Müfettiş Teftişinde Istenen Evraklar

Konu, 'Adım Adım İş Sağlığı ve Güvenliği' kısmında Fırat KOSİF tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Fırat KOSİF

  Fırat KOSİF TÜİSAG Üyesi



  Merhaba arkadaşlar,

  Geçen haftalarda bir müfettiş teftişi geçirdim. Benden istenen evrakları sizlerle paylaşmak istiyorum. Faydalı olabileceğini düşünüyorum.

  İyi çalışmalar.


   

  Ekli Dosyalar:

 2. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Fırat bey
  8. Madde Portör Muayeneleri konusunda Müfettişlerin ne istediklerini belirtir misiniz.
  Portör muayeneleri malumunuz kalktı ve yerine hijyen eğitimi geldi.
  Teşekkürler

   
  Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ayşe Bekoğlu

  Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Üyesi

  Portör muayenesi kalktı evet ama iş yeri hekimlerinin önerisi portör muayenesinin yapılmasından yana bilginiz olsun.

     

   
 4. Fırat KOSİF

  Fırat KOSİF TÜİSAG Üyesi

  Fatih Bey,
  Çalıştığım firmada portör muayenesi gerektirecek bir bölüm yoktu. Fakat Ayşe hanımın da belirtmiş olduğu gibi bu konuda gıda ile ilgili çalışmaların yapıldığı yerlerde insiyatif iş yeri hekimlerinde onların yönlendirmeleri ile portör muayeneleri istenebiliyor. Diğer yönden herhangi bir olay vukuu bulduğunda sorumluluk kendilerine ait olmuş oluyor.

   
  Fatihulker bu yazıya teşekkür etti.
 5. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  2 sene once geçirdiniz heralde denetimi:))Agır ve tehlikeli isler yonetmeligi kalkti hem de mufettislerin eklediginiz gibi matbu bir evragi yok.Tutanak tutulup sure veriliyor sonrada eksiklikler var ise sure sonunda geliyor ve nihai tutanagi duzenliyorlar.

     

   
 6. mesutozgur28

  mesutozgur28 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar süre verilmeden direk ceza da gelebiliyor.

   
 7. Fırat KOSİF

  Fırat KOSİF TÜİSAG Üyesi

  Sayın Kafkas Onur denetimi geçen ay geçirdim. Size paylaştığım müfettişlerin direkt verdiği matbuu evraktır. Bunun haricinde ayrı tutanaklar tutuldu tabi ki fakat bunları üzgünüm sizinle paylaşamayacağım. Yalnız şunu söyleyebilirim firmada bu yazılan checklistte olanlar haricinde bütün noktalara girdiler ve didik didik ettiler. Ağır ve tehlikeli işler artık olmadığını bende biliyorum. Ama orada orada ne anlatmak istediğini sizde gördüğünüzde anlıyorsunuzdur sanırım.




   
  FEİ bu yazıya teşekkür etti.
 8. m_chemist

  m_chemist TÜİSAG Üyesi

  Fırat Bey Hangi sektörde çalışıyorsunuz ?



   
 9. Fırat KOSİF

  Fırat KOSİF TÜİSAG Üyesi

  Her sektörde üstadım :) OSGB çalışanıyım

     

   
 10. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Portör muayenesi kalkmadı arkadaşlar yanlış algı olmasın, işyeri hekimi istediği sürece yapılması ve/veya yaptırılması gereklidir.
  Fakat gıda sektöründe çalışan tüm çalışanların hijyen eğitimi almaları şarttır.
  Fabrikaya yemek catring şirketi ile geliyor fakat servisi yapan çalışanların portör muayenelerini bizim işyeri hekimimiz istedi. Hijyen eğitimi içinde ben de firmaya ilgili yönlendirmeleri yapmaya çalışıyorum.
  Teşekkürler Fırat bey, istenenleri işverene ispat edebilmek adına güzel bir örnek oldu :)



   
  Fırat KOSİF bu yazıya teşekkür etti.
 11. Filiz Ufuk Çilek

  Filiz Ufuk Çilek TÜİSAG Üyesi

  Portör muayene ve testleri yerine neden hijyen eğitimleri zorunlu tutuldu dersiniz? Yapılan sonuç analizlerinde testlerin standardize edilememiş yöntemlerle, akredite olmamış laboratuvarlarda yapıldığı görülmüş, sonuçlarının hiç bir düzeltme veya tedavi çalışmasında kullanılamadığı neredeyse hiç bir anlamı kalmadığı, bu testler yerine gıda çalışanlarının hijyen konusunda bilinçlenmesi ve en azında gıda ile arasına bir bariyer ( eldiven) koymasıyla sorunun büyük oranda çözülebileceğinin anlaşılması üzerine ve AB uyum yasaları gereğince bu yönetmelik çıkarılmıştır. Gıda sektöründe çalışan bir kişinin hepatit B pozitif olduğunun bilinmesinin- bulaşma yolları nedeniyle- bir önemi yoktur. Bir streptokok taşıyıcısının medikal tedavi ile taşıyıcı olmaktan kurtulması mümkün değildir veya taşıyıcı olmayan birisinin ertesi gün taşıyıcı olmayacağını garantisi yoktur. Bir insanın 3 ayda bir Akciğer Filmi çektirerek onca radyasyonu yüklenmesi anlamlı değildir. Tamam çalışanların çalıştığı iş kolu veya koşullarına göre 3-5 yılda bir akciğer grafileri görülebilir, değerlendirilebilir. Ama gıda iş kolu veya eskiden portör gerektiren iş kollarında hijyen eğitimi ve bu eğitimin iş yeri hekimince güncel tutulması , denetlenmesi. olumlu geri bildirim vs çok çok önemlidir.



   
 12. rsavlu

  rsavlu TÜİSAG Üyesi

  Portör muayenesi olacağını bilen çalışan, hijyene daha çok dikkat ediyor. 6 ayda bir portör istenmesi gerekli bence.

   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica