Haber Meslek Hastalıklarına Dikkat

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği (IMUD) tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen İş ve Meslek Hastalıkları Yan Dal Uzmanlık Eğitim Programları; Eşgüdüm Çalıştayı’nda konuşan DEÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Hikmet Çımrın, önlem alınmaması durumunda hastalığın kronikleştiğini hatta ölümlere yol açtığını söyledi.

1.jpg

DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hale Ören, Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr. Oğuz Dicle, İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği Başkanı Dr. Cebrail Şimşek, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Dairesi Başkanı Dr. Ahmet Özlü ile çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda konuşan Çımrın, “İnsan sağlığı, insanın yaşam ve çalışma koşulları ile doğrudan ilişkilidir. Çalışma ortamı ve koşulları, insan sağlığını fiziksel, kimyasal, biyolojik ve ergonomik risk etmenleri ile etkileyebilme potansiyeli taşır. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 30’u, işgücünü oluşturmaktadır. Dolayısıyla çok sayıda çalışanın sağlığı, özgün olarak işyerinden etkilenebilme potansiyelini de taşımaktadır” dedi. Çalışan yakınlarının işyeri ortamından kaynaklanan risklerle karşılaşma olasılığından bahseden Çımrın, “Bu etkiler, doğal olarak hem ekonomik hem sosyal sonuçlarıyla ülkemizin refahını kötü yönde etkileyebilir. Avrupa Birliğine üye ülkelerde meslek hastalıkları çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 4’ünde görülmektedir. Buna göre; ülkemizde her yıl meslek hastalığı sayısının yılda 30 ile 120 bin arasında olması beklenmektedir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bildirilen hastalık sayısı 500’e ulaşmamaktadır. Meslek hastalıklarına klinik açıdan önlemlerin alınmaması, hastalığın kronikleşmesine hatta kimi zaman da ölümlere yol açmaktadır” dedi.

Çalıştayın amacının farklı programların deneyimlerini paylaşmak olduğunu aktaran Çımrın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki amaç yaşanan güçlükler ve farklılıkları paylaşarak eğitim araştırma ve hizmet alanlarında işbirliği olanaklarını tanımlamak; eğitim kalitesini yükseltecek çalışmaları tartışmak; kariyer olanakları yönünden durum değerlendirmesi yapmak; Sağlık Bakanlığı’nın stratejik insan gücü planlama çalışmalarında ve Tıpta Uzmanlık Kurulu’nun eğitim müfredatını hazırlamasında dikkate alınması öngörülen noktaları saptamak oldu.”

2.jpg

BİRÇOK ÜNİVERSİTE KATILDI
Çalıştaya Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültelerinin yan dal eğitim programlarına devam eden uzmanlık öğrencileri ve programların eğitimlerinden sorumlu öğretim üyeleri katıldı.

3.jpg

2014’TE KURULDU
İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği (IMUD) 2014 yılında, 14 üyenin katılımı ile kuruldu. Dernek; iş ve meslek hastalıkları uzmanlarının yanı sıra konuyla ilgili iş sağlığı akademisyenlerini ve profesyonelleri kendi çatısı altında toplamayı hedefliyor.

ALIAGA_EKSPRES_20170407_10.jpg
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.