Odalar Üyeletine Toptan Risk Analizi-acil D.p-eğitime Fiyat Veriyor | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Odalar Üyeletine Toptan Risk Analizi-acil D.p-eğitime Fiyat Veriyor

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında kmemel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar uzmanlarda sorun bitmiyor, burada meslek odaları birileriyle(!) anlaşıp üyelerine fiyat veriyor, esnaf odası üyelerine cepten mesaj atarak 'filanca üyeyle anlaşmamız var, analizlerinizi yapar' diyorlar,bugün de tamirhanelerden haber var, verilen fiyat100 lira, esnaf odasıyla ters düşenler de başka firma arıyor yapacak. Yani meslek odaları el altından bizi de fiyatları da dibe çekiyor bilginiz olsun. Peki ne yapmalı?


   
  kalitek ve ARİS İSG bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Yapacak bir şey yok. Elektrikçiler odası da bir "çalışkan şirket" ile çalışıp her işletmeden oda aidatı gibi 150 TL topladı. Ofis için risk değerlendirme formundan farkı yoktu. İş yerlerinde kullanılan taşlama makinası, küçük torna makinaları, tel sararn kasaklı makinelerin vb. adı bile geçmiyor... Havalandırın, aydınlatın, sağlık rporlarını toplayın, yangın tüpü koyun vs.. yazmış ve ver parayı...)) Ne güzel dünya....

   
  kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 3. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  izmirde de lokantacılar derneği 150 tl ye bir danışma şirketi ile anlaşmış. 3000X150 tl. ee kim hayır derki

  Bu ülkede teşvikler yüzünden doktorlar, avukatlar, ufak fabrika sahipleri süt-besici çiftlikleri kurdu, şimdide pazarlamacılar osg kurup piyasadan nemalanıyor. yapacak bir şey yok. kulağımızın üstüne yatacaz, gözlerimizi kapayacaz, sesimizi çıkarmayacaz!!! nede olsa atlar tepiştikçe eşekler sopayı yermiş.düzenin olmadı ciddi planlamaların olmadı ülkede bu tür şeyler olağan..

     

   
  kalitek, kmemel, deryayran ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  50 lira da odaya kalsa deme keyiflerine

   
  kmemel ve ARİS İSG bu yazıya teşekkür etti.
 5. steelhand

  steelhand TÜİSAG Üyesi

  Belgeyi aldığım gün, ben göstericem o fiyatları aşağıya çekenlere. Ben anlamıyorum bu ülkede doktor özel bir hastanede 1 günlük nöbet karşılığı 500-1200 TL arası ücret alıyor. Biz mühendisler risk analizi yaptığımız zaman 250-300 TL çok para oluyor. Kimsenin aldığı parada gözüm yok arkadaşlar yanlış anlaşılmasın ama bizde imza atıp riske giriyoruz. Bununda bir bedeli olması lazım. İnsanların önce bu konuda bilinçlenmesi lazım. Fakat işin içerisine konu ile alakası olmayan şahıslar para hırsıyla girdiği zaman ve onların emrinde 50-100 TL ye imza karşılığı çalışacak İŞ Güv. Uzmanı dolu olduğu zaman piyasa haliyle dengesini bulamıyor. Halbuki herkes bir fiyatta anlaşsa mesela mühendisler odası veya devlet net bir fiyat verse ve bu fiyattan aşağıya veya yukarıya oynama olmasa mükemmel olur ama bizim memlekette nerde bu şekilde dayanışma gösterecek şahıslar???
  Neyse hep konuşuyoruz ve sonuçta boş konuşuyoruz. Yine boş boş içimi dökmüş oldum. Bekleyeceğiz ve göreceğiz. Herkese hayırlı ve bol kazançlar diliyorum. Gazamız mübarek olsun.

     

   
  sevgay, yaşar yıldız ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 6. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  bu iş cidden bazıları için rant kapısı oldu. bugun görüştüğüım bir firma. adamlar bir danışmanlık şirketi kurmuş herhalde. dayıları var diye bağlantıda yapmışlar. 10 tane uzman alacaz risk değerlendirmesi yapacaz ee aylık 1500 lira ama boş durmak yok gerek sahaya çıkıp müşteri toplama gerek orda ha bire risk değerlendirmesi yaptırma.. sonuç 2 ay sonra ellerindeki risk analizlerini bitirip kapatıp gidecekler.

