Metro İnşaatındaki Olay Bir İş Kazası mıdır?

Konu, 'İş Kazası Yargıtay Kararları' kısmında Okan67 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi  Bugün Ankara metrosunda bir göcük oldu ve bir kişinin yolda yürürken göcüke düştüğü haberleri yapıldı.
  Acaba bu olay bir iş kazası mıdır? Göcüke düşen vatandaş işe gidiyorsa ne olacaktır? Adamın işvereni de bu durumda mağdur değil mi? Yoksa bu olaya kamu davası mı açılacak? Yorumlarsanız sevinirim.


   
 2. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  bana göre bu durum iş kazasıdır, göçük olmaması için gereken önlemler alınmamış olabilir , işi yapan kamu kurumu ise kamu kurumuna dava açılabilir

   
  Okan67 ve MUSTAFA TAHA bu yazıya teşekkür etti.
 3. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Bu olay, inşaatı yapan ana firma ve taşeronu için, 3 ncü kişilerin korunmasında eksiklik yönünden bir iş kazasıdır.Dolayısı ile firma yönetmelik gereği SGK'ya iş kazası bildiriminde bulunmak zorundadır.

  Kazaya uğrayan üçüncü kişinin işvereni için ise iş kazası değildir.
  İşvereni vizite formu yollayarak çalışanının tedavisini sağlamakla mükelleftir. Yani şöyle düşünün, işe giderken yolda karşıdan karşıya geçtiği esnada bir araç çarpıyor ve hastaneye kaldırılıyor.Ya da işe giderken bindiği toplu taşıma aracının kazası esnasında yaralanıyor.
  Yapılan işlem işvereni tarafından sağlık durumunun ve sağlık raporlarının takibi ve işlemleridir.

  Daha utopik bir soru sorayım :)
  Kazazede, kendi iş yerinin aracı ile bir yere giderken, başka bir iş yerinden kaynaklanan emniyetsiz durum nedeniyle kaza geçiriyor. Buna ne yapılır acaba ?

     

   
  Aytuğ, Taner KARAÇAYLI ve Okan67 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Kazaya uğrayan 3. kişi mağdur ama mağduriyetini yine kendi işvereni gideriyor, çalışanın sigortası iş görüyor. Bence kazaya uğrayan kişinin şirketi tazminat davası açsa kazanabilir, çünkü mağdur olmuştur, çalışan da mağdur olmuştur.

  Kazazede kendi işyerinin aracı ile bir yere giderken kaza geçiriyorsa bence bu iş kazasıdır. Ama tabii tedbirsiz kimse cezasını o çekmeli.

  Sanırım bu gibi durumlarda rücu davaları açılıyor.

   
 5. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

 6. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  :) :) Aynı düşüncedeyim. Ancak konumuz Borçlar Kanunu ve Medeni Kanun hükümlerine göre açılacak tazmin davaları ya da kim suçlu kim ceza çekecek tespiti değil. Onlar kıymetli avukat arkadaşlarımızın işi. :) :)

  Bizim işimiz, sayın patronlarımıza :) :) meydana gelen olayın İSG yönünden şirkete gelebilecek herhangi bir yasal yaptırımı var mı yok mu diye teknik açıklamasını yapmak, diye düşünüyorum :) :)

  Sizin de bildiğiniz gibi bizler mevcut kanun, yönetmelik, tüzük herneyse onlara göre incelemelerimizi yapar, teknik raporlarımızı tutar, İK ya da Muhasebeye veririz. Gerisi onlar ile şirket avukatlarının işidir. :)

   
  Okan67 bu yazıya teşekkür etti.
 7. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

 8. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  İş yürütümü esnasında (inşaat aşamasında, tadilat revizyon aşamasında, bakım) olmuş ise iş kazası aksi halde kaza olarak ceza ve borçlar hukuna göre idari ve adli işlemler başlatılır.   
 9. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  aradaşlar 5510 sayılı SGK kanununda iş kazasının durumları anlatılıyor, bu o 5 durumdan birine girmiyor. Adli dava veya tazminat davası açılabilir.

     

   
 10. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  5510 sayılı kanunun 13. maddesi iş kazası sayılacak durumları açık ve net olarak yazmışken olay hakkında yorum yapmak yanlıştır.
  1. Göçükten içeriye düşüp zarara uğrayan (yaralanan, ölen veya ruhsal çöküntüye uğrayan) metro projesinde çalışan bir işçi olsaydı "olay iş kazasıdır" denilir.
  2. Göçükten içeriye düşüp zarara uğrayan (yaralanan, ölen veya ruhsal çöküntüye uğrayan) metro projesinde çalışan değilse (ziyaretçi veya metro projesi ile alakası olmayan bir vatandaş) "olay iş kazası değil" denilir.
  Kazaya uğrayan vatandaş maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ayrıca devlet tarafından kamu davası açılabilir.   
  Aytuğ ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 11. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  Kazalı kendi aracı ile bir yere giderken, başka bir işyerinden kaynaklanan emniyetsiz durum nedeni ile kazaya uğrarsa olay iş kazasından sayılmaz. Kazalı maddi manevi tazminat açabilir.   
  Aytuğ ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 12. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  hangi taraftan Başka bir işyeri diye adlandırdığınız işyeri her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Dolayısıyla ziyaretciler ve misafirler de dahil olmak üzere sınırları içerisinde meydana gelen kaza birer iş kazasıdır.

   
  Tolga_34 ve leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 13. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Başka bir işyeri diye adlandırdığınız işyeri her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Dolayısıyla ziyaretciler ve misafirler de dahil olmak üzere sınırları içerisinde meydana gelen kaza birer iş kazasıdır.
   
 14. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  yorumları okuyunca gerçekten afalladım. sonra H.onur beyin yorumlarını tekrar okuyunca rahatladım. evet yanlış bilmiyormuşum dedim.

  H.Onur beyin dediği gibi SGK da iş kazası tanımlanmıştır. kafamıza göre iş kazasıdır değildir, bana göre sana göre diyemeyiz.

  ayrıca en çok karıştırılan konu kaza ve iş kazası kavramlarıdır. bir olay kaza olabilir ama bu onun iş kazası olduğu anlamına gelmez. SGK 13. maddeye bakmak gerekir. örneğin trafikte kaza yaparsak bu kazadır. ancak işin gereği trafikte isek iş kazasıdır.

  işyerinde kaza yapan herkes iş kazası geçirmiş olmaz. iş kazası diyebilmek için kişinin o işyerinde çalışıyor veya işi gereği orada bulunuyor olması gerekir.

  kaza ve iş kazası kavramları farklıdır.

  bu olayda kazaya uğrayan oradan geçen vatandaş ise olay kazadır. iş kazası değildir.

  çukura düşen vatandaş kendi işyerinin işi için (mesela muhasebecidir bankaya gidiyordur) oradan geçerken kaza oldu ise iş kazasıdır. ancak çalıştığı şirket adına iş kazasıdır. metro şirketi için ise sadece kazadır.

  metro şirketi için iş kazasıdır diyenlere şöyle sorayım: madem iş kazasıdır o halde, bildirilmesi gerekir. peki metro şirketi ne sigorta nosunu, ne TC sini ne de ismini bilmediği bu şahsı nasıl SGK ya iş kazası diye bildirecek? buradan bile mantık hatası çıkıyor.

  NOT:Bu olay SGK yı değil borçlar kanununu ilgilendirir.
  NOT2: vatandaşın çalıştığı şirket (tabi eğer vatandaş o anda görevli ise) olayı iş kazası olarak, SGK ya bildirir. SGK tüm masrafları öder. 3. kişinin kusuru olarakda metro şirketine rucu eder. vatandaşın çalıştığı şirketin bir zararı olmaz. sadece iş kazası o şirkete aittir.

  unutmadan iş kazası ve sorumluluk farklı kavramlardır.

   
  Aytuğ, H.Onur ve Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 15. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  kısacası;
  olan OLAY ile İŞ, İŞVEREN VEYA İŞYERİ arasında NEDENSELLİK BAĞI var ise,bu olayın adı iş kazasıdır...illaki bağı olması lazım..
  ancak olay ile işin veya işyerinin,işverenin arasında ilişki yok ise,iş kazasıdır diyemeyiz..ancak bazı içtihat kararlarına baktığımızda,şaşırmamak ta elde değil tabiiki...bize göre hiç alakasız gibi gelen bazı olaylar,mahkemece iş kazası olarak değerlendirilebiliyor..   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 16. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Bilgilerini paylaşan arkadaşların ağzına sağlık, ellerine sağlık. Sonuçta İş Kazası ile Kaza arasındaki farkı anladım.

  Fakat eğer izin verirseniz, ben şantiyeci olduğum için bir şey öğrenmek istiyorum, neticede doğrusunu öğrenmek adına beyin fırtınası yapıyoruz.

  Şöyle bir olay gündeme geldiğini farz ve kabul edelim :

  Bizim şantiyenin bir yerinden iki kişi -yani 3 ncü kişi kapsamında- demir toplamak için sahaya girmişler. Fakat kazı çukuruna düşmüşler. Biri ölmüş, diğeri ise yaralı olarak olay yerinde bulundu. Patron da ya da şantiye şefi de "sen iş güvenlikçisin, bu işleri biliyorsun, hemen olay yerine git, konuyu incele, rapor hazırla, zaten çalışmada gerideyiz bir de bununla uğraşmayalım" dedi/dediler.

  Şimdi ben:

  1- "Şef bu olay 5510 sayılı yasa gereğince iş kazası değil, benim yapacağım bir şey yok" mu demeliyim?
  2- "Tamam, bir gidip bakayım, durumu inceleyeyim. Ama bu 5510 sayılı yasa gereğince iş kazası değil, ben ne raporu düzenleyeceğim" mi demeliyim?
  3- "Peki ben bir gidip bakayım, durumu inceleyeyim. Ölüm ve yaralanma var bu nedenle Kolluk kuvvetine (Polis/Jandarma) bilgi verelim, onlar da gelip tutanak düzenleyecekler, onların düzenleyeceği tutanaktan ben bir nüsha alırım" mı demeliyim?
  vb. cümleler kurabilirim.

  Ancak, sonuçta ben bir şantiyenin İSG'cisi olarak, benim şantiyemin hudutları içinde meydana gelmiş ölüm ve/veya yaralanmalı 3 ncü kişilerin karıştığı kaza durumlarında ne yapmalıyım ? Önerileriniz neler olabilir, lütfen paylaşır iseniz çok memnun olurum. Katılımcı arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

   
 17. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  garip bir olay

   
 18. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Ölüm olayı olduğu için adli bir olaydır diyerekten bunun üzerinden gitmek lazım. Adli kuvvetlerle birlikte araştırma yapmak yerinde olur.
  Bence 3 numarayı düşünmelisiniz.

  3- "Peki ben bir gidip bakayım, durumu inceleyeyim. Ölüm ve yaralanma var bu nedenle Kolluk kuvvetine (Polis/Jandarma) bilgi verelim, onlar da gelip tutanak düzenleyecekler, onların düzenleyeceği tutanaktan ben bir nüsha alırım" mı demeliyim?
  vb. cümleler kurabilirim.

   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 19. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  Bizim mevzuatımızda iş kazası hükmü işverenin kendi çalışanı için 5510 sayılı kanunun 13 maddesindeki durumlar gerçekleşirse geçerlidir. Başka bir şekilde geçerli olmaz. Ziyaretçiler de bu kapsamda bakdığımızda iş kazası kapsamında değerlendirilmezler.

   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 20. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  Sizin çalışma sahanız içerisine dışarıdan 3. şahıs diye adlandırdığımız bir kişi girmiş ve hurda atıklarını toplarken kazaya uğramışsa olay iş kazası değildir. Ancak bu kişilerin bu sahaya girişlerini önlemek ve yasaklamak adına birşeyler yapmamış iseniz ve bu kişilerin sahaya girişleri alışkanlık haline gelmiş ise, kazaya uğrayan kişi veya onların yasal hak sahipleri sizin işyerinize maddi manevi tazminat davası açabilir. Ayrıca devlette yine sizin işyerinizin işveren veya işveren vekillerine (iş güvenliği uzmanlarını da 4857 sayılı iş kanununun 2.maddesi gereği işveren vekili olarak temayül ediliyor) hakkında kamu ceza davası açılır ve sahaya giriş çıkışın kontrol altına alınıp alınmamış olması burada önem kazanır:
  1. sahaya girişler kontrol altında değilse şüphesiz sanık durumuna düşmüş işveren veya işveren vekillerine taksirle adam ölümüne veya yaralanmasına sebep vermek suçlarından CMK 85 maddesi gereği hapis cezası verilir ve bu ceza da muhtemelen 2 yılın altına indirilir ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması şekli ile 5 yıl ertelenir. Hükmün açıklanması seçeneği uygulanırsa verilmiş olan ceza aşağı yukarı günümüz şartlarına göre günlük 22 TL'den hesaplanarak 15000 TL civarında para cezasına çevrilir. Bu hüküm herbir sanık için ayrı ayrı uygulanır.
  2. sahaya giriş çıkışlar kontrol altında olmasına rağmen buraya giren kişiler izinsiz ve kaçak olarak sahaya girmiş iseler ve onların sahaya girişleri bilinmiyorsa zaten bu kişiler hırsızlık amacı ile geldikleri kabul edilir ve kamu ceza davası açılmaz. kazalının hak sahiplerinin açacağı maddi manevi tazminat davası da muhtemelen sonuç vermez. Ama kaza olayının detayları farklı olursa sonuçlar farklı olabilir.
  Diğer bir konu da çalışma sahanızda meydana gelen her türlü olay için olay/vakaa analiz raporu hazırlanmalıdır.
  Faydalı olabilmek ümidi ile,
  Selamlar
  Onur Kızılgün

   
  ad3mse, Esat ÜN ve Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica