Haber - Mevsimlik Işçilerin Yol Güvenlikleri Sağlanmalı | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Mevsimlik Işçilerin Yol Güvenlikleri Sağlanmalı

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Mevsimlik İşçilerin Yol Güvenlikleri Sağlanmalı

  1.jpg

  Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, mevsimlik işçilerin yol ve çalışma ortamı güvenliklerinin sağlanması gerektiğini belirtti.

  Isparta'nın Yalvaç ilçesinde elma toplamaya giden işçileri taşıyan midibüsün şarampole devrilmesi sonucu hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet ve ailelerine başsağlığı dileyen Baki Karaer, “Mevsimlik işçiliğin çalışma şartlarının insani koşullara uygun hale getirilmesi için bir çalışma yapılmalıdır. Özellikle; ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik, iş ve sosyal güvenlik şartları iyileştirilmelidir. Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayat koşullarını bütünsel ve çok boyutlu bir bakış açısıyla belirlenmeli, sorunların çözümü için derhal adım atılmalıdır. Göç mevsiminde mevsimlik gezici tarım işçilerinin ikametgâhlarından çalışacakları yerlere ve tarladan konaklama mahalline ulaşımları esnasında yol güvenlikleri sağlanmalıdır” dedi.

  Mevsimlik işçilerin can ve mal güvenliğini sağlayacak tedbirlerin alınması gerektiğini kaydeden Karaer, “İller ile ilçe giriş ve çıkışlarında, trafik denetimleri arttırılmalı, mevsimlik gezici tarım işçilerinin taşındığı otobüs ve minibüslerin yetki belgeleri ile zorunlu sigortalarının bulunup bulunmadığı, araçların trafiğe uygun olup olmadığı, taşıma kapasitesinin üzerine çıkılıp çıkılmadığı, sürücülerin araç kullanma ve dinlenme sürelerine uyup uymadıkları çıkış yaptıkları illerden başlamak üzere, güzergâh üzerinde titizlikle kontrol edilmesi sağlanmalıdır. Mevsimlik gezici tarım işçilerinin yeterli, güvenli ve sağlıklı konaklama alanlarında barınmaları da sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica