Motorlu Ağaç Kesme Makinası

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında aydınyıldırım tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. aydınyıldırım

aydınyıldırım TÜİSAG Üyesi

Değerli Arkadaşlarım;
    İş yerimizde ( TEDAŞ ) motorlu ağaç kesme makinası var. Bunu kulanacak iş arkadaşalrımızın sertifikalı olması gerekli mi ? Örneğin kazan dairesi çalışanı için kazancı sertifikası gibi.
    saygılarımla.

2. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Aydın bey
    TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
    Mesleki eğitimin belgelendirilmesi
    MADDE 6 –
    (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:

EK-1
    MESLEKİ EĞİTİM ALINACAK İŞLERE AİT ÇİZELGE
    AĞAÇ VE BUNLARDAN MAMUL EŞYA SANAYİİ İLE İLGİLİ İŞLER

29

Muharrik kuvvetle çalışan her türlü bıçaklar ve testereler ile kesici, yontucu, soyucu, delici makinalar ve hızarlarla yapılan işler.

Aydın bey
    TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
    Mesleki eğitimin belgelendirilmesi
    MADDE 6 –
    (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:

EK-1
    MESLEKİ EĞİTİM ALINACAK İŞLERE AİT ÇİZELGE
    AĞAÇ VE BUNLARDAN MAMUL EŞYA SANAYİİ İLE İLGİLİ İŞLER

29

Muharrik kuvvetle çalışan her türlü bıçaklar ve testereler ile kesici, yontucu, soyucu, delici makinalar ve hızarlarla yapılan işler.

RagIp Gökhan Ergür bu yazıya teşekkür etti.
  3. mustafa akgül60

mustafa akgül60 TÜİSAG Üyesi

evet var halk eğitim aracılığı ile orman gnmüdürlüğü tarafından kurumunuz daki çalışanlara eğitim verilmesi gerekli biz teiaşta aldık ormanda çalışan kesimciler dahi eğitim almadan çalıştırılmıyo artık akbo eğitimi diye geçiyo

4. sefa salim örnek

sefa salim örnek TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ağaç keserken üzerine devrilmesi ve ölmesi ile ilgili iş güvenliği yönünden bilirkişilik yapan varmıdır.

5. ygtr hoca

ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

2009 yılında ağaç kesiminde ölümlü iki kazada bilir kişilik yaptım.

6. ygtr hoca

ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Orman İdaresi kesim yapacaklara eğitim verip "Kesimci Belgesi" veriyormuş. Bu belgeler eğitim aldığını gösteren iyi bir veri olacaktır.

Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica