Mobil Vinç Periyodik Kontrol Formu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Mobil Vinç Periyodik Kontrol Formu

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi  Merhaba arkadaşlar mobil vinç periyodik kontrol formu örneğine ihtiyacım vardır. Yapılmış,taratılmış ,resim v.b. her formatta olabilir. iyi çalışmalar


   
 2. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Kıymetli Kardeşim, buradan dosya yüklenemiyor. Lütfen mail adresime boş bir mail at, benim hazırlamış olduğum Günlük ve Haftalık Periyodik Bakım Kontrol form örneklerini size göndereyim. Ancak, bu formlar ile hali hazırda kullandığınız Mobil Vinç El Kitabı bilgilerini lütfen karşılaştırınız. El kitabı yok ise, vincin marka ve model bilgilerini google girerek, PDF halde indirebilirsiniz. Benim hazırladıklarım 120, 225 ve 300 tonluk LIEBHER Mobil Crane'lere göredir.
  Tolga_34@hotmail.com

   
 3. Ayşe Selcen Candan

  Ayşe Selcen Candan TÜİSAG Üyesi

  Mobil vinçlerin periyodik kontrollerini biz mi yapıyoruz yoksa MMO dan mı talep ediyoruz...

     

   
 4. Ufuk Ylc

  Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

  Sektör nedir?

   
 5. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Bu konuya ait usul şirketten şirkete değişmektedir.

  Ancak KORUYUCU BAKIM dediğimiz GÜNLÜK BAKIM Vinç Operatörü ve Yağcısı tarafından yapılır. Mobil Vinçlerin el kitaplarını incelediğimizde ise burada yazılı Bakım Standartlarında "bakım personeli tarafından yapılan temizlik, yağlama, ayar, muayene ve deneyler" olarak tanımlanmaktadır.

  PERİYODİK BAKIM aşaması ise genelde vinçlerin ilk 50 işletme saati sonrasında üretici firma servisi tarafından yapılmaya başlanır. Tabiki buna ayrıca tamburlarda kullanılan halatların DIN 15020 normlarına göre yapılan toplam kaldırma tonajı dikkate alınarak yapılan periyodik bakımı da eklemeliyiz. Garanti süresi bittikten sonra da, üretici firma servisleri ile yıllık bakım sözleşmesi yapılması gerekmektedir. Ancak bu da proje maliyetlerini etkilediğinden, bazen şirketin ölçeğine göre kendi mekanik bakım kısmı tarafından, çoğu zaman da özel vinç bakım servisleri tarafından yapılmaktadır.

  İş Güvenliği yönünden bu konuya bakarsak, tüm kaldırma operasyonları sahadaki ISG personelinin denetim ve kontrolünde yapıldığı için, sahada görevli ISG personelinin kullanılan vinçlerin mevcut durumları hakkında bilgi sahibi olması -şahsi düşüncem- elzemdir. Zaten, ISG olarak sahada kullanılan ekipmanların kontrol ve bakım kartlarının periyodik olarak mekanik bakım kısmında incelenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, sahada yapılacak bir genel risk analizinde ya da iş tehlike analizinde (Job Hazard Analysis) kullanılacak ekipmanların tehlike yaratıp yaratmayacağı riski doğru değerlendirilemez.

  MMO'dan genelde talepler herhangi bir kaza durumunda mahkeme tarafından bilirkişi talebi şeklinde oluyor. Ama yukarıda bahsettiğim şekilde şirket gerekir ise periyodik bakımları MMO'dan da anlaşma yaparak sağlayabilir. Fakat ben bu zamana kadar bu tip bir uygulamayı -muhtemelen çalıştığım ortamlardan dolayı-, görmedim.

  Sizlere daha detaylı bilgi sağlayacak bir link ekleyeyim
  http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/5422afb467e9456_ek.pdf?dergi=68

     

   
  Ali Rıza Erdoğan bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ayşe Selcen Candan

  Ayşe Selcen Candan TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler verdiğiniz bilgi için;sektör inşaat sahası bu arada iyi çalışmalar...

   
 7. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Ekte benim kullandığım ve bize gelen firmanın kullandığı formların örnekleri var. Umarım işinize yarar?
   

  Ekli Dosyalar:

  tgbdgcn, sevgay, erkanersoy ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Ufuk Ylc

  Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

  Ben Tersane (Gemi İnşa ve Tamir Bakım) sektöründeyim, bizde periyodik kontroller TÜRKAK'tan Atipi muayene kuruluşu olarak yetki almış kuruluşlar yapıyor. Dayanak; Tersane,Tekne İmal ve Çekek Yerleri Yönetmeliği.   
  Ali Rıza Erdoğan ve selsercan bu yazıya teşekkür etti.
 9. cozturk56

  cozturk56 TÜİSAG Üyesi

  market sektörü için kullanılan makine ve ekipmanların bakım formları lazım
  1-asansör
  2-jeneraötör
  3-caraskal
  4-kıyma makinesi
  5-forklift
  6-transpalet....

  ilginiz için teşekkürler arkadaşlar...

     

   
 10. sezgin yanık

  sezgin yanık TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar mobil vinçlerin periyodik bakım formu ve periyodik bakım süreleri ile ilgili elinde döküman paylaşabilecek arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.   
  Levent yakışıklı bu yazıya teşekkür etti.
 11. Levent yakışıklı

  Levent yakışıklı TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar inşaat sektöründe kücük el aletleri icin yıllık bakım formu elinde dokuman paylasabilecek varsa yardimci olursaniz seviniriz   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica