Müfettiş Teftişinde Istenen Evraklar

Fırat KOSİF

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

Geçen haftalarda bir müfettiş teftişi geçirdim. Benden istenen evrakları sizlerle paylaşmak istiyorum. Faydalı olabileceğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• iş müfettiş teftişinde istenen evraklar.pdf
    449.7 KB · Görüntüleme: 1,756

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Fırat bey
8. Madde Portör Muayeneleri konusunda Müfettişlerin ne istediklerini belirtir misiniz.
Portör muayeneleri malumunuz kalktı ve yerine hijyen eğitimi geldi.
Teşekkürler

Ayşe Bekoğlu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Fırat bey
8. Madde Portör Muayeneleri konusunda Müfettişlerin ne istediklerini belirtir misiniz.
Portör muayeneleri malumunuz kalktı ve yerine hijyen eğitimi geldi.
Teşekkürler
Portör muayenesi kalktı evet ama iş yeri hekimlerinin önerisi portör muayenesinin yapılmasından yana bilginiz olsun.

Fırat KOSİF

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Fatih Bey,
Çalıştığım firmada portör muayenesi gerektirecek bir bölüm yoktu. Fakat Ayşe hanımın da belirtmiş olduğu gibi bu konuda gıda ile ilgili çalışmaların yapıldığı yerlerde insiyatif iş yeri hekimlerinde onların yönlendirmeleri ile portör muayeneleri istenebiliyor. Diğer yönden herhangi bir olay vukuu bulduğunda sorumluluk kendilerine ait olmuş oluyor.

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar,

Geçen haftalarda bir müfettiş teftişi geçirdim. Benden istenen evrakları sizlerle paylaşmak istiyorum. Faydalı olabileceğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar.
2 sene once geçirdiniz heralde denetimi:))Agır ve tehlikeli isler yonetmeligi kalkti hem de mufettislerin eklediginiz gibi matbu bir evragi yok.Tutanak tutulup sure veriliyor sonrada eksiklikler var ise sure sonunda geliyor ve nihai tutanagi duzenliyorlar.

Fırat KOSİF

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın Kafkas Onur denetimi geçen ay geçirdim. Size paylaştığım müfettişlerin direkt verdiği matbuu evraktır. Bunun haricinde ayrı tutanaklar tutuldu tabi ki fakat bunları üzgünüm sizinle paylaşamayacağım. Yalnız şunu söyleyebilirim firmada bu yazılan checklistte olanlar haricinde bütün noktalara girdiler ve didik didik ettiler. Ağır ve tehlikeli işler artık olmadığını bende biliyorum. Ama orada orada ne anlatmak istediğini sizde gördüğünüzde anlıyorsunuzdur sanırım.

m_chemist

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sayın Kafkas Onur denetimi geçen ay geçirdim. Size paylaştığım müfettişlerin direkt verdiği matbuu evraktır. Bunun haricinde ayrı tutanaklar tutuldu tabi ki fakat bunları üzgünüm sizinle paylaşamayacağım. Yalnız şunu söyleyebilirim firmada bu yazılan checklistte olanlar haricinde bütün noktalara girdiler ve didik didik ettiler. Ağır ve tehlikeli işler artık olmadığını bende biliyorum. Ama orada orada ne anlatmak istediğini sizde gördüğünüzde anlıyorsunuzdur sanırım.
Fırat Bey Hangi sektörde çalışıyorsunuz ?

Fırat KOSİF

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Her sektörde üstadım :) Osgb çalışanıyım

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Portör muayenesi kalkmadı arkadaşlar yanlış algı olmasın, işyeri hekimi istediği sürece yapılması ve/veya yaptırılması gereklidir.
Fakat gıda sektöründe çalışan tüm çalışanların hijyen eğitimi almaları şarttır.
Fabrikaya yemek catring şirketi ile geliyor fakat servisi yapan çalışanların portör muayenelerini bizim işyeri hekimimiz istedi. Hijyen eğitimi içinde ben de firmaya ilgili yönlendirmeleri yapmaya çalışıyorum.
Teşekkürler Fırat bey, istenenleri işverene ispat edebilmek adına güzel bir örnek oldu :)

Filiz Ufuk Çilek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Portör muayene ve testleri yerine neden hijyen eğitimleri zorunlu tutuldu dersiniz? Yapılan sonuç analizlerinde testlerin standardize edilememiş yöntemlerle, akredite olmamış laboratuvarlarda yapıldığı görülmüş, sonuçlarının hiç bir düzeltme veya tedavi çalışmasında kullanılamadığı neredeyse hiç bir anlamı kalmadığı, bu testler yerine gıda çalışanlarının hijyen konusunda bilinçlenmesi ve en azında gıda ile arasına bir bariyer ( eldiven) koymasıyla sorunun büyük oranda çözülebileceğinin anlaşılması üzerine ve AB uyum yasaları gereğince bu yönetmelik çıkarılmıştır. Gıda sektöründe çalışan bir kişinin hepatit B pozitif olduğunun bilinmesinin- bulaşma yolları nedeniyle- bir önemi yoktur. Bir streptokok taşıyıcısının medikal tedavi ile taşıyıcı olmaktan kurtulması mümkün değildir veya taşıyıcı olmayan birisinin ertesi gün taşıyıcı olmayacağını garantisi yoktur. Bir insanın 3 ayda bir Akciğer Filmi çektirerek onca radyasyonu yüklenmesi anlamlı değildir. Tamam çalışanların çalıştığı iş kolu veya koşullarına göre 3-5 yılda bir akciğer grafileri görülebilir, değerlendirilebilir. Ama gıda iş kolu veya eskiden portör gerektiren iş kollarında hijyen eğitimi ve bu eğitimin iş yeri hekimince güncel tutulması , denetlenmesi. olumlu geri bildirim vs çok çok önemlidir.

rsavlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Portör muayenesi kalktı evet ama iş yeri hekimlerinin önerisi portör muayenesinin yapılmasından yana bilginiz olsun.
Portör muayenesi olacağını bilen çalışan, hijyene daha çok dikkat ediyor. 6 ayda bir portör istenmesi gerekli bence.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.