Soru Mobil Vinç Ile Yük Taşıma

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında Ahmet AZAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar iş yerimde mobil vinç ile yük taşıma işlemi sırasında işçilerin teknik emniyet kurallarına uyması gerektiğini bildiren bir form oluşturmak istiyorum. işe başlamadan önce bu formu imzalatmak istiyorum. Elinde buna benzer ya da farklı bir önerisi olan var mı?

  Kazasız günler..

  Ahmet AZAK
  C sınıfı iş güvenliği uzmanı


   
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ekli dosyayı inceleyip kendine göre düzenleyebilirsin...

   

  Ekli Dosyalar:

 3. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  Mobil vinç yük taşıma amaçlı bir araç değildir, taşıyacağınız yükü dorse vb bir araca yüklemek için kullanabilirsiniz, boyutları ve ağırlığı uygunsa forklift kullanabilirsinzi. Ayrıca sürekli olan faaliyetlerde form kullanmak yerine talimat hazırlar bu talimat konusunda işçileri eğitirsiniz. Eğer mobil vinçleri yük taşımak için kullanırsanız zamanla aktarma organlarında arızalar meydana gelir. Ayrıca zemin ve yük özellikleri yükün salınımına hatta bağlama ekipmanlarından sıyrılıp düşmesine neden olur. Doğrusunu söylemek gerekirse benim çalıştığım fabrikada da dorse dolu vb gerekçeler ile küçük boyutlu malzemeler mobil vinç ile taşınabiliyor. Mobil vinçler ile kaldırma işlemi sırasında denge ayakları açık olmalıdır. (söylediklerim paletli vinçleri kapsamaz)

     

   
  Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Selçuk Bey,

  Yanlış kelime kullanmışım yük indirip bindirme sırasında diyecektim. Ayrıca verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Bu talimatnameyi mobil incin uygun bir yerine asıp, tüm sevkiyat işçilerine talimatnameyi okutmam yeterli midir. Yoksa eğitim verdiğime dair imzalarını alayım mı?

  Ahmet AZAK
  C sınıfı iş güvenliği uzmanı

   
 5. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey,
  Bizdeki uygulama şöyle; işe başlayan kişilere işbaşı eğitiminde yük kaldırma ve iletme işleri anlatılıyor. Bununla birlikte eğitimin sonunda Fabrika emniyet talimatı, Radyografik Muayene emniyet talimatı vb talimatlar teslim ediliyor ve okuması için bir süre veriliyor. Ayrıca işe başlayan herkesin bir görev tarifi var bunları okuduğuna dair imza alınıyor. Her iş için ayrı form yerine bu talimatlar birkez teslim ediliyor. Yıl içinde de sorun olan konularda da belirli aralıklar ile eğitimler düzenleniyor. İşletmemizde bir uygulamada tahmil ve tahliye ekibi bulunmaktadır. Bu ekibin tek görevi kaldırma iletmedir. Bu işler diğer çalışanlarca yapılmaz.
  Yaptığınız her eğitimde tutanak tutun, katılımcıların imzasını alın. katılımcıya bir katılım belgesi hazırlayarak sicil dosyasına koyun.
  Saygılarımla

     

   
  stoneage ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 6. abdullah.suruc

  abdullah.suruc TÜİSAG Üyesi

 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Görüntülerden anladığım kadarıyla vincin bağlantısı kopmuş ama o anda kamera karşı tarafı çektiği için kesin bir nokta söyleyemiyorum... sapanın ( bağlantı kayışı ) koptuğunu zannetmiyorum çünkü sapan kopsaydı lokomotif kopan tarafa doğru yatardı diye düşünüyorum.

  Burada kaldırma araçlarının periyodik kontrollerinin yasal mevzuatta olduğu gibi kesin olarak yapılması gerektiğini görüyoruz. Lokomotif altından ihmal ile geçen olsaydı ölecekti...
   
  abdullah.suruc bu yazıya teşekkür etti.
 8. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  evet tam kopma noktasının yeri gözükmüyor   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica