Bilgilendirme Napo’nun Hikayesini Biliyor Muydunuz?

Konu, 'Diğer Konular' kısmında Hakan ÖZTÜRK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi  Napo’nun hikayesi

  Adsız.jpg

  Napo’nun başlangıcı
  Napo, İSG iletişim uzmanlarından oluşan küçük bir grup tarafından, çalışan kişilerin pratik ihtiyaçları, dilleri ve kültürleri arasındaki farklılığı gözeterek ulusal sınırları kırmak için gerekli olan yüksek kalitede bilgilendirici ürün ihtiyacına yanıt olarak tasarlanan orjinal bir fikirdir.
  Filmler herhangi bir konuyu etraflıca kapsamak için tasarlanmamıştır ve eğitici ya da öğretici filmeler olarak görülmemelidirler. Napo’nun ve arkadaşlarının rolü, ilginç karakterleri, komik hikayeleri, şakacı ve neşeli yaklaşımları ile İSG’e eğlence katmaktadır. “Bir gülümseme ile güvenlik” Napo’nun daha sağlıklı, daha güvenli ve daha iyi işyerleri için yaptığı katkıdır.
  Her bir film, çok sayıda Avrupalı Kurum tarafından ortaklaşa yapılmaktadır.
  İspanya, Bilbao’da bulunan Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı websitesinin geliştirilmesini desteklemektedir.

  Geçmiş
  Film Konsorsiyumu: HSE (İngiltere); DGUV (Almanya); INAIL (İtalya); INRS (Fransa); SUVA (İsviçre); ve AUVA (Avusturya) Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Yılı 1992/3 ve 1992’de Selanik’te gerçekleştirilen Avrupa Film Festivalinde bir araya geldi.
  Avrupa Komisyonu, en iyi videoların Avrupa Birliği çapında kullanımı için adapte edilmesinin mümkün olduğu inancıyla Film Festivallerini destekledi. Bu zor bir tecrübeydi. Bir çok film, telif haklarından vazgeçmek istemeyen ticari şirketler tarafından yapılmıştı. Görüntüler, hikaye anlatımı ve “gör ve hisset” tarzı kültürel farklılıklar filmlerin adapte edilmesini ve ulusal sınırların ötesine taşınmasını zorlaştırıyordu.
  Sonuç olarak, Avrupa çapında kullanılacak videoların üretilmesini sağlamanın yollarını tartışmak için Konsorsiyum kuruldu. Konsorsiyum, bireylerin kişisel ilgi ve katkılarına dayanmaktadır ve herhangi bir kurumsal temeli yoktur.

  Napo’nun doğuşu
  Grup, güvenlik işaretleri ile ilgili bir video üretmek için birlikte bir teklif, bir şartname ve bir İhale daveti hazırladılar ve kendi ülkelerinden, bir uygulama örneği ortaya koymaları için davet edilen iki yapımcı firma belirlediler. Via Storia, Strazburg’dan bir Fransız şirket, ihaleyi kazandı. Napo doğdu!
  İlk video, En İyi İşaretler Hikayesi, 1998’de Edinburg’taki AB Film Festivalinde gösterime girdi ve Almanya ve Franda’da ulusal film festivallerinde, 1999’da Sao Paulo’daki Dünya Kongresi’nde, ödül aldı.
  2003 yılında, Bilbao’da kurulu Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı, konusu Tehlikeli Maddeler olan Avrupa Haftası’nı desteklemek için bir video isteğinde bulundu. Ajansın tüm üye ülkelere, aday ve EFTA ülkelerine master kopyasını göndermesine izin veren, kullanımı sınırlı olmayan, haklar ve cezalar ile ilgili açık hükümleri olan bir anlaşma metni Konsorsiyuma gönderildi. Bu işbirliği halen devam etmektedir.

  http://www.napofilm.net/tr/the-napo-story


   
  Last edited by a moderator: 10 Mart 2014
  AKIN ÇOBN ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica