Bale Notre Dame'in Kamburu

Konu, 'Opera & Bale' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi


  I. Perde

  (Yatak Odası) Esmeralda,Quasimodo,Rahip Frollo, Yüzbaşı ve Polis Müdürü'nü gizlice buluştukları odada, yüzbaşı öldürülmüş bir şekilde yatarken görmekteyiz. Yüzbaşıyı öldürdüğü iddia edilen Esmeralda'nın, kendisine ait bıçağı elinde gören Polis Müdürü'nün cinayeti işlediğine karar vererek tutuklanmasını gören Quasimodo, Esmeralda'nın götürülmesini büyük bir acıyla izlemektedir. Zangoç onu gördüğü ilk zamana dalar gider.

  Notre Dame'ın Çan Odası
  Fransa'da Notre Dame Katedralinin Çan kulesinde Zangoç Quasimodo, Rahip Frollo ile birlikte gün ışırken çanlar ile Paris'i uyandırmaktadır. Rahip Frollo, tüm hayatı boyunca hep yanında bulundurduğu, görünüşü ile insanların zavallı gözü ile baktığı Kambur Quasimodo'ya olan sevgisini ve koruma duygusunu onunla paylaşmaktadır. Birlikte Paris'in meydanlarına yol alırlar.

  Karnaval-Meydan
  Deliler Karnavalı başlamıştır, herkes çılgınca eğlenmektedir. Halk, Karnavalın kralı olarak Quasimodo'yu seçmişdir. Esmeralda adında ki çingene, halk tarafından en güzel ve en yetenekli dansçı olarak anılmaktadır. Herkes hayranlıkla onu izlemektedir. Özellikle de Rahip Frollo ve Quasimodo. Şair Gringoire dans eden çingeneler adına halktan topladığı parayı, Clopin'in adamları olan iki yankesiciye kaptırır. Hırsızlar, yankesiciler ve kaçakların elebaşı olan Clopin, paraları çaldığını zannederek şair´i yakalatır ve gizli mahzenlerine götürülmesini emreder.

  Mahzen
  Clopin tüm bu aşağı sınıftan olan halkı yönlendirir onları suça organize eder. Hırsızlar ve yankesiciler Paris'in en tehlikeli kişileridir. Yankesiciler tarafından yakalanan Şair Gringoire mahzene getirilir. Şair Gringoire aslında soylu kısma nefretle bakan alt tabakanın kendilerini ezenlere karşı cesaretlenmesi için onlar adına şiirler yazan bir şairdir. Clopin tarafından asılmasına karar verilir. Serseriler yasasına göre topluluktan bir kadın mahkûmla evlenmeyi kabul ederse mahkûm affedilir ve düğün yapılır. Duruma şahit olan Esmeralda Şair'e acır ve asılmaya giderken ona evlenme teklif eder. Düğün yasalara göre hemen yapılır ve toplulukta Şair ile Esmeralda'nın düğün merasimine eşlik ederler. Uzaktan eğlenceleri seyreden Rahip Frollo, Esmeraldaya olan hayranlığını ilan etmek için uygun bir zaman kollamaktadır. Esmeralda, bu topluluğa yüzbaşı ve adamları tarafından sık sık müdahale edilmemesi için onunla ilişki içerisindedir. Quasimodo, Rahip Frollo ve Clopin'i gelen tehlike hakkında uyarır. Yüzbaşı Phobeus'un baskınını haber alan grup oradan uzaklaşırken Quasimodo ve Esmeralda yakalanırlar. Yüzbaşı'nın askerleri onları tutuklayarak zindana götürürler.

  Zindan
  Quasimodo'yu işkence aletine bağlayarak cezalandıran Yüzbaşı, Esmeralda'nın güzelliğine ve ona olan tutkusuna engel olamamaktadır. Bu durumdan faydalanan Esmeralda, Quasimodo'yu serbest bırakmasını ister. Yüzbaşı, Zangoç'u affeder ve Esmeralda ile baş başa kalır.

  II. Perde Saray
  Aristokrasi sınıfı güzel Fleur-de- Lyns asil okçular kaptanı Yüzbaşı Phoebus ile nişan merasimini kutlamaktadırlar. Fleur de Lyns, Yüzbaşı ve soylu arkadaşları danslarla merasimi kutlarlar. F.D.Lyns'in babası, kaleye yaklaşmakta olan Çingeneleri ve onlarla birlikte yürüyen Esmeralda'yı fark eder. Çingenelerin kaleye alınmaları için talimat verir. Esmeralda, kocası Şair Gringoire ile nişanlıların onuruna dans ederler. Esmeralda nişanlı çiftin kim olduğunu bilmemektedir. Yüzbaşı Phoebus'u karşısında görünce şaşkınlığını gizleyemez. Oradan uzaklaşırlar. Yüzbaşı Phoebus, Esmeralda'nın peşinden koşar.

  Yatak Odası
  Esmeralda ve Yüzbaşı Phobeus'un gizlice buluştukları yeri Rahip, Quasimodo ve Clopin, daha önceden öğrenmişler ve onları saklanarak beklemektedirler. Esmeralda ile Yüzbaşı'yı yatakta gören Rahip, kıskançlığından çıldırır ve Yüzbaşı'yı Esmeralda'nın bıçağını alarak öldürür. Esmeralda, Rahip' in yaptığı olay karşısında donmuş kalmıştır, Polis Müdürünün odaya girmesi ve bıçağı alarak Esmeralda'nın bu cinayeti işlediğini zannederek tutuklaması, Rahip´i iyice delirtir, ama gerçeği söyleyemez.

  Notre Dame Kilisesi Önü
  Halk, güzeller güzeli çingenenin öldürülmesini istemez. Asılması için meydana getirilen Esmeralda, artık tüm ümidini yitirmiştir. Rahip ne yapacağını bilememektedir. Aşıklar birbirlerine başka dünyada kavuşacaklardır.

  Notre Dame'ın Çan Odası
  Quasimodo olanlara seyirci kalmayacaktır.
  n1.jpg  n2.jpg


  n3.jpg


  n4.jpg


  notre.jpg


   
  Last edited: 17 Mart 2014
  Günkut ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  20 Mart Tarihinde Mersin Kültür Merkezinde

  Cumhuriyet Alanı M.K.M. / Mersin gişe tel: 0 324 238 37 52

   
  Günkut bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica