Tartışma : Mesleki Yeterlilik Hakkında

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bilindiği üzere; 15 Mayıs 2015 tarih ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan (Sıra No:2015/1) Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ’de belirtilen tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamına giren 48 adet meslek için MYK belgesi zorunluluğu mevcut.Ben tekstil fabrikasında tam zamanlı olarak çalışmaktayım.Şuan tekstil için bir myk modülü mevcut değil fakat bünyemizde bakımcılar,kaynakçılar vs.çalışmakta olduğu için onlara myk almaya karar vermiştik.
Sonradan işin içine girdikçe baktık ki bu belgeyi almak kolay değil.sınavlar kameralar eşliğinde yapılıyormuş,gözetmene soru sormak kesinlikle yasakmış.sonra da zaten uygulama kısmına geçiliyormuş.orda da ufak bi hata bile affedilmiyormuş.bir de 2-4 yıl arasında belgeyi tekrardan yenilemek gerekiyormuş.sınava girişş hakkı da bir ücretle toplam 3 kere oluyormuş.geçme oranı da %30 gibi çok düşük bi rakammış.
Açıkcası myk belgesi için düşündüğümüz kadronun bu eğitimden başarısız olma ihtimali çok yüksek olduğu için biz de bu kişilere önce kalfalık sonra ustalık belgesi almaya karar verdik.içlerinde kalfalık belgesi olanlar var onlara da direk ustalık belgesi alacağız.Bu anlamda MYK dan muaf olacaklar.çünkü şu aşamada Myk sınavlarından geçme ihtimalleri çok düşük

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Myk ile ilgili çalışma yapmış olan kişiler varsa yorumlarını eklesinler net bilgiye ulaşmış oluruz böylelikle ::ok::

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
oğuz bey merhaba,

MYK ile ilgili araştırmalarım devam ediyor. Ancak görüştüğüm firmalar sınavın geçilemeyecek bir sınav olmadığını başarı oranının da %90 ın üzerinde olduğunu söylüyorlar.

Örneğin; Kaynak modülü için 20 dk lık İSG ve Kaynak işini içeren yazılı bir sınav (test) yapıyorlarmış. kaynak ile ilgili sorular da yaptığı kaynağa göre oluyormuş (argon kaynağıysa ona göre sorular). Her kaynakçının bilebileceği sorular olduğu söylendi. Ardından da 2 parça vererek kaynak yapmaları isteniyormuş.

Bakım modülü için de yine bir yazılı sınav oluyormuş. Ardından da fabrikanızda bulunan bir makineye basit bir arıza yapıyorlarmış ve o arızayı gidermesini istiyorlarmış.

Görüştüğüm firmaların genel görüşü: sınavların zor olmadığı, rahatlıkla geçilebildiği yönünde.

akserkann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar. Ben hizmet verdigim 6 firmama aldırdım.
Sınavlar dendiği kadar zor değil. İlk sınavda genelde başarı oranı yuzde 70 perde idi. Fakat ikinci sınavlarda herkes sınavı geçti.
Sınav kısmı toplam 20 dk. 10 soru isg sorusu geçme notu 60 tır. 10 soru meslek ile ilgili geçme notu 50 dir.sorular genel sorulardır. Pek zorluğu yoktur. Hatta ben sınavdan önce 15_20 dk. Genel isg hatırlatma eğitimi yaptım. İsg den kalan tüm firmalardan 2 kişiydi.
Bence ustalık belgesi alana kadar geçen zaman işletme ve isg uzmanı için risk. Tavsiyem hızlı bir şekilde MYB alınması olur.

ferhatt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Selamlar.. Benim bir sorum olacak.. Sıhhi tesisat bakım onarım elemanları ve marangozlar yetkilendirme kapsamında değil, bildiğim kadarıyla... bu grup personel için nasıl bir yol izlemeliyiz.
Mesleki eğitim, yeterlilik, denetimlerde sorulacak belgeler hepsinden önemlisi isg açısından... Ustalarda sıkıntı yok zaten ama kalfa ve alaylı personelde (1 kişi) mevcut, emekliliği çok yakın..

Önder AYBASTI 1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ferhat Bey çalışanın mesleği MYK tarafından zorunluluk getirilmiş 81 meslek dışında ise TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK kapsamında MEB onaylı Mesleki Eğitim almaları zorunludur. Bu eğitimler konusunda daha önce görüştüğüm birisi vardı, size de yardımcı olabilir diye düşünüyorum. ***KESİLDİ***

ferhatt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ferhat Bey çalışanın mesleği MYK tarafından zorunluluk getirilmiş 81 meslek dışında ise TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK kapsamında MEB onaylı Mesleki Eğitim almaları zorunludur. Bu eğitimler konusunda daha önce görüştüğüm birisi vardı, size de yardımcı olabilir diye düşünüyorum. ***KESİLDİ***
Çok sevinirim Önder bey iletişimi nasıl kurabiliriz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.