Haber Mobbing Ile Mücadele Edin - Av. Saliha Ersöz Baştaş

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Mobbing İle Mücadele Edin

  Mobbing, yani 'İş yerinde psikolojik taciz'e uğrayan kişinin hakları nelerdir ve hangi davranışlar mobbing olarak değerlendirilir?

  1.jpg

  Mobbing nedir?, Kendinize mobbing uygulandığını nasıl anlarsınız?, Mobbinge uğradığını düşünen kişi nasıl bir tutum sergilemeli?

  Avukat Saliha Ersöz Baştaş iş hayatında sıklıkla karşılaşılan mobbing hakkında bilgi verdi.

  Mobbing ‘iş yerinde psikolojik taciz’ kelime anlamı olarak ele aldığımızda; baskı, rahatsız etmek, şiddet, yıldırma hareketleri, bezdirme; iş yerinde belirli bir kişiyi hedef alıp çalışmalarını sistemli bir şekilde engelleyip, çalışmalarına engel olmak, dışlamak, yıldırmak iş ahlakına aykırı olarak çalışanı bezdirme hareketleri olarak tanımlanabilmektedir.

  Çalışma yaşamında hep var olan fakat önceleri görmezden gelinen mobing birçok çalışan için halen günümüzde söz konusudur. Türkiye mobbing kavramı ile ilk kez Borçlar Kanunu Tasarısı ile tanışmış kanun tasarısında işvereni işçisine psikolojik tacizi engelleme yükümlülüğü altına sokmuştur.

  Son yıllarda açılan mobbing davaları, çalışanlar için emsal oluşturmakta ve çalışanlar bu konuda yapabilecekleri yargısal işlemlere ilişkin daha bilinçli hale gelmektedirler.

  6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun işçinin kişiliğinin korunması kenar başlıklı 417. Maddesinde düzenlemeye şu şekilde yer vermiştir; ‘İşveren, hizmet ilişkisinde işçinin kişiliğini korumak ve saygı göstermek ve iş yerinde dürüstlük ilkelerine uygun bir düzeni sağlamakla, özellikle işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları ve bu tür tacizlere uğramış olanların daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.’

  Mobbinge maruz kalan işçi genel olarak yıpratıcı süreç neticesinde, psikolojik açıdan ciddi zararlar görerek istifa etmektedir. İşveren tarafından uygulanan mobbing, nitekim işçiyi İş Kanunu’ndan kaynaklı korunan işe iade ve tazminat hükümlerinden kurtarmaktadır.

  HANGİ TÜR DAVRANIŞLAR MOBBİNG OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

  Her çatışma, her anlaşmazlık ya da anlık stresten kaynaklı durumlar mobbing olarak değerlendirilmemelidir. Bu tarz davranışların tekrarlanması ve uzun süre devam etmesi, zaman geçtikçe kötü davranış olarak çalışana yansıması, süreklilik arz etmesi gerekmektedir.

  Hangi tür davranışların süreklilik arz etmesi halinde mobbing olarak nitelendirilebileceğini, taraflarını maddeler halinde özetlemek gerekirse;

  - Mobbingte tarafları fail, mağdur ve olaylara göz yumanlar olarak kabul edilmektedir.

  - Mobbing uygulanan kişi dışlayıcı, saygısız davranışların hedefi halindedir. İşveren ima ile ya da alayla çalışanı küçük düşüren davranışlarına maruz bırakmaktadır.

  - Kişiye güvenilmediği iş yerinde hissettirilir, görmezden gelinir, izole edilir.

  - Kişiye seviyesi altında iş verilir ya da belli sürede bitirilemeyecek işler istenir kendisinden.

  - Kişinin iş yerindeki yetkileri kısıtlanmaya başlanır ve bu uzun süreli olarak devam edilir.

  - İş ortamında kişinin basit hataları abartılı şekilde diğer çalışanların göz önünde kişinin itibarını zedeleyici şekilde paylaşılır, yaptığınız iş sürekli eleştirilir, sorgulanır ve devamlı kontrol edilir, yetersiz yahut yanlış olduğuna dair söylentiler çıkarılır, sözde yetersizliğinize sürekli vurgu yapılır.

  MOBBİNGE UĞRAYAN KİŞİDE NELER GÖZLENİR?

  Mobbinge uğrayan kişinin kendisine olan güven duygusunda azalma olur, kişide kafa karışıklığı, yakın çevre ve arkadaş çevresi ile iletişimsizlik ve sorunlar gözlemlenebilir. Kişi işe gitmek istemez, kişide depresyona ve tükenmişlik sendromu gibi psikolojik rahatsızlıklara da yol açabilir. Maruz kalınan mobbingten kendisini uzaklaştırmak ister ve mobbing çoğunlukla kişinin istifası ile sonlanabilir.

  Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından yapılan araştırmalarda; mağdurların zeki, yetenekli, iş yerinde politik davranmayan, başarı amaçlayan güvenilir kişiler olduğu, mobbing uygulayan tacizcinin ise aşırı kontrolcü, korkak, işleri için vazgeçilmez olduğunu düşünen ayrıcalıklı olmak isteyen, iktidar açlığı yaşayan kişiler olduğu tanımlanmaktadır.

  Yapılan araştırmalarda İstanbul ilk sırada yer alırken, mobbinge uğrayanların çoğunluğunu kamu sektörü çalışanları, özel sektör de ise sağlık ve eğitim kuruluşlarında çalışanlar oluşturmakta ve kadınların erkeklere nazaran mobbinge hedef olma oranlarının daha yüksek oluduğu tespit edilmiştir.

  MOBBİNG PSİKOLOJİK TACİZ ÇEŞİTLERİ


  1. Düşey Psikolojik Taciz: Üst konumda yer alanların astlarına yönelik olarak gerçekleşen psikolojik vakalardır.

  2. Yatay Psikolojik Taciz:
  İş yerinde psikolojik tacizlerin failleri mağdur ile aynı ya da benzer görevde çalışanlardan oluşmaktadır.

  3. Dikey Psikolojik Taciz:
  Çalışanın yöneticisine uyguladığı psikolojik taciz biçimidir, sık karşılanan vakalardan değildir.

  MOBBİNGE UĞRAYANLARIN HAKLARINA İLİŞKİN OLARAK


  Çalışan, iş yerinde kendisini hedef alan davranış, söz ve engellemelere ilişkin olarak mail, kayıt yazışmaları kaydedin, duruma itirazlarını yetkiliye bildirin, mevcut durum için tanıklık edebilecek iş yeri arkadaşlarınız ile paylaşın, gerekli durumlarda psikolojik destek alın bu ileri aşamalarda lehinize kanıt oluşturacaktır.

  Çalışana iş sözleşmesinin haklı nedene dayanarak feshedebilme hakkı vardır. Belli şartlarda ayrımcılık tazminatı isteyebilme hakkı vardır. (İş Kanunu madde 5. eşit davranma borcu ve aykırılıklar düzenlenmiştir.) Mobbing’e uğrayan işçi, mobbing yapan yöneticiyi dava edebilir ve manevi tazminat talebinde bulunabilir.

  Günümüzde açılan mobbing davalarında verilen kararlar mobbinge maruz kalanlar için emsal teşkil etmekte, yargı yoluna başvurmakta farkındalık oluşturmaktadır. Türkiye’de ilk mobbing davasını bir erkek bürokrat açmış olup uğramış olduğu psikolojik taciz neticesinde kendisi ve ailesinin depresyona girdiği gerekçesi ile yöneticilerden tazminat talep etmiş, rütbesi düşürülmüş, işe iade için açmış olduğu davayı kazanmış ve bu alandaki davalar için emsal teşkil etmiştir.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ALO 170 mobbingle mücadeleyi güçlendirmek üzere 7/24 hizmet verebilmektedir.


  Kaynak: http://www.hurhaber.com/mobbing-ile-mucadele-edin/haber-626413   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. psikolog saliha ersöz

Yandex.Metrica