Haber Mevsimlik Tarım Işçilerinin Sağlığı - Eskişehir

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlığı

  Harran Üniversitesi Rektörlüğü ve Basın İlan Kurumu Eskişehir Şube Müdürlüğü işbirliği ile “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlığını Geliştirme Programı” çerçevesinde gazetecilere yönelik bilgilendirme ve farkındalık oluşturma toplantısı yapılacak.

  1.jpg

  23 Haziran 2014 pazartesi günü bir otelde düzenlenecek olan toplantıya konuşmacı olarak Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Zeynep Şimşek olarak katılacaktır. Eskişehir'e, Urfa ve Adıyaman bölgesinden çalışmak için gelen işçilerin bulunması nedeniyle yapılacak toplantı daha da önem taşıdığı belirtildi.

  Etkinlikle ilgili bilgi veren Basın İlan Kurumu Eskişehir Şube Müdürü Celal Güneş, Harran üniversitesi Rektörlüğü’nün mevsimlik çalışan tarım işçilerinin yaşadığı Sağlık problemleri ve bunları gidermeye yönelik yaptığı çalışmaların toplumsal açıdan önemli bir hadise olduğunu belirtti. Eskişehir bölgesinde Adıyaman ve Şanlıurfa’dan gelen tarım işçilerinin olmasının, düzenleyecekleri toplantıyı daha da anlamlı kıldığını belirten Güneş, "Biz de sosyal sorumluluk çalışması olarak gördüğümüz böyle bu projede, Harran Üniversitesi Rektörlüğü ile işbirliği yapmanın faydalı olacağını düşündük. Bu bakımdan 23 Haziran 2014 tarihinde ilimizde düzenlenecek toplantının, yazılı ve görsel medya aracılığıyla kamuoyuna daha etkin bir şekilde duyurulması ve farkındalık oluşması için çalışma yapıyoruz. Düzenlenecek toplantıda, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Zeynep Şimşek tarafından yapılan çalışmalar anlatılacaktır" diye belirtti.

  2.jpg

  Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ise, ülkede her 4 kişiden birinin tarımda istihdam edildiğinin bilindiğini hatırlattı. Bütün dünyada olduğu gibi bölgedeki kırsal alanda yaşayan ve tarımla uğraşan nüfusun daha fazla hastalanma riski altında olduğunu işaret eden Prof. Dr. Mutlu, "Şanlıurfa ve Adıyaman illerimizin Türkiye’de 48 ile mevsimlik tarım işçisi göndermesi ve mevsimlik tarım işçilerinde, hastalık ve erken ölümlerin diğer nüfus gruplarına yüksek olması nedeniyle, Harran Üniversitesi tarafından Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuş olup, temel amacı tarımda çalışanların sağlık düzeyinin yükselmesine yönelik destek olacak araştırma ve uygulama projelerini yürütmektir. Bir toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesinde, gerek toplumun bilgilenmesi gerekse hizmet kurumlarının işlerliğinin artmasında medya büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle üniversitemiz tarafından “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlığını Geliştirme Programı” kapsamında ülke modeli geliştirme çalışmaları devam etmektedir" diye kaydetti.

  Kaynak: IHA


   
  nurgül kync bu yazıya teşekkür etti.
 2. nurgül kync

  nurgül kync TÜİSAG Üyesi  Bu konunun önemle üzerinde durulması, alınacak tedbir ve önlemlerin iş sağlığı ve güvenliği acından ele alınması en kısa zamanda gündeme gelmesı dileğıyle
  Bu konunun önemle üzerinde durulması, alınacak tedbir ve önlemlerin iş sağlığı ve güvenliği acından ele alınması en kısa zamanda gündeme gelmesı dileğıyle

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica