Soru Msds ( Malzeme Güvenlik Bilgi Formu ) Yalnızca Kimyasal Maddeler İçin Mi Geçerlidir?

Konu, 'Kimya ve Boya Sanayi Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Tuğçe GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi  MSDS (Material Safety Data Sheet) açılımını simgeliyor. Yani illa ki kimyasal olacak diye bir koşul yok, herhangi bir malzeme için de MSDS hazırlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Malzemenin nasıl kullanılacağı, alınması gereken güvenlik önlemleri, ne şekilde saklanması gerektiği gibi bilgileri içeren bir taslak oluşturabilirsiniz.


   
  uğur aydoğmuş bu yazıya teşekkür etti.
 2. ztürkoğlu

  ztürkoğlu TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, Malzeme Güvenlik Bilgi Formları (MSDS) yalnızca kimyasalların neden olduğu sağlık ve güvenlik tehlikelerinin azaltılmasına yarayan bir sistemin parçasıdır. Kimyasal maddeyi taşıyanların depolayanların, kullananların ve üretimde çalışanların kimyasal maddelerin tehlikeleri konusunda doğru değerlendirme yapmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

   
  taylantalu, nokia6270 ve Özlen Bakanay bu yazıya teşekkür etti.
 3. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar msds'leri malzemelerin kullanılacağı bölgeye bütün sayfalarını bütün bilgilerini mi asmalıyım? yoksa ilkyardım önleri yangınla mücadele gibi hap bilgileri mi kullanmalıyım?

     

   
 4. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Piyasada MSDS leri direk levha gibi asıyolar ama bu işe yaramaz çünkü,o kadar bilgiyi kimse okumaz...En önemli bilgileri gösteren kısa öz talimatlar yazmak daha yararlı olcaktır...MSDS lerin yetkili bir kişi tarafından yazılmış olduğunu da kontrol etmenizi öneririm..

   
  cgt bu yazıya teşekkür etti.
 5. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi


  Özlen Hanım;
  Kullandığımız kimyasalların Türkçe msds'lerini tedarikçi geç ulaştıracak bize, peki geçici olarak kendimiz çevirisini yaprak sizce bir problem olur mu?

     

   
 6. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Normalde mevzuata göre; bu MSDS lerin hazırlanması da çevirilerinin yapılmasının da TSE tarafından akredite edilmiş uzmanlar tarafından yapılmış olması gerekiyor..ama şu an kontrol eden mekanizma olduğunu sanmıyorum...sorumluluk sizin sonuçta ben bir şey diyemem....

   
 7. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar tedarikçi firmadan msds isteyin onlar zaten size özet şeklinde veriyorlar ama internetten bulduğunuzu da farzedersek ne gibi bir madde olduğunu,ne yapılmaması gerektiğini(örneğin yutulmamalıdır),yangın riskini ve önlemini,ilkyardım gibi bilgileri,kullanması gereken KKD leri bu forma ekleyin ve bu işlerle haşır neşir olanlara eğitimleri verin talimat gibi imzalatın.
   
  taylantalu, bernat ve cgt bu yazıya teşekkür etti.
 8. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  Bu malzeme güvenlik bilgi formlarının Türkçe olması gerektiği ile ilgili bir yerde bir yazı hatırlıyorum ama bulamadım şimdi.. Hangi yönetmelikti hatırlayan var mı acaba?   
 9. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  TEHLİKELİ MADDELER VE MÜSTAHZARLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ HAZIRLANMASI VE DAĞITILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

     

   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 10. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkür ederim dün mesajı yazdıktan sonra buldum ben de :) Özel madde hazırlamışlar bir de. Ama İngilizce gönderen firmalar var. Bu yönetmelik de o yüzden gerekli olmuştu, ilgili maddeyi ve yönetmeliğin adını mail attım firmaya çevirisini istemeleri için.   
 11. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  Muayenehanelerde kullanılan ilaçlar için de msds hazırlanmalı mıdır?   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 12. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  onların prospektüsleri var aslında ama? bir de onları kimyasalcılar değil sağlıkçılar üretiyor :)

   
 13. melihd

  melihd TÜİSAG Üyesi

  uzun msds lerin önemli yerlerini fosforlu kalemle de çizip belirtebilirsiniz.
   
 14. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar,

  Elimizden geldiğince mevzuat bilgilerini araştırıp, ilgili yönetmeliklere göre hareket edersek hem birbirimizi yanlış yönlendirmeyiz, hem doğru adımlarla ilerleriz. Dolayısıyla, güncel mevzuatı araştırmanıza öncelik vermenizde fayda vardır. Umarım tavsiyelerimi hoş görürsünüz.

