Mesleki Eğitim Sertifikasi Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ferhat aktas tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ferhat aktas

  ferhat aktas TÜİSAG Üyesi  Mesleki Eğitim Belgesi; İş Kanunu’nun İş Sağlığı Güvenliği bölümünde (İş K. Mad. 85) yer almaktadır. Mesleki eğitim almamış işçiler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz. Aksi halde işyerleri, çalıştırdıkları her işçi için beşyüzelli Türk Lirası ceza öderler. (İş K. Mad. 105) Bunla ilgili ağır ve tehlikeli iş yerlerinde çalışan işcilere yönelik 40 saatlik eğitim sonuçunda başarılı olanlara MEB. onaylı mesleki eğitim sertifikası vermekteyiz. BU konuyla ilgilenen kişiler msj gönderebilir.


   
  SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 2. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi   
  SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 3. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  Ferhat Bey, eğitimleri nerede veriyorsunuz benim bu konuda talebim olabilir. Farklı şehirlere gidiyor musunuz?

     

   
  SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 4. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Ferhat bey eğitim konuları nelerdir? Her sekterö eğitim verebiliyormusunuz? Birde çalışan her işçinin mesleki eğitim sertifikası olmalı mı yoksa b elirli başlı bazı meslekleri yapan çalışanların mı sertifikaları olmalı?

   
 5. ferhat aktas

  ferhat aktas TÜİSAG Üyesi

  mesleki eğitim sertifikaları ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kapsamında olan iş yerlerinde uygulanmaktadır bu belge fabrikalarda ve benzeri iş yerinde çalışan ve herhangi bir meslek lisesi mezunu olmayan kişilere verilen 40 saatlik bir eğitim proğramıdır . ankarada bu konuda çalışmalarımız başlamıştır.

     

   
 6. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Ferhat Bey,

  Ben konu ileilgileniyorum fakat birkonuda anlamadığım birşey var.Siz hangi mesleklere belge verebiliyorsunuz??Bu genel bir eğitm mi yoksa her firmaya özel bir eğitim mi?

   
 7. ferhat aktas

  ferhat aktas TÜİSAG Üyesi

  ahmet bey söylediğim gibi ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kapsamındaki iş yerlerinin tamamına belge veriyoruz eğer ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin ekine bakarsanız. bu kapsamdaki iş kollarından herhangi birindeyseniz mesleki eğitim sertifikası almak zorundasınız.
  iyi çalışmalar
   
 8. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

  bu eğitimi EML'ler vermiyor muydu?   
 9. ferhat aktas

  ferhat aktas TÜİSAG Üyesi

  EML mezun olanlar için zaten bu belgeyi alması gerekmiyor iş yerinde çalışan ve herhangi bir meslek lisesinden mezun olmayan kişileri kapsayan bir belge MEB. den yetkilendirilmiş eğitim kurumları veriyor.

     

   
 10. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

  yoo EML mezunlarından bahsetmiyorum.
  firma ve EML arasında protokol imzalanarak veriliyor bu eğitimler.
  Biz öyle yapmıştık.   
 11. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  Ferhat Bey, eğitimlerle ilgili farklı şehirlere gidiyor musunuz? Konuyla ilgili eğitim alması gereken çok çalışan var.   
 12. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Benim de uzun süredir takip etttiğim bir konu.. Kaynakçı için eğitim sertifikası veriyor musunuz ?
  Ücreti nedir ? En az ve en fazla katılım kaç kişi olmalıdır.

   
 13. serkan şahiner

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  Ferhat Bey kuyu temel işinde çalışanlar için yapılan çalışma nedir? yani şöyle sorayım kalıpçıya kalıpçı belgesi kaynakçıya kaynakçı, fakat yıkım işi ve kuyu temel işinde çalışan personele ne ile ilgili eğitim veriliyor? belgesindeki ünvan ne oluyor? bu işlerde çalışan personelim var fakat bu belge konusunda sıkıntı yaşıyoruz bunları neyin eğitimi verileceği belgedeki ünvanın ne olacağı konusunda sıkıntılar var bilginiz var ise aydınlatırmısınız?
   
 14. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  FERHAT BEY BEN KAĞIT SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYORUM.HANGİ MESLEKİ EĞİTİMLERİ VEREBİLİRSİNİZ BİZE?

   
 15. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar verdiğim linkte mesleki eğitim programları mevcuttur.Bu programlardan farklı bir iş kolunda iseniz o zaman kendi programınızı hazırlayıp,bakanlığa onaylatırsınız ve daha sonra MEB ile bir protokol imzalayarak mesleki eğitimleri firma bünyesinde verirsiniz.
  Eğer hazır programlardan birisini verecekseniz o zaman yine protokol imzalayıp eğitimi bünyenizde verebilirsiniz yada dışaran bu eğitimleri aldırırsınız.

  http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/foet/foet.html

  Biz firmamıza özel bir program yaptık,programın modülünü oluşturduk,bakanlığa onaylattık,daha sonra bağlı olduğumuz ildeki milli eğitim müdürlüğü ile bir protokol yaptık ve son olarakta halk eğitim merkezi ile koordineli olarak eğitimleri hazır hale getirdik ve yakında eğitimler başlayacak.

  Bilgilerinize sunarım   
 16. ferhat aktas

  ferhat aktas TÜİSAG Üyesi

  işletmeniz hangi alanda faaliyet göstermektedir. metal sektöründe ve bazı ağır ve tehlikeli işler kapsamındaki iş yerlerine kaynakçı eğitimi vermekteyiz

   
 17. melikeTuğba

  melikeTuğba TÜİSAG Üyesi

  Değerli uzman arkadaşlarım,
  Şuan meslekki eğitimlerle ilgili son durum nedir, kaynakçı belgesii MEB onaylı kurumlardan aldırabiliyoruz diye biliyorum . Forklift eğitimi ve kazancı eğitimi ile ilgili bilgisi olan var mı, meslek liselerinin kazancı eğitimi vermedikleri doğru mudur?

   
 18. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Melike Hanım,
  Şu an için Milli Eğitim müdürlükleri mesleki eğitim vermiyor. Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasından sonra milli eğitim bakanlığı tüm birimlerine genelge ile mesleki eğitimleri durdurmaları yönünde talimat vermişti. Bu yeni yönetmelik kapsamında yakın bir zamanda tekrar başlatacaklarını düşünüyorum. MEB in bir çok eğitim modülleri var bunların içinde kazancı ve kaynakçılar için de mseleki eğitimler var. Forklifler için de Özel sürücü kursları iş makinası operatörlük belgesi verirler.O da sizin işinizi görür.

   
 19. omeruni

  omeruni TÜİSAG Üyesi

  Ferhat bey merhaba,

  Benim bir sorum olacaktı mesleki eğitimde meslek grubu mu olarak bakılıyor yoksa, işletmenin faaliyet konusu olarak yer aldığı iş koluna göre mi?

  Örneğin biz çimento üretimi yapıyoruz bununla ilgili sektör kolu farklı?
  aynı zaman işletmemizde kırma- eleme ünitesi var bununla ilgili sektör kolu farklı?
  aynı zamanda laboratuvarımız var bununla ilgili sektör kolu farklı?

  Yönetmelikte maden ve sondaj işlerinde her türlü madenin kırma - elenmesi işlerinde çalışan personel demiş, bunlara eğitim verdirmek zorunda değilmiyim. Sonuçta ana iş kolum bu değil? Yada laboratuvarda asit ile çalışan personele ?

  yardımlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

  saygılarımla

   
 20. Akopol

  Akopol TÜİSAG Üyesi

  kuyu işlerindeki personel için hangi eğitim aldırtılması uygundur ? Kuyu perde çalışması yapılmaktadır. Hangi sınıfa girdiğini çözemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica