Monoray Vinç Hakkında

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
monoray-vinc-kuos7-2658.jpg

çalıştığım şirketin atelyesinde monoray vinc veya gezer köprü vinç bulunmakta bu vinçler için herhangi bir yetki belgesi alınması gereklimidir?
Şimdiden teşekkürler.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Eğer vinci kullanan personeller içinse sorunuz işaretçi ve sapancı eğitimi almış olmaları gerekmektedir.
Eğer vinçler içinse periyodik kontrol ve bakım belgelerinin olması gerekmektedir.
İyi çalışmalar,

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
3 ayda bir periyodik muayene olacak.kaan beyin dediği gibi operatörler eğitimli olacak,mutlaka baret kullanacak.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Teşekkür Ederim Kaan Bey ve bunun yanı sıra personel için olan bu iki eğitimi Mak. Müh. Odası mı veriyor
ben bunun hakkında pek birşey bulamadım 3 aylık kontrolleri yapılmakta sadece personel içindi ve bunun
yanı sıra pergel vinçler içinde aynı şekildemi hazır sormuşken pergel viçlerdede otomatik durdurucunun olması
gereklimi benim kanundan anladığım evet gerekli
223371-pergel_vinc.jpg

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Polyester-Sapan-Gozlu.jpg

benim aklıma taksit taksit geliyor sorular kusura bakmayın sapan olarak resimde örneği olan sapanlardan kullanıyoruz bu sapanların biraz kaba olacak ama son kullanma tarihi gibi özellikleri mevcutmu

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
pergel vinçte kaldırma kapasitesi üzerine yazılacak.motorun altında durdurucu siviç olması lazım.sanırım eğitimleri müh odası veya milli eğitim kurs açmışsa veriyor...

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
böyle sorular geldikçe bizlerde birşeyler öğrenebiliyoruz.

benim bu konuda belirtmek istediğim nokta 4 nolu mesajdaki resim de görünen vinçin alanı çizilmesi gerektiği sarı fosforlu çizgi ile vinçin alanı çizilmeli bence.

leventsert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
dedeemre Ekteki formu 3 ayda bir bölüm mühendislerine doldurtarak ve imzalatarak sapanlar üzerinde kontrolü sağlayabilirsiniz.İmzayı atan sapan eski ve kullanılmaz durumda ise parçalayarak çöpe atacaktır.Yeni ve kullanılabiklir durumda ise sorun olmayacaktır.

Ekli dosyalar

• FR-00-32-A (SAPAN PERİYODİK KONTROL TAKİP FORMU).xls
    29 KB · Görüntüleme: 1,024

chemist

Üye
TÜİSAG Üyesi
Emre bey ,

Tavan vinçleri monoray yada pergel fark etmez 3 ayda bir MMO tarafında kontrol ettirebilirsiniz.Bu kontrol sonucunda size rapor sunarlar . Eksikliklerinizi belirtirler. Ek olarak tüm vinçlerin üzerinde kaldırma kapasitesi yazılı ve görünür yerde olmalıdır ve vinçlerin bulunduğu sahada çalışan herkes ( işçi+ ziyaretçi+stajyer vs ) baret kullanmalıdır.

Vinç kullanımı eğitiminide MMO veriyor ,firmanızda alacak kişi sayısı 10 ve üzerinde ise firmanıza gelerek 2 günde ( 1,5 gün teorik+ yarım gün pratik + sınav ) veriyorlar.10 kişiden az ise siz onların belirlediği zaman ve yere giderek eğitim alıyorsunuz .Sınavda başarılı olanlara belge veriyorlar .

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Chemist ve leventsert bey bilgiler için teşekkür ediyorum makinaların peryodik kontrolleri için herhangi sorunum bulunmamaktadır anlaşılan atelye personellerine bu eğitimi verdirtmem gerekecek şeflere dahi hatta bende alsam iyi olacak gibi görünüyor. ve esat bey cizim konusunda haklısınız bunlar bizde bulunan resimler değil internet ortamından bulduğum resimler ama iyi yakalmışsınız saolun.

ezog

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Kaldırma makinelerinin üzerine tel sarılan tamburlarının yanları flaşlı olmalıdır.
Flaş genişliği sarılan halatın çapının 2,5 katı olmalı, halat fırlamalarını önleyecek şekilde yapılmalıdır.
Gibi ifadeleri risk değerlendirmesine koymaya çalışıyorum ama ben bunun kontrolünü nasıl yapabilirm ki? ::hımmm::

Özkan AKÇA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ray sisteminin statik raporunu temin edin, yoksa yaptırtın, ne kadar yüke dayanıklı olduğunu tabela üzerine astırıtın, kullanılacak çelik halatın kapasitesini kontrol edin, sapancıya eğitim verdirin, kullanma ve bakım talimatını üzerine astırtın, 3 ayda bir periyodik kontrolünü yaptırın. Bu kadar.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Çok eski bir konu :) ancak ben bu konu ile ilgili MYK dokümanı ekleyeyim, belki birilerinin işine yarar.
Ancak dikkatimi çeken bir husus var, incelerseniz siz de görebilirsiniz. MYK meslek standardının içindeki tanımlarda KARABİNA yük bağlama ekipmanı olarak tanımlanmış. Oysa mukavemet katsayısı ve özellikle yapılış amacı yüksekte çalışmalar olan karabinayı hiç bir zaman yük bağlamada kullanmayız.
Bu konuda bilgi paylaşmak isteyen var ise, lütfen karabinanın kaldırma ekipmanları içerisinde kullanımı ile ilgili bilgi verirse memnun olurum.

Ekli dosyalar

• Standart_köprülü vinc operatörü meslek standardı.doc
    369 KB · Görüntüleme: 261
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.