Soru O S G B Ve Iş Kazasısında Sorumlu Kim?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında blntkpz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. blntkpz

  blntkpz TÜİSAG Üyesi  Bir şeyi çok merak ediyorum. Bunu sizlere sormak isterim...

  Durum: Bir O.S.G.B firmasında A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı İGU çalışmakta. Bu A sınıfı uzman kısmi zamanlı B ve C sınıfı ise tam zamanlı olarak. A sınıfı işletmelere uğramıyor ve denetimleri, Risk değerlendirmelerini, eğitimleri vb. işleri bütünüyle B veya C sınıfı İGU yürütüyor... Bu B veya C sınıfı İGU olan bütün risk değerlendirmelerini "kendi üzerine atanmayan işletmelerin dahil" yapıp, imzalıyor...
  Ve iş kazası meydana geliyor. Meydana gelen kaza da hiçbir şekilde ne risk değerlendirmede ele alınmış ne de onaylı deftere yazılmış. Yani suç İş Güvenlik Uzmanında olduğu kesinleşmiştir...

  Soru 1: Kendi üzerine atanmayan bir işletmede iş kazası olduğu zaman Risk değerlendirmede ismi ve imzası olduğu için bu B veya C sınıfı iş güvenliği uzmanını mı alırlar ?

  Soru 2: O.S.G.B'nin atamış olduğu çok tehlikeli iş yerlerindeki A sınıf İGU'nın altına C sınıfı İGU'yu atayabilir ve bu tür işleri C sınıfı İGU'ya yaptırabilir mi (O.S.G.B yerine atama yapamasada) ?

  Soru 3: Bu iş kazası çok tehlikeli bir işletmedeyse sadece A sınıfı İGU'dan mı hesap sorulur yoksa işini yürüten ve risk değerlendirmesini imzayayan B sınıfı İGU'yla beraber ikiside mi sorumlu olur ? (İşletme A sınıfı İGU'ya atanmış)

  Soru 4: B sınıfı İGU tam zamanlı çalışıyorsa kısmi zamanlı A sınıfı çalıştırmak mantıksız değil mi ? Hangi amaçla çalıştırıyor olabilir ?( B sınıfı uzmanın saati yeterli) :D

  NOT: Soru 4 biraz saçma olabilir cevap verilmesede olur :)

  Görüşünü bildiren abilerime, ablarıma şimdiden teşekkürler... ::ok::   
 2. su-na

  su-na TÜİSAG Üyesi

  isg katip üzerinde tehlike sınıfına göre kiminle sözleşme yapılmış ise o kişi sorumludur.
  b veya c sınıfı isg uzmanının yaptıkları risk değerlendirmelerinden sorumlututulamazlar. OSGB uzmanları yanlış yönlendirdiği iç ceza alır.

   
  bulent sahinci, Engin Halıcıoğlu ve blntkpz bu yazıya teşekkür etti.
 3. su-na

  su-na TÜİSAG Üyesi

  fazladan a sınıfı uzman bulundurmak OSGB nin sorunu burada önemli olan görevlendirme yani sözleşmeler ve isg katip üzerindeki onaylardır.

     

   
 4. hikmet üstündağ

  hikmet üstündağ TÜİSAG Üyesi

  bence kısmı olan A sınıfı kadar tam süreli uzmanlar da sorumludur.Bir kaza durumunda risk anlzınde ımzaları olsa da olmasa da B ve c uzmanlar da işletmelere baktığı için sorgu olayı bnce olacaktır.

   
  blntkpz bu yazıya teşekkür etti.
 5. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  atama yapılmayan işyerleri için yapılan isg hizmeti danışmanlık niteliğindedir kanımca. isgkatipten ataması olmayan işyerleri ve isg uzmanları sorumlu tutulmamalıdır.

     

   
  blntkpz bu yazıya teşekkür etti.
 6. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Atanan kişi sorumludur.Ayrıca OSGB'de yanlış yönlendirme yaptığı için sorumludur.

   
 7. Hepsi yaptığı işlerden ve imzalarından sorumludur.
   
 8. İrem D.

  İrem D. TÜİSAG Üyesi

  Istanbulda son yasanan olumlu is kazasinda benzer bir olay yasandi ve maalesef c sinifi arkadas gecen hafta tutuklandi :(   
 9. Mustafa akçer

  Mustafa akçer TÜİSAG Üyesi

  Yok lo dorgu diyosun

     

   
 10. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir durumda imzası olan (A-B-C) Herkes sorumludur. A sınıfının yerine imza atarsan birinci dereceden sen sorumlu olursun.uzman senmişsin ki imza atmışssın derler. işyerinin resmi uzmanı muamelesi görürsün. Sistemde atalı olmadığın halde ve hiç bir evrakta imzan olmadığı halde yani resmiyette atanmamış olduğun halde işletmeye hizmet verdiğin için dolandırıcılık ve sahtecilikten yargılanırsın. OSGB'ye birşey olmaz.Risk Analizine gelince Risk Analizinde imzası bulunan herkes işveren,işçi, uzman veya dışarıdan birisi her kimse fark etmez herkes sorumludur.Senin yapman gereken böyle işleri kabul etmemendir.Bırak o iş yerinin resmi uzamanı kimse gelsin yapsın işini.Ya da böyle işleri kabul etmek zorundaysan gittiğin yerde hiç bir şeye imza atma ve uzmanım diye ortada dolaşma.Kaza durumunda işçiler senin için bu kişi bizim uzmandı derse o zaman soluğu adliyede alırsın.   
 11. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  OSGB işletmecidir. Ticari bir kurumdur kısaca. İşyerlerinin ihtiyaç duyduğu İSG uzmanı, İşyeri Hekimi ve DSP ihtiyaçlarını karşılar. Yanı aracılık yapar (Aynen Hallerdeki kabzımallar gibi). Dolayısı ile oluşan bir vukuatta o işyerinde görevli kim varsa İSG katip üzerinden onlar sorumludur. A B C fark etmez. Hepsi mesuldür. Görev ve yetkiler devredilemez zira.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica