Duyuru : Myk Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğuna İlişkin Açıklama

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Malumları olduğu üzere 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek-1 nci maddesi “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Kurumca standardı yayımlanan ve Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre meslekî yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz.” hükmü uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca 25.05.2015 tarihinde yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğde yer alan 40 meslekte belgesiz çalışanlar için verilen 12 aylık süre 26.05.2015 tarihinde dolmuştur.

26.05.2016 tarihinden itibaren iş müfettişlerince yapılacak denetimlerde belgesiz kişi çalıştıran işveren veya işveren vekillerine Kanunda belirtilen cezai müeyyideler uygulanacaktır. Bu doğrultuda, işverenlerimizin cezai müeyyidelerle karşılaşmaması için Kurum tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarınca yapılacak sınavlarda başarılı olacak çalışanlarına MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi aldırmaları gerekmektedir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunda 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için meslekî yeterlilik belgesi şartı aranmamaktadır.

Bu doğrultuda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca 25.05.2015 tarihinde yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğde yer alan 40 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık belgesi ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden alınan mesleki eğitim diploması haricindeki kurs bitirme belgeleri, çıraklık, kalfalık ve eğitim katılım belgeleri gibi tüm belgeler 26.05.2016 tarihi itibariyle geçersiz sayılmaktadır.

Belge zorunluluğu kapsamında hangi ustalık belgesi ve hangi bölümlerden alınmış diplomaların muafiyeti ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalar devam etmektedir. Çalışma tamamlandığında belge zorunluluğu kapsamındaki tüm mesleklerde muafiyet sağlanan ustalık belgeleri ve diplomalar internet sitemizden kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyunun ve ilgilerinin bilgilerine saygıyla duyururuz.

Kaynak: Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanlığı

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler Listesi ekte yer almaktadır. (40 meslek)

Ekli dosyalar

• 9.5.20779-ek.doc
    65.5 KB · Görüntüleme: 315

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bugünden itibaren (26.05.2016) 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar çalışamayacak, işveren tarafından da çalıştırılamayacak.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
.. mı acaba? Şu an bu belgeleri alan her halde %15' lerde. Diğerleri ne olacak? Bu konuda devlet yeterli alt yapıyı hazırlayamadı. Örneğin ben kendi şehrimdeki durumu izah edeyim. Mesleki yeterlilik kurumu bu işlerden bir haber veya işine geldiği gibi yorumluyor. Biz mesleki yeterlilik ile ilgili belge için gidiyoruz. Onlar bize kalfalık ve ustalıkla işi geçiştirmeye çalışıyor. Doğrudur, ustalık belgesi olan için mesleki yeterlilik belgesine gerek yok ama benim istediğim mesleki yeterlilik belgesi, sınavı vb. Bu alt yapı yok.
Mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilen (Sınav açabilen vb.) kurumlarda sınırlı ve geneli İstanbul' da. Yanılmıyorsam Hak İş' in Ankara da da yeri var o kadar. Ne olacak geri kalan 79 vilayet?

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
.. mı acaba? Şu an bu belgeleri alan her halde %15' lerde. Diğerleri ne olacak? Bu konuda devlet yeterli alt yapıyı hazırlayamadı. Örneğin ben kendi şehrimdeki durumu izah edeyim. Mesleki yeterlilik kurumu bu işlerden bir haber veya işine geldiği gibi yorumluyor. Biz mesleki yeterlilik ile ilgili belge için gidiyoruz. Onlar bize kalfalık ve ustalıkla işi geçiştirmeye çalışıyor. Doğrudur, ustalık belgesi olan için mesleki yeterlilik belgesine gerek yok ama benim istediğim mesleki yeterlilik belgesi, sınavı vb. Bu alt yapı yok.
Mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilen (Sınav açabilen vb.) kurumlarda sınırlı ve geneli İstanbul' da. Yanılmıyorsam Hak İş' in Ankara da da yeri var o kadar. Ne olacak geri kalan 79 vilayet?
Ben şu anki mevzuata göre söylüyorum. Bakalım süreç nasıl işleyecek :)

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu konuda bakanlık toleranslı davranmak zorundadır çünkü daha yeterli zemin oluşmadı.eksiklikler çok fazla

JKAHRAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bugün iki hoca geldi fabrikamıza, söyledikleri cümleyi aynen tekrarlıyorum 'İyi yere dükkan açtık, kapak attık vallaha ha ha ha ' 'Bundan sonra her fabrikayı gezeriz artık ' cümlesiyle gelip sizdeki çalışanların hiç biri olmaz bu duyuruya göre bize sınava göndermek zorundasınız dediler. Sizdeki operatör bizim sınavdan geçebilecek mi acaba ? diye sordu. Bende benim oepratörüm sizi sınav yaparsa asıl siz kalırsınız dedim. Resmen saçmalık. Alt yapı olmadan bu iş uzamak zorunda.

ozturkmehmet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Böyle bir bilgi var.Dogrulugu bilinmemekle birlikte.

Ekli dosyalar

• IMG-20160526-WA0002.jpg
    IMG-20160526-WA0002.jpg
    99.7 KB · Görüntüleme: 81

Ahmet Aktürkoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu konuda bakanlık toleranslı davranmak zorundadır çünkü daha yeterli zemin oluşmadı.eksiklikler çok fazla
Tolerans? 1 yıllık tolerans az mıdır anlayamadım? tebliğ yayınlanma tarihi 25 Mayıs 2015 daha ne toleransı ? 1 yılda kendini hazırlayamayan (demek istemiyorum, aslında hazırlamak istememiş, ihmal etmiş, maliyetten veya iş günü kaybından kaçmış) işveren bu saatten sonra cezasını çeksin. Ceza ödetmek istemeyenler varsa da onlar da utansınlar...

Emrah Akkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Tolerans? 1 yıllık tolerans az mıdır anlayamadım? tebliğ yayınlanma tarihi 25 Mayıs 2015 daha ne toleransı ? 1 yılda kendini hazırlayamayan (demek istemiyorum, aslında hazırlamak istememiş, ihmal etmiş, maliyetten veya iş günü kaybından kaçmış) işveren bu saatten sonra cezasını çeksin. Ceza ödetmek istemeyenler varsa da onlar da utansınlar...

Durum öyle değil , bende şantiyede iş güvenliği koordinatörlüğü yapıyorum , çalışanlar ve işverenler mesleki yeterlilik belgesinin alınmasını istiyorlar ama myk ve myk nın yetki verdiği kurumlarda bir belirsizlik var. O yüzden şu dönemde mesleki yeterlilik belgesi aldırmak çok zor.

yakup tosun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, ben bu MYK belge zorunluluğunu çok üzerine gidileceğine inanmıyorum. Kusura bakmayın biraz uzun olacak ama 3 yılın özetini yapacak olursak, 6331 e göre İş Güvenliği Uzmanı ve hekim atamayana her ay için Tehlikeli İşyerlerinde 9766 tl uzman + 9766 tl hekim+ 8789 tl risk analizi yaptırmamak + .....+ onlarca madde, altını topladığınız zaman sadece bir aylık aykırılık için çalışan sayısına göre 100 bin TL yi aşan rakamlar ortaya çıkıyor. Şu an uzman ve hekim ataması yapmamış yüzbinlerce işyeri var ve 3 yıldır müfettişler kapısının önünden bile geçmemiş. Sektörlerde bu işin artık ciddiyetsizliğin anlamaya başladı. Benim bizzat şahit olduğum bir durum, işveren 6331 yayınlandığında uzmanla sözleşme yaptık bir hafta sonra yasa 2014 e ertelendi. 2014 te ben 40-50 bin lira harcadım. Yan komşum reklamcı benden fazla çalışanı var ve tehlikeli sınıfta risk analizi dahi yaptırmadı ve benimle dalga geçiyor diyor. Şimdi durum böyleyken yani uzman ve hekim ataması yapmayana onbinlerce lira ceza kesilmemişken MYk belgesi için lişi başı 500 TL cezanın kesileceğini özellikle işverenler ne kadar ciddiye alır ve yaptırır bilemiyorum. Ayrıca bu MYK belgesinin bir katkısının falan olacağını sanmıyorum. Çalışanlara ve işçilere eziyetten başka bir şey değil. Eğitim yok, herhangi bir katkı yok, sadece gelip sınav yapacaklar ve 20 yıldır kaynak yapan adama tamam sen iyi kaynakçısın, sen kötü sıvacısın sana belge var ötekine yok... Ücreti kişi başı 500-600 TL den 1500 TL ye kadar çıkıyor. Dediğim gibi meslek elemanlarına meslekle ve güvenli çalışma yöntemleriyle ilgili bir katma değeri olsa amenna. Kısacası bu konu 6331 in yüzlerce yükümlülüğünden sadece biri ve sanki her şey rayına oturmuşta MYK belgesi kalmış gibi durmadan tehdit vari duyurular yayınlayıp duruyorlar. bugüne kadar 6331 in 17. maddesine göre belge zorunluluğu olan kaç işletmeye ceza kesilmiş. Ben duymadım varsa da sayılıdır. Bence bu kadar laf yerine biraz icraat yapsalar da Mesleki Eğitim de dahil başta inşaatlar olmak üzere adam gibi denetleyip yasanın gereğini yapsalar bütün sorun çözülecek. Neyse arkadaşlar hakkınızı helal edin biraz uzun oldu.

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Biz kurum olarak çalışanları belgelendirmek için bir adım attık 457 çalışandan 30 tane belgesiz çıktı (tabi bu 40 mesleği gözönüne alarak) MYK'nın komisyonu geldi, ellerinde kağıtlar kameralar açıldı çalışanlar bu projeleri yapsınlar dendi. Bu adamlar evet yıllardır bu işi yapıyorlar ama bazılarının okuma yazması bile yok projeden ve yazılı sınavdan geçtiler. Peki sonuç sadece 4 tanesi geçti sınavı. Gerçekten işçilere eziyetten başka bir şey değil. Önden bir bilgilendirme yok, işçilerin kendi aralarında bile herhangi bir konuşma olması yasak, sadece gelip sınav yaptılar ve 30 yıldır o işi yapan adama belge yok...

H.Ece SÜRMEN
İş Güvenliği Uzmanı

frdrn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ece hanım hangi kurumdan almak istemiştiniz?

Ahmet Aktürkoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar, ben bu MYK belge zorunluluğunu çok üzerine gidileceğine inanmıyorum. Kusura bakmayın biraz uzun olacak ama 3 yılın özetini yapacak olursak, 6331 e göre İş Güvenliği Uzmanı ve hekim atamayana her ay için Tehlikeli İşyerlerinde 9766 tl uzman + 9766 tl hekim+ 8789 tl risk analizi yaptırmamak + .....+ onlarca madde, altını topladığınız zaman sadece bir aylık aykırılık için çalışan sayısına göre 100 bin TL yi aşan rakamlar ortaya çıkıyor. Şu an uzman ve hekim ataması yapmamış yüzbinlerce işyeri var ve 3 yıldır müfettişler kapısının önünden bile geçmemiş. Sektörlerde bu işin artık ciddiyetsizliğin anlamaya başladı. Benim bizzat şahit olduğum bir durum, işveren 6331 yayınlandığında uzmanla sözleşme yaptık bir hafta sonra yasa 2014 e ertelendi. 2014 te ben 40-50 bin lira harcadım. Yan komşum reklamcı benden fazla çalışanı var ve tehlikeli sınıfta risk analizi dahi yaptırmadı ve benimle dalga geçiyor diyor. Şimdi durum böyleyken yani uzman ve hekim ataması yapmayana onbinlerce lira ceza kesilmemişken MYk belgesi için lişi başı 500 TL cezanın kesileceğini özellikle işverenler ne kadar ciddiye alır ve yaptırır bilemiyorum. Ayrıca bu MYK belgesinin bir katkısının falan olacağını sanmıyorum. Çalışanlara ve işçilere eziyetten başka bir şey değil. Eğitim yok, herhangi bir katkı yok, sadece gelip sınav yapacaklar ve 20 yıldır kaynak yapan adama tamam sen iyi kaynakçısın, sen kötü sıvacısın sana belge var ötekine yok... Ücreti kişi başı 500-600 TL den 1500 TL ye kadar çıkıyor. Dediğim gibi meslek elemanlarına meslekle ve güvenli çalışma yöntemleriyle ilgili bir katma değeri olsa amenna. Kısacası bu konu 6331 in yüzlerce yükümlülüğünden sadece biri ve sanki her şey rayına oturmuşta MYK belgesi kalmış gibi durmadan tehdit vari duyurular yayınlayıp duruyorlar. bugüne kadar 6331 in 17. maddesine göre belge zorunluluğu olan kaç işletmeye ceza kesilmiş. Ben duymadım varsa da sayılıdır. Bence bu kadar laf yerine biraz icraat yapsalar da Mesleki Eğitim de dahil başta inşaatlar olmak üzere adam gibi denetleyip yasanın gereğini yapsalar bütün sorun çözülecek. Neyse arkadaşlar hakkınızı helal edin biraz uzun oldu.

Bakanlığın denetim politikası "şikayet" üzerine kurulu. Şikayet edilmeyen hiçbiryeri denetlemiyorlar. Şikayet üzerine denetledikleri her işletmeye de ceza yazıyorlar. ama tamamen ama kısmen kapatma veya idari para cezası. İşverenler aynı uygunsuzlukları sürdürmeye devam ediyor. Asgari ücretten prim ödenmesi mevzusu bir yılda bir kaç kez şikayet edilen işverenler var, her seferinde cezaları ödüyorlar ama asgari ücretten prim ödemeye devam ediyorlar. Burada ayrıntı iş kazası yaşanması durumunda ortaya çıkıyor, hele bir de kaza ölümlü olursa, en ince ayrıntısına kadar inceleyip buldukları herşeye ceza yazyorlar. Bunun dışında denetleyelim, cezalandıralım düşüncesi maalesef yok. 6331 in tek günah keçisi var o da iş güvenliği uzmanı. Biliyorsunuz bu ülkede "hakim ile hekim" dokunulmaz (!)

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

O 1 yıl içinde hiçbir altyapıyı oluşturamayan, hiç bir kurumda ki hiçbir çalışanın net bir şey söyleyemediği, söyleyenlerinde birbirini tutmadığı "sistemsizlik" 'e kim sebep oldu?

Sadece şu forumda bile belli pozisyonlardaki insanlar, usulüne uygun şekilde belgelendirme yapabilmek için kaç kişiyle, kaç kurumla görüştü? Kim tam olarak doyurucu ve sistematik şekilde bilgi alabildi? Bilgi aldı da, uygulamaya geçebildi? Neyi, nasıl savunuyorsunuz anlamakta çok güçlük çekiyorum.

HSE Genel Müdürü olarak çalıştığım firmada 1000 personelimiz var. Geçmiş belgelendirmeye göre MES tamamlanma oranımız %99, MYB için görüştmediğim kurum kalmadı. Hiç kimsenin söylediği birbirini tutmuyor. Fiyat olarak istenen meblaları hiçbirimiz hayatımızda bir arada görmedik.

O savunduğunuz 1 yıl içinde devlet ne yaptı sorarım size ?!

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhabalar arkadaşlar myk belgeleri 31 aralığa kadar halen uzatılmış değildir.bilginize iyi çalışmalar dilerim

Bilal Güler

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba sevgili meslektaşlarım. İzmir'de farklı lokasyonlarda bulunan iki fabrikanın İSG Uzmanı ve yöneticisi olarak çalışmaktayım. Eylül 2016 ve Mayıs 2017 tarihlerinde her iki fabrikamızda İSG denetimi geçirdik. Gelen denetçiler Bursa ve İstanbul grubuydu. Her iki denetimde de tehlikeli sınıfta olmamız sebebiyle mesleki eğitim belgeleri tarafımıza sorulmuştur. Biz denetimlerden önce İzmirde faaliyet gösteren ***kesildi*** firması ile çalışmalara başlamıştık. Bu firma mesleki eğitim belgesi veren bir eğitim firması. Sizlere firmanın internet adresini vereceğim. Bu firma ile çalışma yaparsanız kısa zamanda bu eksiğinizi tamamlayabilirsiniz. Bizim eğitimlerimize üniversiteden akademisyen hocalar geldiler. Çok verimli geçti ve her iki firmamızda da belgelerimizi aldık. Eğitim zamanını planlamada bize bağlı kaldıkları için üretimde verim kaybını minimum seviyede yaşadık. Firmanın Eğitim Planlama Uzmanı ****kesildi**** ve web siteleri ***kesildi****
Mesleki eğitim belgelerinin olmaması 6331 sayılı İSG Kanununa göre kişi başı para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Saygılarımla,
Bilal GÜLER
A Sınıfı İG Uzmanı&Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.