   
  kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 7. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Burada önemli olan nokta teftişlerin acilen başlatılması ve bu yapılan uyduruk risk değerlendirmesi sonucunda,bu kişilere verdikleri paraların birkaç katı ceza kesmeleri sonucu o da kulaktan kulağa yayılarak ancak o zaman işin önemini anlarlar gibime geliyor.Bazı uyanık OSGB sahipleri apartmanları,siteleri dolaşıp işte filanca yerde apartmanlara çok büyük ceza kestiler aman size kesmesinler deyip iş bağlamaya çalışıyorlarmış.(tabiki ucuza)Halbuki daha ne denetim var nebirşeeey..
   
  wolcanos, yaşar yıldız, kmemel ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. civiluzman

  civiluzman Guest

  Bu iş gittikçe yozlaşıyor arkadaşlar. O yüzden istediğimiz konuşsak da tartışsak da boş. Nasıl Çevre mevzuatında yapılan tüm çalışmalar sisteme yüklenmek zorunda belli bir süreci var onayı var. Aynısının da İSG mevzuatına uygulanırsa bazı şeylerin önüne geçilebilir yoksa böyle kör topal. Kanunun biraz başından kırpıyorlar biraz ortasından.

  Saygılar   
  yaşar yıldız bu yazıya teşekkür etti.
 9. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  malesef genelde böyle bir durum var odalar toplu halde bir OSGB ye veriyor iş adamı muhasebeci OSGB kuruyor muhasebeci yanına risk analizi yapacak çalıştırmaya uzman arıyor bizler sadece seyirci koltuklarında oturuyoruz bazılarımızda bu durumu kabul edip aynı yoldan ilerliyor

     

   
  yaşar yıldız bu yazıya teşekkür etti.
 10. omerbb

  omerbb TÜİSAG Üyesi

  2 farklı odayla görüştüm ve şunu bilin ki adamlar diyor ki sen 150-450 neyse yapacaksın bize de 100 tl sini bağız makbuzu şeklinde vereceksin ! Üyeleri üzerinden para kazanıyorlar resmen   
  yaşar yıldız bu yazıya teşekkür etti.
 11. OHSISGUZ

  OHSISGUZ TÜİSAG Üyesi

  Evet bende duydum berberler ve kuaförler odası eğitim+risk analizi+acil durum planına fiyat olarak 60 TL veriyormuş. :).toptan kazanıyorlar! daha neler duyacağız bakalım....   
 12. BARIŞ KAYA

  BARIŞ KAYA TÜİSAG Üyesi

  ÇORLUYA DA ANKARA DAN BİRİLERİ GELİP BERBERLER ODASI İLE ANLAŞIP 45 TL YE RİSK ANALİZİNİ BERBERLERİN %90 NINA YAPIP GİTMİŞ. HEMDE 10 AR DK DA YERİNDE GÖZLEMLEME HAK GETİRE.

   
 13. yaşar yıldız

  yaşar yıldız TÜİSAG Üyesi

  kesın kalır kımse bedavaya iş yapmaz bu ülkede maalesef.ondan sonra uğraş dur...
   
 14. tugra55

  tugra55 TÜİSAG Üyesi

  odalar alacağı komisyona bakıyor risk nedir bilmiyorlar. bu fiyatların veren OSGB ye de ne demeli

   
 15. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi

  OSGB nin meslek odalarından ne farkı var ki? ::-((
  Parası olan basar parayı , tutar 1 uzman+ 1 Dr. +1 sağlık personeli, kiralar binasını, yaptırır analizi,acil durum planını,çalışan eğitimini uzman eleman(!)ına ..:alaycı:
  Adam zaten 1500 liraya mırın kırın anlaşmış işe başlamış, ''aman efendim risk var bu risk analizi 15 dakikada yapılmaz ' diyemez ki. :hey:
  İşveren ''yapan nasıl yapıyor?'' derse ne desin çalışanlar?:ağlama:
  Kime ne anlatmaya çalışacağız, geçen bir OSGB ile görüştüm, bilemiyorum belki yapamam dedim bana şunu dedi; ''Herkes yapıyor uzmanlığı sen neden yapamayasın'':alkış:   
 16. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  anlamıyorum ve de anlayamıcam. 2 yer için risk analizi yapıcam. nerdesyse 1 hafta oldu daha ilkini bitiremedim. tam bitti diyorum aklıma başka bişi geliyo hoopp içime kurt düşüyo acaba başka bişi var mı diye..7 çalışanlı hafriyat firması için 100 madde oldu hala da yazcam, içim rahat değil...eee bu 40 tl yapan adamlar nasıl insanlar yav, emeğe saygı duyun azcık. insaf arkadaşım bizler bu işi hakkıyla yapıcaz diye gecemizi gündüzümüze katılyoruz sen napıyosun aptal cesareti ile bana bişi olmaz mantıksızlığının altında paraların hayalini kuruyosun. ee hapse düştüğünde o 40-50 tl ler ne sana ne de ailene bakmaya yetmez..senin yapmadığın bu iş yüzüenden birinin başına bişi gelse, o zaman napcan o 40 Tl yi,,yapmayın etmeyin nasıl insansınız. yarın bunun hesabını ne adaletin önünde ne de vicdanızın önünde veremezsiniz. Keşke ben verseydim o paraları da bu kaza olmasaydı dersiniz...Allah sizlerin analiz yaptığınız ve ileride uzman olarak çalışacağınız yerlerdeki çalışanların ve ailelerinin yardımcısı olsun...

   
 17. contact73

  contact73 TÜİSAG Üyesi

  Küçük çaplı atölye ve oto tamircilerin vb. olduğu sanayi sitesine oda başkanları ile anlaşmışlar, oda başkanı adamlarla birlikte dolaşmış, risk analiz, acil durum planı ,eğitim toplam 125 TL yaklaşık 200-250 işyeri, eğitim bir cumartesi akşamı konferans salonunda yapılmış 2-3 saat kadar bu işyerlerinin çalışanları ortalama 2 kişiden en az 400 kişi temel eğitimi almış olarak kabul edilecek sertifika düzenlenecek,
  Yapılan Risk analizin ve acil durum eylem planlarını ben gezdim gördüm, adamlar internette dolaşan dosyalardan aynen almışlar, sadece işveren bilgilerini değiştirip, bütün işyerlerine dağıtmışlar ve altında uzman imzası da var.
  Unutmadan 25 TL odaya kalmış;
  Süre en fazla 1 hafta
  100*200=20000 TL kazanç ,
  Biz de gidecez de ne tehlike var bakacaz da yönetmeliklere acaba atladığımız bir şey var mı? diye söyle bir daha bakacaz da 1 adet işyerinin risk analizini yapacaz, az biraz da para kazanıcaz......

   
  Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 18. ulku

  ulku TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben de bir marangozla konuştum. İzmir de 100 tl yapıyormuş oda onlar için. Ben inanamıyorum insanlarda nasıl cesaret var.

   
 19. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ya arkadaşlar bence biraz abartıyorsunuz.
  yani oda dediğiniz küçük esnafa hitap ediyor.yani berber bakkal manav gibi.bunlarda ne tür risk sizi hapis veya benzeri bir cezaya muhattap kılabilir.eğer bir bakkal veya berberde yaptığınız risk analizi sonucu hapse giriyorsanız yani o kadar yerde bile işinizi düzgün yapamıyorsanız gidin bu işi bırakın.
  haa emek olayına gelincede, bir berber den veya bakkaldan nasıl bir gelir beklentiniz var anlamıyrum.adamların zaten geçim sınırı belli.kaç gününüzü alacak çalışma, kaç para istiyorsunuz.biraz da empati yapın.ben bedavaya yapın demiyorum ama birazda insaflı olalım.
  daha dün gördüm bu sitede "15000" tl maaşla uzman aranıyor gazete haberini.böyle yaparsak biz kendi bidiğimiz dalı keseriz.

   
  Mehmet ERTUGRUL bu yazıya teşekkür etti.
 20. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi

  Bu işi odalar pay almak için yapıyor uzman arkadaşlarımızıda kullanıyorlar. Odalar telefonla mesajla güya esnafını koruyor osgblere yedirtmiyor ama düşünce o değil iki tane uzmanla anlaşıyolar 12- 200 arası analiz hazırlıyorlar oda bu ücretin 20-50 sini bağış altında kasasına alıyor. Uzmanlarımızda bakkal, market, kasap, kuaför gibi yerler hazır analiz sadece başlıkları değişerek ismi ekleyip aynı sektördeki yerlere veriyorlar. Suç odaların değil o uzman arkadaşların onlar işini yapmaya değil sadece para kazanmak peşinde ama unuttukları analizlerin sonu var ve denetim sonu verecekleri cevapların ne olacağı. Oda başkanlarıda imzayı biz atmıyoruz düşüncesinde. Artık uzmanlarımız düşünsün.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica