Soru : Ödev - Basınçlı Kaplar Hakkında Tez Yazmam Gerekiyor

Tarık pamuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Basınçlı kaplar hakkında tez yazmam gerekiyor lütfen yardım edin

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Selam, yüksek lisans bitirme projesi mi? yoksa yüksek lisans tez hazırlama mı? açıkçası bilemedim.
Ben de uzun bir süre garip bir konu üzerinde tez hazırlama ile uğraştım, neyse ki ocak ayında olayı tamamladım ve tezi teslim ettim.
Şimdi gelelim sizin konuya. Eğer yüksek lisans eğitimi esnasında Bilimsel Araştırma Teknikleri dersini almış iseniz, meşhur evren ve örneklem olayını belirlemeniz gerekiyor.
Tezinizin yapısı standarttır. Ancak sizin kafanızda tasarladığınız GİRİŞ bölümü, GENEL bölüm, YÖNTEM ve GEREÇLER bölümlerine dair düşünceleriniz neler?
İster buraya yazın ister bana bu forum üzerinden mesaj atın, konuşalım. Ben danışman hoca yönünden çok sıkıntı çektim çünkü.

Tarık pamuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar 2 yıllık bir bölüm ve hiç tez yazmadım açıkcası çok öyle ayrıntılı tez istemiyorlar ama hiç yazmadığım için nasıl ne yapmalıyım bilmiyorum 50-60 sayfalık bir yazı yazmalıyım ama hiç bilgim yok

Tarık pamuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar 2 yıllık bir bölüm ve hiç tez yazmadım açıkcası çok öyle ayrıntılı tez istemiyorlar ama hiç yazmadığım için nasıl ne yapmalıyım bilmiyorum 50-60 sayfalık bir yazı yazmalıyım ama hiç bilgim yok

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bitirme projesi. Bunu hazırlamak daha kolay. Ancak hangi okulda okuyor iseniz öncelikle o okulun TEZ YAZIM KILAVUZU'nu inceleyin. Her ne kadar standart bir yapıda olmasına rağmen her okul biraz farklı yaklaşımlar içinde oluyor.
Bu çalışmayı hazırlamaya başlamadan önce ne konuda olacağına dair ismini koyun.
Örnek-1 : Basit Basınçlı Kapların kullanıldığı ortamlarda, ortam emniyetinin sağlanmasına yönelik inceleme.
Örnek-2 : Basit Basınçlı Kapların periyodik kontrollerinde uygulanacak usullerin incelenmesi.
Örnek-3 : Basit Basınçlı Kapların taşınması, depolanması, kurulumları : Sağlık Teşkillerindeki uygulamalara yönelik inceleme, gibi gibi.
Sonrasında bilgi toplamanız gerekiyor. Bu konuda öncelikle ilgili yönetmelik size rehberlik eder. (BASİT BASINÇLI KAPLAR YÖNETMELİĞİ)
Sizden istenen bu tez yazım kılavuzunda belirtildiği şekilde elde ettiğiniz bilgileri KAYNAK GÖSTEREREK projenizi yazmanız.
Son olarak Tez Yazım Kılavuzunda belirtildiği şekilde yazılması ve o formata getirilmesi gerekiyor.

Tarık pamuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şimdilik böyle başladım. Bursa Uludağ üniversitesinde okuyorum. Çok ayrıntılı bir tez beklemiyorlar genel anlamda bir şey yazıcaz. Konu Basıçlı Kap’lar sadece ne yapıcağım bana kalmış. Eksiğim veya hatam olmuş olabilir. Şunu ekle veya şunu çıkar şöyle yap dediğiniz bir yer var mı ? Dediğim gibi bu sadece bir taslak lütfen fikirlerinizi benimle paylaşın

Ekli dosyalar

• tarık tez kopyası.docx
    530.3 KB · Görüntüleme: 41

Tarık pamuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hocam inceleyebildiniz mi fikirleriniz neler ne yapıyım

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Selam, inceledim.
1) Bu hazırladığınız metin tez, bitirme projesi, dönem ödevi vb. hiç bir formata uymuyor. Üniversitede okuyorsunuz dolayısı ile bir konuda hazırlayacağınız bilginin standart akademik formata uygun olması lazım. Hazırlayacağınız konu ne kadar basit olursa olsun, isterse üç dört sayfa olsun sonuç olarak formata uygun olması lazım.
2) İçerik olarak bir sorun yok Ancak bu bilgileri nereden aldığınıza dair kaynak belirtmemişsiniz. Şimdilik üniversite öğrencisi sonrasında lisans mezunu olarak yazacağınız ya da hazırlayacağınız her türlü sunumda mutlaka kaynak belirtmeniz lazım.
3) Ben buraya bir iki doküman ekliyorum. Bunları da inceleyin. Özellikle Sn. Onur Tetik tarafından hazırlanan BASINÇLI KAPLARIN KONTROL METOTLARI (Kaynak: http://www.anadoluissagligi.com/img/file_2349.pdf Erişim Tarihi: 10.03.2019) dokümanını bir okuyun ve buradaki formata göre hazırlayın.
Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanıp yayınlanmış olan Basınçlı Gaz Tüpleri Emniyet Broşürü'nü de ekliyorum.
Son olarak internet ortamında anonim olarak bulunan Basınçlı Kaplarda Güvenlik isimli bir doküman daha ekliyorum.
Sonuç olarak, bu dokümanları da bir inceleyin, hazırlamış olduğunuz dokümanı hem içerik hem format olarak biraz geliştirin.
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• basınçlı kapları kontrol metotları .pdf
    925.7 KB · Görüntüleme: 37
  • Basınçlı Gaz Tüpleri Emniyet Broşürü.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 30
  • 35-basincli-kaplarda-guvenlik.pdf
    963.8 KB · Görüntüleme: 34

Tarık pamuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tez yazım kurallarını üniversitemiz bekledi kaynakçayı bilerek eklemedim çünkü en son ekliycem farklı bir yerde kaynakçalarım baş kısmına index yapıcam son tarafına da kaynakça başka bir sorun görüyor musunuz

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yolladığınız çalışmaları tekrardan inceledim. İçerik olarak bir sorun görünmüyor.
Bu çalışmanızı aşağıdaki başlıklar altında toparlar iseniz amaca yönelik sonuc elde edersiniz.
GİRİŞ = Bu çalışmanızın amacını ve çalışmada konu edilen Basınçlı Kaplar ile ilgili okuyucuya kısa bilgilendirme yapın.
GENEL BİLGİLER = Hazırlamış olduğunuz çalışmada soru-cevap şeklinde yazdıklarınızı burada toparlayıp çalışma hakkında okuyucuya bilgi verin. Yani basınçlı kapları herkes bilmeyebilir, mantığı ile hareket edin.
GEREÇ VE YÖNTEM = Çalışmanızda kullandığınız bilgileri nasıl elde ettiğinizi, nasıl inceleyeceğinizi vb. belirtin. Benim önerim Nitel Araştırma yöntemi uygulanmış ve LİTERATÜR TARAMASI yapılarak elde edilmiştir vb. ifadeler kullanmanız yönünde.
BULGULAR = Burada GENEL BİLGİLER bölümünde bahsettiğiniz ve sizin hazırlamış olduğunuz bilgiler ışığında BASINÇLI KAPLAR ile ilgili neler buldunuz? Bunları belirtin.
TARTIŞMA = En güzel bölüm burasıdır. Hazırladığınız sizin kendi bilgilerinizi yani GENEL BİLGİLER bölümünde gösterdiklerinizi, mevcut yönetmelik, akademik dokümantasyon (Makale, kitap vb.) kaynakları göstererek kıyas yapın ve kendi düşüncelerinizi ortaya koyun.
SONUÇ ve ÖNERİLER = Bu çalışmanın sonunda TARTIŞMA bölümünde belirttiğiniz tespitleriniz doğrultusunda ortaya çıkan sonuçları ve bu sonuçlara önerilerinizi yazın.
KAYNAKLAR = Bu bölüm tüm raporlaştırmalarda en önemli kısım.
(VARSA) EKLER bölümünü ekleyin. EKLER bölümü genelde GENEL BİLGİLER kısmını çok fazla bilgi yoğunluğuna sebebiyet vermemek amacıyla hazırlanır. Ayrıca bu bölümde TANIMLAR kısmını da ekleyebilirsiniz.
Sonuç olarak, sizin hazırladığınız dokümandaki bilgileri raporlaştırmanız gerekiyor.
Örnek "30.3 KAZAN VE BASINÇLI KAP SEKTÖR TANIMI VE GENEL BİR BAKIŞ" bu bölümde yazdıklarınızı GİRİŞ bölümünde toplayın.
Örnek "Kazan Nedir ve Çeşitleri Nelerdir ?" ifadesinden ziyade "Basınçlı Kap Nedir? Çeşitleri Nelerdir?" ifadesi ile bu bölümü GENEL BİLGİLER bölümünde toplayın.
Şu ana kadar hazırlamış olduklarınız zaten GENEL BİLGİLER bölümüne ait. Ve bir sorun yok. Yaptığınız çalışmayı okuyan kişiye bilgi veriyorsunz.
BULGULAR bölümü önemli. Neden ? Verdiğiniz bilgiler ışığında siz ne buldunuz? Yani TEORİ ve PRATİK arasındaki farklar nelerdir? Örnek "30.7 Basınçlı Kaplardaki Tehlikeler Nelerdir? " başlığı altında yazdıklarınız. Bunları zaten GENEL BİLGİLER bölümünde vermiş olacaksınız. Ancak genel kapsam içinde siz ne buldunuz? Örnek, "x tarihinde, x konserve fabrikasında kazan patlaması meydana gelmiştir. (Kaynak: www............... Erişim Tarihi: ......) Haber incelendiğinde patlayan kazanın sebze haşlamada kullanılan 500 kg. Endüstriyel Kaynatma tenceresinin patlaması ile meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bu tip tenceler XXXX tipi basınçlı kap olup, bunun emniyet ve bakım tedbirleri şunlardır. " gibi gibi.
Yine bir örnek "xxx tarihinde xxxx hastanesinde otoklav cihazının patlaması neticesinde xxx kişi yaralanmıştır. (Kaynak: wwww. Erişim Tarihi: ....) Olay incelendiğinde ve otoklav cihazının aşırı ısınmasından meydana geldiği anlaşılmaktadır. Otoklav cihazları xxx Standardı ve xxx yönetmeliğinde belirtildiği şekilde xxxx şekilde kullanılmaları üretilmiş olmaları vb. gerekmektedir." gibi gibi
SONUÇ ve ÖNERİLER = (hangi bölümde okuyorsunuz bilemedim :) Makine Mühendisliği mi yoksa İSG mi?) Bu bölüme tipik basınçlı kaplar ile ilgili emniyet kurallarını, kullanıcıların eğitimlerinin gerekliliklerini, periyodik bakımın önemini vb. yazın.
Kolay gelsin

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.