Haber Meslek Hastalıkları Için Düzenleme Isteniyor - Hollanda

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Meslek Hastalıkları İçin Düzenleme İsteniyor

  1.jpg

  FNV meslek hastalıkları mağdurları için bir toplu tazminat düzenlemesi istiyor. Sendika, bu gün mecliste yapılacak meslek hastalıkları oturumunda konuyla ilgili görüşlerini dile getirecek.

  FNV başkanı Ton Heerts, "Eğer çalışıyorsanız çalışma şartları iyi olmalı" dedi. Ton Heerts, "Yaptığınız işten dolayı hasta olmanız hiç de kabul edilebilir değildir. Ve eğer her şeye rağmen bu durum gerçekleşirse, o zaman mağduriyetin giderilmesi için iyi bir tazminat ödenmelidir’’ ifadelerini kullandı ve siyasilere meslek hastalıkları sorunun çözümü için çağırıda bulundu.

  FNV, kurbanların konumunun yapısal olarak iyileştirilmesi için çalışma müfettişliğinin iyi bir kontrol mekanizması oluşturmasını ve iyi bir mali tazminat sisteminin getirilmesini istiyor.

  Hollanda'da meslek hastalığına yakalanan çalışanlar FNV’ye göre ‘tanrının insafına’ terk edilmiş bulunuyorlar.

  Bir işverene karşı sivil mahkemelerde tazminat davası açılabiliyor, ama mahkemenin çok uzun sürmesi ve pahalıya mal olması nedeniyle herkesin başvurabileceği bir yöntem olmaktan çıkıyor.

  Yaptıkları işten her yıl Hollanda’da elli bin kişi meslek hastalığına yakalanıyor ve bunlardan yaklaşık üç bin kişisi hayatını kaybediyor.

  FNV’ye göre, günde sekiz kişi ölüyor. Şirketler artık yeterli sağlık tedbirleri almıyor ve iş müfettişleri de denetleyici rolünü yerine getirmiyor. Bu nedenle çoğu kez meslek hastalığı teşhisi konulamıyor.

  Kaynak: http://www.sonhaber.nl/ekonomi/fnv-meslek-hastaliklari-icin-duzenleme-istiyor-h30198.html


   
 2. atacaglar

  atacaglar TÜİSAG Üyesi

  adamların sendikası meslek hastalığıyla uğraşıyor bizimkiler uluslararası konferansta 1 mayısta neden taksime çıkamadık diye tartışıyor. tüm dertlerimiz bitti ya...
  milyoner sendika başkanları ve meclisteki patronlar olduğu sürece bizim sıkıntılarımız artar eksilmez :(

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica