Mobil Vinç Periyodik Kontrol Formu

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar mobil vinç periyodik kontrol formu örneğine ihtiyacım vardır. Yapılmış,taratılmış ,resim v.b. her formatta olabilir. iyi çalışmalar

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kıymetli Kardeşim, buradan dosya yüklenemiyor. Lütfen mail adresime boş bir mail at, benim hazırlamış olduğum Günlük ve Haftalık Periyodik Bakım Kontrol form örneklerini size göndereyim. Ancak, bu formlar ile hali hazırda kullandığınız Mobil Vinç El Kitabı bilgilerini lütfen karşılaştırınız. El kitabı yok ise, vincin marka ve model bilgilerini google girerek, PDF halde indirebilirsiniz. Benim hazırladıklarım 120, 225 ve 300 tonluk LIEBHER Mobil Crane'lere göredir.
Tolga_34@*****

Ayşe Selcen Candan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mobil vinçlerin periyodik kontrollerini biz mi yapıyoruz yoksa MMO dan mı talep ediyoruz...

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Mobil vinçlerin periyodik kontrollerini biz mi yapıyoruz yoksa MMO dan mı talep ediyoruz...
Bu konuya ait usul şirketten şirkete değişmektedir.

Ancak KORUYUCU BAKIM dediğimiz GÜNLÜK BAKIM Vinç Operatörü ve Yağcısı tarafından yapılır. Mobil Vinçlerin el kitaplarını incelediğimizde ise burada yazılı Bakım Standartlarında "bakım personeli tarafından yapılan temizlik, yağlama, ayar, muayene ve deneyler" olarak tanımlanmaktadır.

PERİYODİK BAKIM aşaması ise genelde vinçlerin ilk 50 işletme saati sonrasında üretici firma servisi tarafından yapılmaya başlanır. Tabiki buna ayrıca tamburlarda kullanılan halatların DIN 15020 normlarına göre yapılan toplam kaldırma tonajı dikkate alınarak yapılan periyodik bakımı da eklemeliyiz. Garanti süresi bittikten sonra da, üretici firma servisleri ile yıllık bakım sözleşmesi yapılması gerekmektedir. Ancak bu da proje maliyetlerini etkilediğinden, bazen şirketin ölçeğine göre kendi mekanik bakım kısmı tarafından, çoğu zaman da özel vinç bakım servisleri tarafından yapılmaktadır.

İş Güvenliği yönünden bu konuya bakarsak, tüm kaldırma operasyonları sahadaki ISG personelinin denetim ve kontrolünde yapıldığı için, sahada görevli ISG personelinin kullanılan vinçlerin mevcut durumları hakkında bilgi sahibi olması -şahsi düşüncem- elzemdir. Zaten, ISG olarak sahada kullanılan ekipmanların kontrol ve bakım kartlarının periyodik olarak mekanik bakım kısmında incelenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, sahada yapılacak bir genel risk analizinde ya da iş tehlike analizinde (Job Hazard Analysis) kullanılacak ekipmanların tehlike yaratıp yaratmayacağı riski doğru değerlendirilemez.

MMO'dan genelde talepler herhangi bir kaza durumunda mahkeme tarafından bilirkişi talebi şeklinde oluyor. Ama yukarıda bahsettiğim şekilde şirket gerekir ise periyodik bakımları MMO'dan da anlaşma yaparak sağlayabilir. Fakat ben bu zamana kadar bu tip bir uygulamayı -muhtemelen çalıştığım ortamlardan dolayı-, görmedim.

Sizlere daha detaylı bilgi sağlayacak bir link ekleyeyim
http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/5422afb467e9456_ek.pdf?dergi=68

Ayşe Selcen Candan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
teşekkürler verdiğiniz bilgi için;sektör inşaat sahası bu arada iyi çalışmalar...

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ekte benim kullandığım ve bize gelen firmanın kullandığı formların örnekleri var. Umarım işinize yarar?

Ekli dosyalar

• DSC06434.JPG
    1.6 MB · Görüntüleme: 1,887
  • Kaldırma Araçları ve Ekipmanları Kontrol Formu MZ.xls
    27.5 KB · Görüntüleme: 2,417

Ufuk Ylc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
teşekkürler verdiğiniz bilgi için;sektör inşaat sahası bu arada iyi çalışmalar...
Ben Tersane (Gemi İnşa ve Tamir Bakım) sektöründeyim, bizde periyodik kontroller TÜRKAK'tan Atipi muayene kuruluşu olarak yetki almış kuruluşlar yapıyor. Dayanak; Tersane,Tekne İmal ve Çekek Yerleri Yönetmeliği.

cozturk56

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
market sektörü için kullanılan makine ve ekipmanların bakım formları lazım
1-asansör
2-jeneraötör
3-caraskal
4-kıyma makinesi
5-forklift
6-transpalet....

ilginiz için teşekkürler arkadaşlar...

sezgin yanık

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar mobil vinçlerin periyodik bakım formu ve periyodik bakım süreleri ile ilgili elinde döküman paylaşabilecek arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Levent yakışıklı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar inşaat sektöründe kücük el aletleri icin yıllık bakım formu elinde dokuman paylasabilecek varsa yardimci olursaniz seviniriz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.