Haber Nilüfer Belediyesi Personeline Iş Güvenliği Semineri - Bursa

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Nilüfer Belediyesi Personeline İş Güvenliği Semineri

  Bursa Nilüfer Belediyesi'nde personele iş güvenliği konusunda ayrıntılı bilgi verildi. Toplantıda işçilerin sağlıklı ortamlarda çalışabilmesi için gerekli çalışmalar mercek altına alındı.

  1.jpg

  Düzenli olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda personel eğitimlerini sürdüren Nilüfer Belediyesi, bu yöndeki çalışmalarına bilgilendirme toplantısı ile devam etti. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sevimli, “Sözleşmeler hukuku açısından iş sağlığı ve güvenliği” konusunda daire müdürlerini bilgilendirdi. İşçilerin sağlıklı ortamlarda çalışması için gerekli şartların sağlanması ve iş kazalarının meydana geldiği durumlarda işverenlerin hukuki, idari ve cezai sorumlukları hakkında daire müdürlerini aydınlatan Sevimli, toplantı katılımcılarının sorularını da yanıtladı.

  2.jpg

  Soma’da meydana gelen maden faciasını iş sağlığı ve güvenliği açısından da yorumlayan Sevimli “Türkiye ne yazık ki maliyeti düşürme kaygısının iş sağlığı ve güvenliği konusunda yaşatabileceği en büyük felaketlerden birisi ile karşı karşıya kaldı. İşveren, çalışanlarının yaşam ve sağlıkları açısından öngörülen ve görülmeyen tüm teknolojik ve bilimsel gelişmelerin gerekli kıldığı tedbirleri almakla yükümlüdür. Yapılacak soruşturmaların sonunda hem cezai yaptırımlar konusunda, hem de alınması gerekli önlemler konusunda Türkiye’de köklü değişikliklerin olmasını bekliyoruz.” dedi.

  Ayrıca kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin iş sağlığı ve güvenliği konularında olduğu kadar, kıdem tazminatı, fazla mesai ve yıllık izin hakları gibi sıkıntı yaşadıkları konularda Yargıtay kararlarını emsal göstererek hukuki mücadeleye girişebileceklerinin altını çizen Sevimli “Bu gibi konularda alt işveren kadar, o işçiye asıl işi yaptıran kurumlar da sorumludur.” dedi.


  Kaynak: CHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica