Neredeyse Bütün Iş Yerleri Çok Tehlikeli Sınıfta, C Sınıfı Uzmanlar Ne Yapmalı?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ezgi37 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ezgi37

  ezgi37 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar herkese merhaba. ben mevzuat danışmanlığı yapan bir firmada kimya mühendisi olarak işe başladım ancak 2 hafta sonraki sınava girip isg uzmanı olmayı planlıyorum. ancak bugün bir firma gelip benımle toplantı yapacak isg hizmeti alıp almamamk konusunda.. boya firması.. dolayısıyla A uzman zorunluluğu var.. zaten nerden baksanız herkese A uzman lazım.. ben nasıl bır açıklama yapmalıyımki patronuma ve firma sahibine biz bu işi alalım ve bu konuda ben çalışayım.. kendi çalıştığım şirketin müşterilerin %90 ı çok tehlikeli sınıfta.. hiçbiriyle çalışamayacak mıyım?


   
 2. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  şimdi kanuna göre tehlike sınıfları kendilerine uygun sertifikaya sahip uzman çalıştırmalılar. bu, firmanın kanunlar karşısında görevini yapması açısından gerekli.yani herhangi bir şekilde oluşan iş kazasında ben görevimi yaptım demek için.temel anlamda.ama aynı işi c sınıfı da pekala yapabilir.arada tecrübe farkı vardır.c sınıfları uzman sıfatıyla değil de mühendis, sorumlu , yönetici sıfatlarıyla yapabilir aynı işi.

  benim bilgilerim bu yönde.yada kanuni olarak tam çözüm isterseniz; bir a sınıfı uzmanla anlaşırsınız.bir işyeri hekiminiz olur. OSGB olursunuz şartları yerine getirip.a sınıfının adını kullanırsınız.c sınıflarını da işe alıp bu tip yerlere görevlendirirsiniz.böylelikle yasal olarak sorunu aşmış olursunuz.

   
 3. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  kendi firmanızın A sınıfı uzmanla sözleşme yapması gerekiyor. ozaman çalışabilirsiniz. evet dediğiniz konuda haklısınız birçok yer ya tehlike tada çok tehlikeli. bu durumda sertifika seviyesi çok önemli. yada ufak tefek firmalarla başlamanız gerekiyor tektil falan gibi.

     

   
 4. ezgi37

  ezgi37 TÜİSAG Üyesi

  OSGB olmak külfetli gibi şimdilik. zaten bu A sınıfı uzmanlar çok sınırlı sayıda diye biliyorum. yani siz diyorsunuzki işi C yapar ama evrakta A nın adı imzası geçer.. A uzmanlar bunun için ortlama ne kadar ücret talep eder peki biliginiz varmı? bir de C leri B ye vekalet etmesi konusunda herhangi bir işlem yada kıstas varmı? cevaplar için teşekkür ederim bu arada:)

   
 5. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  arkadaşlar geçen hafta çok büyük bir inşaat firmasıyla İSG iş görüşmesine gittim.ama gerçekten büyük.adını söylesem şüphe etmezsiniz büyüklüğüne.hadsizlik ettim işte :D neyse şirketin kalite ve iş güvenliği sorumlusu beyle 1 saat görüştüm.adamın dediği; biz a sınıfı çalıştırmıyoruz hiçbir işyerimizde.b sınıfıda restgelirse.adamlar bu konuda yetiştirdikleri "uzman olmayan kişilerle çalışıyorlarmış." yeni yeni c sınıfı almaya dikkat etmeye başlamışlar.işin hukuki boyutunu sordum gerçekleşebilecek bir iş kazsında.biz önce iş kazası olmadan tedbirlerimizi alıyoruz dedi.kaza olduktan sonra yaklaşık 10 kişilik avukat ordusundan yeterli kişiler sizi savunuyor dedi. ki geçen 4 yılda 2 ölümlü kaza olmuş şantiyede.kimse ceza almamış.

  ben bir danışmanlık firmasında çalışıyorum.bana 2000 veriyorlar.firmadan ise 3500 alıyorlarmış.sigortam en düşükten yatıyor bu arada :D

  b ler tehlikeli sınıfta ve çok tehlikeli sınıfta çalışabilirler.
  cler az tehlikeli ve tehlikeli yerlerde çalışır.gireceğiniz yerin hangi sınıfta olduğunu öğrenin.siz c iseniz şirket tehlikeli ise bakanlığa göndereceğiniz işe başlama yazısında kanuni olarak bunu blirtin.sorun olmaz.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica