Haber Ne Merdiven, Ne De Tüp Vardı!

Konu, 'Yangın Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Ne merdiven, ne de tüp vardı!
  Gaziantep’te önceki gün iki kişinin öldüğü, 45 kişinin de yaralandığı Hacı Büyükbeşe İşhanı’ndaki yangına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında ihmali olabileceği değerlendirilen iki işyeri sahibi gözaltına alındı.

  [​IMG]

  Yangında ölümlere ihmaller zincirinin neden olduğu ortaya çıkarken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı iş müfettişleri de binada yangın merdiveni ile yangın söndürme tüpünün bulunmadığını tespit etti. Birçok işyerinde de pencere dahi bulunmuyordu.
  Yangının çıkış nedeni ve varsa ihmalleri araştırmak amacıyla Cumhuriyet Savcısı başkanlığında teknik heyet oluşturuldu. Soruşturma kapsamında adları açıklanmayan iki işyeri sahibinin gözaltına alındığı ve sorgulamalarına başlandığı öğrenildi.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı iş müfettişlerinin başlattığı incelemede, İş Güvenliği Yasası gereği binada bulunması gereken “yangın merdiveni” ile “yangın söndürme tüpü”nün bulunmadığı tespit edildi. Binadaki 90 iş yerinin birçoğunda da pencere olmaması, bazılarının da kapılarının kilitli bulunmasının can ve mal kaybını artırdığı belirtildi. Ayrıca işhanında aralarında Suriyelilerin de bulunduğu 300’den fazla kişinin çalıştığı, çalışanların büyük bölümünün ise sosyal güvencesinin bulunmadığı ileri sürüldü.

  Balkondan çıktı
  Yangının ardından hastanelerde tedavi gören 45 yaralıdan 32’si dün taburcu edildi. Beşi ağır 13 işçinin ise halen yoğun bakımda tedavilerinin sürdüğü kaydedildi. Yangın anında iş hanında bulunan Mahmut Kökmen de oğlunun haber vermesi üzerine 2. kattaki balkondan dışarı çıktığını anlattı. Yangından hayatını kaybeden İsmail Gemici ve Mehmet Alakırık’ın cenazeleri dün gözyaşları arasında toprağa verildi.

  Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/ne-merdiven-ne-de-tup-vardi-/gundem/detay/1789448/default.htm   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica