Haber - Norm Fazlası Öğretmene Yeni Kadro Açılıyor | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Norm Fazlası Öğretmene Yeni Kadro Açılıyor

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Norm Fazlası Öğretmene Yeni Kadro Açılıyor

  iş güv..jpg

  MEB norm fazlası öğretmenleri iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak okullara atayacak. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi alacak öğretmenler norm fazlası olursa okullarda tam zamanlı istihdam edilecek. Norm fazlası öğretmen atamaları hakkında haberimizi sunuyoruz.

  Norm fazlası öğretmen atamalarında flaş bir gelişme yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda da belirttiğimiz norm fazlası öğretmenlerin atanmasına ilişkin yeni bir gelişme oldu. Okullarda güvenliğin arttırılması amacıyla tüm illerde iş sağlığı ve güvenliği komisyonları kurulacak ayrıca her okulda bir öğretmen tam zamanlı olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görev yapabilecekti.

  İlgili yönetmelik yayınlandı ve norm fazlası öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almak suretiyle okullarda iş sağlığı ve güvenliği denetmeni olarak atanmasına karar verildi. Valilik tarafından norm fazlası öğretmen iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldıysa bulunduğu okulda norm fazlası durumundan çıkarak iş sağlığı ve güvenliği isimli yeni bir norma atanabilecek. Öğretmen okulda tam zamanlı çalışacak. Okulda iş sağlığı ve güvenliğine aykırı tüm fiziki etmenleri denetleyerek düzenli olarak önce okul müdürüne sonra da il milli eğiti müdürlüklerinde kurulacak iş sağlığı ve güvenliği komisyonlarına iletecek. Daha sonra okulda gerekli güvenlik önlemlerini alarak öğretmen ve öğrencilerin güvenliğini sağlayacak.

  Ayrıca yarı zamanlı görevlendirilecek öğretmenler için gerekli bütçe tahsisi durumunda ayda seksen saate kadar çalışma ve ek ücret alma hakkı da getirildi. Yani bir öğretmen mesai saatleri dışında yaptığı çalışmadan dolayı ücret alabilecek. Ancak öncelik tüm okullarda norm fazlası durumundaki öğretmenin olacak. Bu öğretmenler okullarda tam zamanlı görev yapacak. Memur gibi çalışacak. Yani sabahtan akşama kadar okulda bulunacak ve sürekli denetim yapacak. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı görev yaptığı her saat başına ücretini 200 ek göstergeyle memur taban aylığının çarpımından elde edilecek sayıya göre alacak. Bu ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak.

  Sendikalar ise yeni iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğini yetersiz buluyor. İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin sadece bu alanda çalışan öğretmene değil tüm okul yöneticilerine, öğretmenlere ve hatta gerekirse öğrencilere bile verilmesini talep ediyor.

  Yönetmelikte okullarda kurulacak iş sağlığı ve güvenliği komisyonlarında hangi öğretmenlerin görev alacağı, komisyonun kaç kişi olacağı ve uzman görevlendirmesinin nasıl yapılacağı tam olarak belli değil.

  Uzman tahsis edilmesi için ek bütçe tahsis edilmesi şartı yönetmelikten çıkartılmalıdır.

  Bu haliyle yönetmelik kabul edilemez ve bakanlığın iş sağlığı yönetmeliğini gözden geçirip yeniden düzenlemesi gereklidir.

  Kaynak: http://www.mebpersonelleri.com/meb-personeli/norm-fazlasi-ogretmene-yeni-kadro-aciliyor-h6784.html


   
  Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
 2. uzmanöğretmen

  uzmanöğretmen TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanı olabilme nitelikleri belirlidir, kimya, fizik, biyoloji ve teknik öğretmenler ancak olabilirler, artı benim gibi mühendislik mezunu öğretmenler de var, bunların ne kadarı norm fazlasıdır ve belge sahibidir, MEB in 6331 sayılı kanundan hiç haberi yok sanırım,...

   
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Kılıf hazırlarlar sayın gülbay:) Torbanın birine bir küçük madde sıkıştırıverirler, bir de bakmışsınız "öğretmenler de iş güvenliği uzmanı olabiliyormuş"

     

   
  baki karaman bu yazıya teşekkür etti.
 4. BerkayGURCAN

  BerkayGURCAN TÜİSAG Üyesi

  Yukarıda bahsi geçen haber ile ilgili çeşitli yorumlar dolaşıyor. Norm fazlası öğretmenlerin bu görevi yapabilecekleri belirtiliyor fakat belgelendirme konusu bahsedilmemiş. Acaba bu hakkı belgeli/belgesiz norm fazlası olan öğretmenlere mi tanıyacaklar yoksa teknik öğretmen,fizik,kimya,biyoloji bölüm mezunu belgesini ÇSGB den almış öğretmenlere mi ?

   
 5. Sercan Öztürk

  Sercan Öztürk TÜİSAG Üyesi

  Norm fazlası öğretmenler bu görevi yapacak diyorlar ama bizim gibi atanamayan teknik öğretmenler ne olacak bence atanamayan öğretmenlere öncelik tanınmalıdır..

     

   
  rahim34 ve YAŞAR SALUR bu yazıya teşekkür etti.
 6. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Evet, ataması yapılmamış teknik öğretmenlere isg uzmanı belgesi olmak kaydı ile görev verilmeli ,
  kpss saçmalığı olmadan tabi ki,.......
  öss ve de öys gibi,
  Ne cevherler sınav heyecanına yenik düşerek hayatın acımasız çarkları arasında kaybolup gidiyorlar,
  Ondan sonra da; niye bilim adamı yok ? niye yeni buluşlara imza atamıyoruz ? diye hayıflanıp duruyoruz,
  Devrim otomobiline yakıt koymayan veya koydurmayan zihniyetler utansın, utanacak yüz var ise,
  Hepimizin en büyük kaybı çabuk pes ediyor olmaktan kaynaklıdır, uyanık yaşamak dileği ile,
  kazasız günler,

   
  rahim34, Sercan Öztürk ve YAŞAR SALUR bu yazıya teşekkür etti.
 7. ali7385

  ali7385 TÜİSAG Üyesi

  ben genelgeye baktım..norm fazlası olan ve sertifikası olanlar diyor..ama bu durum ihtiyacı karşılamıyorsa diğer sertifikası olanlar diyor
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica