Haber Mobbing'e Maruz Kalıyorsanız, Haklarınızı Öğrenin! - Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Mobbing'e Maruz Kalıyorsanız, Haklarınızı Öğrenin!

  İngilizce (mob) aşırı, sistematik ve kasıtlı olarak şiddetle ilişkili olan ve yasal olmayan kaba(dayı)lık eylemi demek.

  1.jpg

  Türkiye’de psikolojik taciz şikâyetlerinin yüzde 67′si özelden, yüzde 33′ü kamudan geliyor. İsveç’te intiharların % 15’inin mobbing kaynaklı olduğu bildiriliyor.

  Hasta yakınlarının terörü henüz isimlendirilmedi, bununla beraber ülkemizde mobbingin en sık gözlendiği iş kollarından biri “özel ve/veya kamuda çalışan sağlık işçileri”.

  Aramızda her çalışanın hayatının bir döneminde değişik şiddet v yoğunlukta bu bezdirmeye maruz kaldığını tahmin ediyorum. Biyopsikososyal bütünlük v sağlığınızı derinden v kalıcı etkileyebilecek sağlığınızı, emeğinizi, motivasyonunuzu ve itibarınızı yakından ilgilendiren ve sıklığı giderek artan bu durumla karşılaştığınızda nasıl korunacağınızı, neyi ne zaman yapacağınızı biliyor musunuz?

  Olup bitenin Ne olduğunu, Neden yapıldığını biliyorsanız, kendinizi etkin olarak “Nasıl” koruyacağınızı da bilirsiniz,

  Sizin için derlendi, iyi okumalar

  2.jpg

  15 Maddede “Mobbing”

  I. Mobbing, latince “mobile vulgus”; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. İşyerinde iş ahlakına aykırı olarak “yıldırma, bezdirme” veya “psikolojik terör” anlamında kullanılır.

  II. Kısaca bir veya bir grup insanın, bir kimseye veya bir gruba “sosyal kabadayılık” yapmasına Mobbing denir.

  III. Mobbing duygusal bir saldırıdır. Yaş, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden, taciz, gözden düşürerek rahatsız etmeyi amaçlar. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. Kişiyi iş yaşamından “dışlamak” amacıyla “kasıtlı” olarak yapılan saldırganlıktır.

  IV. İşverenin “laf dokundurarak, ima ve alayla”, karşısındakinin toplumsal “itibarını düşürmeye yönelik” saldırgan bir “ortam yaratarak” hedefine aldığı kişiyi işten ayrılmaya “zorlamasıyla” devam eder.

  V. Araştırmalara göre mobbing, okullarda ve “sağlık sektöründe” çok yaygındır. Çalışanın değersiz görülmesi ile başlayan mobbing uygulaması her tür resmi/özel/gönüllü işyeri v kuruluşta değişik boyut v şiddette gözlenir.

  VI. Organizasyon bozukluğunun daha fazla olduğu işyerinde (kàrhane), disiplin getirmek, verimliliği artırmak gerekçeleriyle yapılır ve meşrulaştırılır.

  VII. Leymann İsveç’te intiharların % 15’inin mobbing kaynaklı olduğunu söylerken, Psikolog Michael H. Harrison, yakın zamanda 9000 kişide yapılan bir araştırmada, kadın çalışanların % 42’sinin, erkek çalışanların ise % 15’inin son iki yılda “yıldırma v dışlama amaçlı” zorbalığa maruz kaldığını bildiriyor.

  VIII. Mobbing uygulayan tacizcinin özellikleri; düşmanlıktan hoşlanan, can sıkıntısı içinde zevk arayışında olan, aşırı denetleyici, korkak ve nevrotik, daima güçlü olma isteği içinde ve iktidar açlığı içinde olan, kötü niyetli ve hileli eylemlere başvurmaktan çekinmeyen kişilerken,

  IX. Mağdurların ortak özellikleri ise; meslek etiği ilke ve kurallarına uyan kişiliğe sahip, zeki, yetenekli, işyerinde politik davranmayan, yaratıcı özellikler gösteren, farklı görüşlere alternatif yaklaşımlar geliştirebilen, başarılı ve/veya başarıyı amaçlayan, dürüst, güvenilir, işini çok iyi, hatta mükemmel yapan, sevilen, çalışma ilkeleri ve değerleri sağlam, bunlardan ödün vermeyen, bağımsız ve yaratıcı, “Zorba”nın yeteneklerinden üstün özelliklere sahip olan kişiler oldukları.

  X. En sık gözlenen v uygulanan mobbing davranışları: Orada değilmişsiniz gibi davranılır, sözünüz kesilir, yaptığınız iş sürekli eleştirilir, kararlarınız sürekli sorgulanır, jest ve bakışlarla ilişki kesilir, arkanızdan konuşulur, asılsız söylentiler çıkarılır, laf atılır, yanlışa düşürecek tuzaklar kurulur, sürdürmeniz için anlamsız ve sahip olduğunuzdan daha az nitelik gerektiren işler verilir, olumsuz, küçük düşürücü, yıldırıcı, taciz edici, kontrol edici iletişim kurulur, kurbanmışsınız gibi davranılır, itibarsızlaştırıcı aleni eylem, bakış ve sözlerle yıldırarak “yıldırılarak istifaya” zorlanırsınız.

  XI. Mobbing sonuçta insanın mesleki bütünlük ve benlik duygusunu zedeler, kişinin kendine yönelik kuşkusunu artırır, tükenmişlik sendromuna girer, sabahları ayakları iş yerine gitmek istemez, paranoyaya ve kafa karışıklığına neden olur, “kurban” kendine güven duygusunu yitirir, kendisini yalıtabilir, alkole sığınabilir, aile içi sık sık iletişim problemleri yaşayabilir, aralıklarla huzursuzluk, korku, utanç, ani öfke patlamaları ve kaygı duyguları yaşar. Mobbing, ağlama, uyku bozuklukları, depresyon, yüksek tansiyon, panik atak, kalp krizine kadar giden sağlık sorunları ve travma sonrası stres bozukluğu yaratabilir. Sosyal psikolog Gary Namie’ye göre, bunalıma girme oranı şiddetin yoğunluğuna göre değişmekle beraber ortalama % 41, Post-Travmatik Stres Bozukluğuna (PTSB) yakalanma oranı ise kadınlarda % 31, erkeklerde % 21.

  XII. Yapılması gerekenler: Olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak kaydedin, psikolojik tacize uğradığınızı kanıtlayacak not, yazışma, mesaj, e-posta gibi bilgi ve belgeleri saklayın, ilk fırsatta “tacizci zorbayı” yetkili birine rapor edin, eşitiniz ise üstünüze, üstünüz ise yönetim kurulu ve insan kaynaklarına durumu açıkça ve kanıtlarıyla bildirin, gerekiyorsa tıbbi ve psikolojik yardım alın bu yolla hem yardım alın, hem de kanıt toplayın, iş arkadaşlarınızla durumunuzu paylaşın, onlar da aynı şekilde rahatsız olabilirler, grupça başvurmanız daha etkili olabilir, ses-görüntü kayıtları kullanılabilir, hukuki süreçler aşağıda.

  Türkiye’de mobbing davaları açılmaya başlanmış olup, Şubat 2006′da Jeoloji Mühendisleri Odasına dava açan Tülin Yıldırım bu davayı Aralık 2006′da kazanarak ilk örneği oluşturmuştur. JMO tarafından temyiz edilen karar, Yargıtay tarafından da Temmuz 2008′de onanması ardından hukuki olarak mobbing davalarının önünü açmıştır.

  http://arsiv.sabah.com.tr/2008/07/17/haber,95C725657E374CAC934B3E266B097EBE.html

  XIII. Basına “top sakal davası” olarak yansıyan diğer bir dava ise Türk Telekom’a karşı açılmıştır. Türk Telekom’da şef mühendis olarak çalışan Bülent Atuk Ankara İş Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyla, kendisine uygulanan sistematik psikolojik tacizin tespitini ve manevi tazminat ödenmesini talep etti. 2010 yılında karara bağlanan davayla mahkeme, Şef Mühendis Bülent Atuk’a mesleğine uygun iş verilmeyerek, çöp tenekesi, perdesi, kalorifer tesisatı, telefonu, bilgisayarı askısı olmayan odada yıllarca tek başına oturtulmasını, top sakal bırakması nedeniyle hukuka aykırı disiplin cezaları verilmesini sistematik psikolojik taciz (mobbing) kabul ederek şirketi manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

  http://www.radikal.com.tr/turkiye/top_sakal_davasini_calisan_kazandi-1027729

  XIV. Çalıştığınız yerde kendinizi psikolojik taciz altında hissediyorsanız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 170 i 7/24 arayabilir talep, ihbar veya şikayette bulunabilirsiniz. ALO 170’i ilk kez aramanız halinde isim, soyisim, TC kimlik numarası, doğum tarihi, doğum yeri gibi bilgileriniz istenmektedir.

  XV. İşyerinde psikolojik tacize uğrayan çalışan mağdur, öncelikle işverene Noter kanalıyla ihtar çekerek “kendisine yapılan psikolojik baskı ve yıldırma hareketlerinin son bulmasını aksi halde yasal yollara başvuracağını” ihtar etmelidir. Bu ihtara rağmen işveren, işçiye karşı baskıcı hareketlere devam ediyor veya sağlıklı çalışma için gerekli olan önlemleri almıyorsa işçi, istifa yerine 4857 sayılı İş Kanunu 24-II e (işverenin iyiniyet, ahlak ve dürüstlük kuralına aykırı davranışları) uyarınca iş akdini tek taraflı olarak feshedebilir. İşçi, fesihten itibaren çalıştığı işyerinin veya işverenin ana merkezinde bulunan “İş Mahkemesinde Alacak Davası” açarak haklarını alabilir.

  3.jpg

  Dr.Nedim Sarıfakıoğlu

  Sağlık Kampı Günlükleri,Editör

  www.ankaraestetikcerrahi.com

  Kaynak: http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/mobbinge-maruz-kaliyorsaniz-haklarinizi-ogrenin-58904


   
  trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica