Meslek Kodları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Elif BEĞEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi  yeni yayınlanmış olan meslek kodları listesinde iş güvenliği uzmanı niçin bulunmuyor? İşe başlamış olan bir uzmanın SGK girişi, meslek kodu olmayan bir durumda nasıl yapılır??


   

  Ekli Dosyalar:

  BirsenTorun, hafizegönen ve babacann bu yazıya teşekkür etti.
 2. Mehmet1985

  Mehmet1985 TÜİSAG Üyesi

  2635.08
  İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı

   
  Elif BEĞEN ve İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 3. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar...
  SGK girişinizi asıl mesleğiniz neyse ona göre yapabilirsiniz, önemli olan bakanlığa yolladığınız sözleşmeniz olacak...
  iyi akşamlar...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

     

   
  BirsenTorun ve Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
 4. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Öğrenim mesleği kimyagerlik olan birine tekstil işinde kimyagerlik yazılması mantık dışı. Zaten ilgili kod 2635.08'dir. Bakanlığa gönderilen sözleşme kadar SGK girişi de önemlidir.

   
  Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
 5. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkür ederim, iş güvenliği uzmanı olarak aratmıştım, sağolun

     

   
 6. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkür ederim. peki o zaman şunu da sormak istiyorum size: 21 ekim sınavıyla ben de uzman oldum ancak, elime henüz belgem ulaşmadı, bundan 3 hafta önce bir OSGB ile anlaşmıştım. belgemin elime ulaşmadığını OSGB'ye özellikle de belirtmiştim. onlar da bir problem olmayacağını belirttiler. şu anda SGK girişi ile ilgili sanıyorum bir usulsüzlük var ortada ki( yani giriş yapılmamış olmalı )''sizin daha belgeniz gelmedi, girişinizi nasıl uzman olarak yapabiliriz ki'' gibi bir saçmalıkla karşılaştım.ben uzman olarak personelin tüm resmi işlemlerinin tam olarak yürütülmesini sağlamakla görevliyken, bana yapılan muamele de komik geldi açıkçası... polisin cüzdanını çalmak gibi bişey bu! biliyorum ki; sertifikam gelmemiş bile olsa iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak SGK girişi yapılır-yapılmalıdır. Siz nasıl yorumlarsınız bu durumu?

   
 7. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Sanirim isg uzmani olarak girisiniz yapilir bunda bir sorun olmaz
   
 8. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Bu sene SGK girişlerinde meslek kodları zorunlu hale geldi. Daha önce atmasyon girişler yapılıyordu veya yanlış anımsamıyorsam boş bırakılıyordu. Tabi şimdi niyetleri önemli, bilmediklerinden mi yoksa bile bile sizi geçiştirmek için mi böyle diyorlar bilinmez. Neticede ISG Uzmanı deyince illa belgesi olması gerektiğini öne sürerlerse de 3257.02 İş Sağlığı ve Güvenliği Kontrolörü olarak da giriş yapabilirler. Ayrıca ISG Uzmanı olarak da giriş pekala yapabilirler. Birçok arkadaşımızın belgesi olmadan bu şekilde SGK girişi de olmuştur. Bunların güncellemesi de sistem üzerinde 1 dakikada yapılabiliyor.   
  Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
 9. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği genel müdürü ; SGK girişinde meslek kodunu önemsemiyoruz. Mühim olan sözleşme dedi. Her gittiği seminer ve konferansta yineliyor. (isg uzmanlığı için )
  Öğrenim mesleği diye birşey olmaz. Biri Kimyager olur. Ama mesleğini yapmaz , başka bir meslek seçebilir veya farklı görevler alabilir. Bu meslek kodlarında hepsinin bir karşılığı var zaten .

     

   
 10. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Son zamanlarda bu konferanslar çok moda oldu ancak, ya yanlış dinleniyor ya da mevzuatı es geçerek kafadan konuşuluyor. Öğrenim mesleğinden dolayı algıda sıkıntı varsa açayım, aldığı lisans eğitimini kast ediyorum. Ve aldığı lisans eğitimi kimya olan biri görevi kimya değilse de illa kimya bildirilmesi zorunlu değildir.

  SGK girişi neden önemli?
  Bazı arkadaşlar ek-4 sözleşmesi yapmadan çalışıyor. Şuan ki yönetmeliklerde ek-4 önemlidir ancak yarın birgün bu yönetmeliklere ek başka maddeler eklenebilir, çıkabilir. Buna göre de SGK'ta 2635.08 ile çalıştığınız günleri de saydırabilirsiniz. Keza son sınav ile beraber B ve A sınıfı uzman olanlar SGK'taki kayıtları ile bu günleri saydırabilmiştir. Yarın da böyle bir imkan olabilir. Bu nedenle Ek4 sözleşmesi muhakkak yapılması gerekir ancak yaptıramıyorsanız en azından SGK girişinizi 2635.08'den yaptırmakta fayda da vardır.   
  burakcan789 ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 11. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Asıl olan iş güvenliği uzmanının iş veren veya OSGB ile yaptığı sözleşme ve bu sözleşmenin bakanlığa bildirildikten sonra bakanlığın onaylamasıdır...:)

  Kendi mesleğini yapan ve tam zamanlı olarak yapmış olduğu bu işinin yanında tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre hesaplanan sürede aynı iş yerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışanların tam zamanlı olarak çalışıyor gözüktükleri kendi meslekleri üzerinden sigorta primlerinin yatırılması yeterlidir.

  Aksi taktirde yukarıda olduğu gibi çalışan arkadaşların çalıştığı iş yerlerinde ayrıca iş güvenliği uzmanlığı süresi kadar kısmi iş sözleşmesi yapmaları ve bunun için iş güvenliği uzmanı olarak sigorta primlerinin yatırılmasını sağlamaları gerekecektir. Bu durumda çalıştıkları iş yerlerinde iş veren 30 günden fazla prim yatırmaya yanaşmayacaktır. Ayrı ayrı kısmi iş sözleşmeleri yapmak zorunda kalacak ve hem kendi işleri için hemde iş güvenliği uzmanlığı için birbirini tamamlayan sürelerde kısmi iş sözleşmelerini yaptığı meslek dalında göstererek prim yatırılacaktır. Bu durumda da iş veren kendi işini 30 gün yapmayan bir çalışanı ile karşılaşacaktır...:)

  İş güvenliği uzmanı olarak görev aldığını söyleyen arkadaşlar ek-4 sözleşmesi yapmıyorsa zaten gerçekte bakanlık nezdinde bir uzman yok demektir. İş veren de yasal mevzuatı yerine getirmemiş olmaktadır...:evet:   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 12. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Bende asıl mesleğiniz derken yaptığınız işi kastettim Sayın Berkayya... Kendi mesleğini yapan ve yapmış olduğu bu işinin yanında tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre hesaplanan sürede aynı iş yerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışanların SGK sı ona göre yatıyorsa buda mı mantık dışıdır...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
 13. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim, sağolun, çok bilgilendirici oldu.
   
  Berkayya bu yazıya teşekkür etti.
 14. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında, kasım ayında meslek kodları tebliği yürürlüğe girdi. ( Bu uygulamayla, yüksek ücret ödendiği halde, SGK'ya düşük ücret bildirimi yapan işverenler takibe alınacak. ) Meslek kodları doğrultusunda da bazı mesleklere ait taban ücretler belirlenmiş oldu. Örneğin mühendislerde olduğu gibi; (( T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
  SİGORTA PRİMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı‘na
  Konu : 2013 yılı için tespit edilen mühendis ve mimarların asgari ücreti hk.
  Kurumunuz ve Birliğimiz arasında imzalanan protokol gereğince, 2013 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacakasgari brüt ücret, Orman, Orman Endüstri, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri (Meslek Yasası gereği daha önce ayrıca hazırlanmıştır) hariç 2.700 TL olarak belirlenmiştir. Uzmanlık alanlarında odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu alanlar, arazi çalışmaları, mesleki deneyimin arandığı alanlar ile şantiye şefliği, sorumlu müdürlük,iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmaz. Bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretleri alınan sorumluluk gereği asgari ücretin üzerinde olmak zorundadır.
  Bilgilerinizi rica ederiz.
  Saygılarımızla.
  N.Hakan GENÇ
  Genel Sekreter ))

  Bu uygulama kapsamında, uzmanın ya da mühendisin taban ücreti belli olduğu halde( meslek kodu uzman olarak SGK girişi yapıldığı halde ) OSGB'lerde ya da diğer işletmelerde, düşük ücretle çalıştırılan veya SGK primlerinin düşük gösterilen arkadaşların durumu nasıl değerlendirilecektir? Böyle bir uygulama mevcutsa, herkes bu güzel uygulamadan nasıl faydalanacaktır?

   
  aysnr bu yazıya teşekkür etti.
 15. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  Eğitim programlarına başvuru
  MADDE 24 – (1) Eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar eğitim kurumlarına aşağıdaki


  belgeler ile başvururlar:

  ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler. "

  İleride C Sınıfından B sınıfına geçmeye hak kazanmak için illaki sadece bakanlığa sözleşmenin gönderilmesi gerekmemektedir. Sizlerin SGK 2635.08 veya 3257.02 kodlarla bildirimde bulunulması fiilen görev yaptığınızı gösterir.   
  burakcan789 bu yazıya teşekkür etti.
 16. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu meslek kodlarında bildirilmesi gereken asgari prim tutarlarını nereden bulabiliriz?

   
 17. cİSG

  cİSG TÜİSAG Üyesi


  Berkay bey,

  Yapmış olduğunuz açıklama için çok teşekkür ederim. Size şöyle bir soru yöneltmek istiyorum. Diyelim ki Ekim 2012 tarihinde işe giriş de iş güvenlik sertifikasına sahip olmayan bir personeli 3257.02 meslek kodlu göreve başlattık. Daha sonra personel iş güvenlik belgesini aldıktan sonra Şubat 2014 de şirketle iş güvenliği sözleşmesi imzaladı.Bu personel 2016 Aralık sınavında B sınıfını almaya hak kazanıyor mu? Çünkü takdir edersiniz ki, sözleşme Şubat 2014 de yapmış.
  İkici sorum bu personel sözleşme yaptığı halde SGK da meslek kodu 3257.02 olarak kayıtlıysa, bu durumun ne gibi eksileri olur şirkete ?

  Saygılarımla,

   
 18. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,
  2. sorudan başlayayım; iş güvenliği ile ilgili işleri yaptığı sürece şirkete (+) veya (-) bir getirisi götürüsü yasal yönden olmaz. Ayrıca uzmanlık belgesi olmayıp bir çok şirkette iş güvenliği ile ilgili çalışan çok kişi vardır. Sadece muhasebesel konular söz konusudur, şirketin mali müşaviri daha ilgilidir bu konularla.

  İlk soru için; İlgili personel İSG sözleşmesini yapmamasının nedeni Uzmanlık Belgesine sahip olmaması ise yapabilecek birşey yoktur. Uzmanlık belgesine sahip olması gerekir. Yoksa Şubat 2017'yi beklemelidir. Kısacası sözleşmeden itibaren süreyi beklemek zorundadır.

  Bir istisna vardır; Farz edelim ki bu kişinin o sırada Uzmanlık Belgesi yoktu sınavı kazanamamıştı, ancak bir süre sonra mahkeme kararıyla notu geçer nota ötelendi ise, İSG Kurullarındaki kararlar da dahil olmak üzere SGK işe giriş bildirgesi tüm evraklarını bakanlığa sunabilir. Ve o aradaki süre boyunca yaptığı sözleşmeyi belgelemek için bakanlığa başvurabilir. Diyemem ki bu kabul olur, bunu bakanlık değerlendirir. Buna benzer bir mazeret yoksa bakanlığa sunulursa geçerli olacağını ben düşünmüyorum. Ancak böyle bir durum varsa muhakkak bu yol izlenmelidir. 170'i arayıp, olumsuz bir yanıt alınması durumunda da bu yolu denemekten vazgeçememek gerekir. 170 her soruya aynı cevabı verememektedir hala duyduğum kadarıyla. Yazılı olarak bakanlığa baş vurulmasında fayda vardır. Hukuk bunu gerektirir.

  Ancak şunu unutmayın; İSG katip'e geçişten İSG katip onayı olmadan B sınıfı Sınavına hak kazanılması mümkün olamıyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. gıda mühendisliği sgk meslek kodu primi ne kadardır

  ,
 2. iş güvenlik kodları

Yandex.Metrica