  Eklerde 2010 yılının başında yürürlüğe giren konuya ilişkin TEHLİKELİ MADDELERİN VE MÜSTAHZARLARIN SINIFLANDIRILMASI, AMBALAJLANMASI VE ETİKETLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK metni ve ilgili bakanlıkların bu yönetmelikle yayınladığı MSDS olarak bahsedilen Malzeme Güvenlik Bilgi Formu örneği yer almaktadır. Bazı tedarikçiler geçersiz MGBF'larını iletmektedirler. 16 maddelik olan örnek forma göz atabilirsiniz.
  Hayırlı günler dilerim.

  Saygılarımla.
  Berkay Yalçın

   
  cuma köse, Simayy, Gökhan KANDEMİR ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Hem tehlikeli maddeler hem de MSDS bilgilerinin olduğu daha dün oryantasyon eğitiminde personele vermiş olduğum eğitim sıcağı sıcağına cukkacukka ektedir.   

  Ekli Dosyalar:

  bahar ertem, nihal aydın, cuma köse ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ilgili yönetmelikte hangi sektörlerin kapsam içinde hangilerinin kapsam dışında olduğu belirtilmektedir. Önemli olan bu msds lerin yetkili kişiler tarafından hazırlanmış veya çevirisinin yapılmış olmasıdır.MSDS lerde özellikle müstahzar diye nitelendirdiğimiz ürünlerde formülle ilgili detaylar bulunduğundan üretici firmalar bu dökkümanları pek paylaşmak istemezler doğal olarak.Bu msds leri hazırlamak özellikle karışımlar için sanıldığı kadar kolay değildir ve oldukça zahmetli ve karışık bir hesaplama gerektirebilir. Bu yetkiyi TSE almış biri olarak diyebilirm ki ,sadece döküman olsun diye verilmiş belgelere itibar çok da sağlıklı olmaya sonuçlara neden olabilir.

   
  cgt ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 17. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Özlem Hanım,

  Mesajlarınızda çok defa yetkili kişi tarafından hazırlnamış olmasına dikkat ediniz ibaresi bulunmakta. Bunu İSG uzmanı bilemez, ayrıca diğer bir yandan da uygun biçimi ile malzeme proforma ile birlikte üretici vasitası ile ambara teslim edildiğinde (kimya kökenli meslektaşlarım hariç) MSDS in yetkin biri tarafından hazırlanıp hazırlanmadığına karar veremez. Önemli olan mutlaka olması zorunlu maddelerin içeriğidir. İSG uzmanının sorumluluğu bu zorunlu maddelerin orda olup olmadığını kontrol etmektir, eksik ise belirleyip ambar ve satınalma aracılığı ile bu eksik bilgileri temin etmelidir.

  MSDS kayıtlarının malzeme ile birlikte verilmesi isteğe bağlı değil zorunludur. Şirketler hiçbir biçimde kendilerine ait patent bilgilerini MSDS formu üzerinde belirtmedikleri gibi kullanılan kimyasallar ve kimyasal formüller açıkça belirtilir ki zaten önlem alınması gereken risk grubu buradan ortaya çıkar.

  Aksi bir neticede İSG uzmanının sorumluluğu temin ettiği MSDS formu ile sınırlıdır. Karışımlar için MSDS formunu siz nereden indirirseniz indirin, üretici damgası ve bilgileri olmadığı müddetçe sadece bilgi veren döküman niteliğindedir. Bağlayıcı bir özellik taşımaz.

  Saygılarımla.

   
 18. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Selçuk Bey,
  Bir kağıt olsunda gerçerli olsa ne olur olmasa ne olur.....:)günah bizden gitti..:)Ülke olarak İSG kültürümüzün bu detaylara girmesine daha bayağı var değil mi?

  Şaka bir yana madem bu detaya bir şekilde girmiş olduk b azcık daha açma gereği duydum mevzuyu...
  Yetkili kişi tarafından hazırlanmış olması benim dediğim değil Yönetmeliğin dediğidir...Yönetmeliğin ismini yukarıda vermiştim zaten..TSE bunun için eğitim tertip eder ve kendisi sınav yaparak kişilere bu yetkiyi verir,ve MSDS üzerinde en kötü ihtimalle hazırlayanın mail adresi yazması gerekir .....Bu şekilde herkes kafasına göre uydurma ,kopyala yapıştır dökümanlar hazırlayamaz...her dökümanın bir sorumlusu olur...eğer biz uzmanlar bir şekilde bu detaylara elimizden geldiğince dikkat edebilirsek hem işimizi yaparken verdiğimiz emekleri daha gerçekçi ve sağlam detaylara oturtmuş oluruz hem de merdiven altı iş yapan insanların piyasada kalitesiz işler yapmasına mani olmuş oluruz...Kaliteyi yükseltmek bizim elimizde...biz talep etmezse zaten kimsenin bize kaliteyi ve iyiyi kendiliğinden vereceği yok gibi..

  Diğer haklı olduğunuz konu;tabi ki uzman arkadaşların bu detayı bilememesi gayet normal zaten bilgilerimizi paylaşmak için bu foruma yazmıyormuyuz?
  Pek çok konuda cehaletimi giderdiğine inandığım bu forum sitesinde emeği geçen herkese de teşekkürlerimi sunarım..
  Saygılarımla...

   
  frdrn, fatih33 ve ErolD bu yazıya teşekkür etti.
 19. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Özlem Hanım,

  Ilginiz için teşekkür ederim ama katılmadığım bazı konuılar var şöyleki;
  - Bahsettiğiniz yönetmelik isg uzmanları için değil firmalar içerisinde hazırlanması zorunlu MSDS kayıtlarını hazırlması belirlenen personelin sahip olması gereken nitelikleri ve tamamlamaları gereken prosedürün ardından TSE tarafından akredite edilmelerini,
  - Akredite olan personel tarafından hazırlanan MSDS kayıtlarında bir sıkıntı yaşanması durumunda akredite numarası ile TSE den personele ve yaptıoğı çalışmalara ulaşılmabilmesini,
  - Üzerinde üretici bilgileri, açık adresi, ve iletişm bilgileri bulunmayan sizin deyimizin ile kağıt parçalarının MSDS olarak kabul edilmemesi gerektiğidir.

  Sizinle aynı fikirdeyim, herkesin her konuda uzman olduğu ülkemizde en azından spesifik konularda gerçekten uzman olanlar konuşarak bir data oluşturabilir ve ihtiyacı olan arkadaşlara nitelikli ve doğru bilgiyi sağlayabiliriz.

  Saygılarımla.

   
  Onur17 ve elifnuran bu yazıya teşekkür etti.
 20. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Selçuk Bey açıkçası amacımıza ulaştık bile sanıyorum. Gayet güzel bir paylaşım oldu.Emeğinize sağlık...Umarım okuyan arkadaşlara da faydası olur.
  14 senedir kimya sektöründe olan ve bu tip dökümanlarla uğraşmış biri olarak senelerdir ortalıkta dolaşan dökümanların vahimiyeti karşısında şaşkınlık yaşadım hep.Hatta zaman zaman dünya devi firmalar bile beni şaşırttı(Türkiye şubeleri).Benim endişem hep şu oldu;malum, özellikle kimyasal risk taşıyan yerlerde bu belgelere başvurulması gerektiği mevzuatımızda hep geçer..Biz uzmanlara düşen de MSDS de bulunan bilgilere göre ikame den KKD ye kadar pek çok önlemi almak olacaktır.Naçizane uyarıyorum,lütfen dikkat edin ki yalnış MSDS kurbanı olmayın.Çünkü firmalar ürünlerini daha masum göstermek için ya da nasıl hazırlandığını bilmedikleri için gerçekten uzak dökümanlar yayınlayabilirler.İşte tam da bu noktada ben uzman arkadaşlarıma bir parantez açmak istedim,arkadaşlar bu konuda mevzuatımız var,yönetmeliğimiz var,Aynı İSG uzmanlığı gibi TSE eğitim veriyor,sınav yapıyor sertifikalandırıyor...
  Burda anlaşamdığımız daha doğrusu size de hak veriyorum çünkü bu ince detay hala açıkta o yüzden zaten bu konuda aynı noktada buluşamıyoruz.Ben diyorum ki; ki eğitimi siz de aldıysanız size de söylenmiştir MSDS in üstünde hazırlayanın en kötü mail adresi yazması gerekir,
  Siz diyorsunuz ki bu üretici firmayı bağlar , ben de diyorum ki sadece kurumu deil kişiyi de bağlasın...Bizim uzmanlığımızı da aynı bu mantıkta değiştirilmedi mi?eskiden danışmanlık firmaları üzeriden gidiyodu,bakanlık dedi ki olmazzzzz..atamayı görcem....sadece işvereni deil,uzmanın şahsını da bağlayacak dedi.benimkisi de yanı mantık işte MSDS de de hazırlayanın sorumluluğu gözüksün imzası olsun....en azından buna dikkat edersek;MSDS veren firmalar da gerçeğe aykırı beyanı rahat rahat yapamazlar ...
  İşte benim uzman arkadaşlara bu konuda naçizane tavsiyem bu kadar...(Zaten duyduğuma göre gümrüklerde imzasız msdsleri kabul etmiyorlarmış ...)
  Çok kafa karıştırmadık umarım.........:k_karışık:
  Kolay Gelsin...
  Saygılar.........

   
  fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica