayseri Özel Tekden Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Murat Doğan, ofis çalışanlarının, diğer meslek gruplarına göre daha fazla bel ve boyun ağrısı tehdidi altında olduğunu söyledi.Masa başı çalışmanın toplumda rahatlığı ile bilindiğini belirten Tekden Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Murat Doğan, dikkat edilmediğinde ofis çalışanlarının da ciddi rahatsızlıklara maruz kalacağını ifade etti. Ofis çalışanlarında en çok bel ve boyun ağrıları görüldüğünü kaydeden Uzm. Dr. Murat Doğan, bu şekilde çalışanlara mutlaka bel boşluğunu dolduracak biçimde bel desteği kullanmaları önerisinde bulundu.

  1.jpg

  UZUN SÜRE OTURMAK KİREÇLENME VE KEMİK ERİMESİ NEDENİ
  Uzun süre aynı pozisyonda durmanın da bel rahatsızlıklarına davetiye çıkardığını vurgulayan Özel Tekden Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Murat Doğan, “Kişi uzun süreli sabit pozisyonda kaldığında buna bağlı olarak belde esneklik kaybı, disk basıncının artması, kuyruk sokumunda ve belde eğrilikler ve kamburluk meydana gelir. İleri yaşlarda ise uzun süre aynı pozisyonda kalma, kireçlenme ve kemik erimesini tetikler.” diye konuştu.

  BOYUN İÇİN GÜNDE 4 KEZ EGZERSİZ
  Boynun da bel kadar düzgün pozisyonda kalması gerektiğinin altını çizen belirten Özel Tekden Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Murat Doğan, “1 saatten fazla da aynı pozisyonda kalınmaması gerekiyor. Bu, özellikle boyun kaslarında spazma neden oluyor. Ofis çalışanlarına tavsiyemiz günde en az 4 kez ara vererek boyun egzersizleri yapmak. Bir seferde kişinin en fazla 3 dakikasını alacak bu egzersizlerde kaslar belli pozisyona geleceği için rahatlama sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

  Kaynak: İhlas Haber Ajansı


   
  Last edited by a moderator: 17 Nisan 2014
  Teknik Öğretmen(İGU) ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica