Soru - Meslek Hastalığı Sayılır Mı? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Meslek Hastalığı Sayılır Mı?

Konu, 'Meslek Hastalıkları' kısmında gökçe güntepe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. gökçe güntepe

  gökçe güntepe TÜİSAG Üyesi  Kolay gelsin arkadaşlar.
  Sağlık hizmetlerinde çalışan bir kişinin yaşadığı bir kaza sonucunda;
  Hepatit C ya da B gibi hastalık kapması ya da ne bilim EBOLA gibi hastalığı kapmasın meslek hastalığı sayılabilir mi ? Ya da nasıl değerlendirme yapmak gerekmektedir.


   
 2. gökçe güntepe

  gökçe güntepe TÜİSAG Üyesi

  Aynı şekilde kapalı güneş ışığı görmeyen yerlerde çalışanların belirli bir süre sonra D vitamini yetmezliğine bağlı kemik erimesinin ortaya çıkması meslek hastalığı sayılabilir mi ?

   
 3. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.[1]

  Verdiğiniz örnekte sizin ifadenizden de anlaşılacağı üzere çalışanın yaşadığı durum bir iş kazasıdır. İş kazası sonucu biyolojik etkenlere maruz kalan çalışana hastalık bulaşması söz konusudur. Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getiren olay vardır.[2]

  İlk mesajınıza cevap yazarken eklediğiniz ikinci durum ise işin yürütüm şartlarından dolayı sürekli tekrarlanan bir sebeple ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

  Hangi hallerin meslek hastalığı sayılacağı, iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesinin şekli ve içeriği, verilme usûlü ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikte düzenlenir. Yönetmelikte belirlenmiş hastalıklar dışında herhangi bir hastalığın meslek hastalığı sayılıp sayılmaması hususunda çıkabilecek uyuşmazlıklar, Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunca karara bağlanır.[2]

  Daha ayrıntılı bilgi için Yönetmeliğe[3], özellikle hastalıkların bulunduğu Ek'lere bakılabilir.

  [1]SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU
  Kanun Numarası : 5510
  Kabul Tarihi : 31/5/2006
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 16/6/2006 Sayı : 26200
  Meslek hastalığının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması
  MADDE 14

  [2]SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU
  Kanun Numarası : 5510
  Kabul Tarihi : 31/5/2006
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 16/6/2006 Sayı : 26200
  İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması
  MADDE 13

  [3]
  ÇALIŞMA GÜCÜ VE MESLEKTE KAZANMA GÜCÜ KAYBI ORANI TESPİT İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ
  11 Ekim 2008 CUMARTESİ
  Resmî GazeteSayı : 27021
     

   
  Last edited by a moderator: 21 Mart 2016
  sinan75, Nikola Tesla, yunus er ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Söylediklerinize kısmen katılırım. Meslek hastalığı tanısı için tekrarlanan bir hareket sonucunda olması şarttır. Nitekim burada yapılan iş sağlık gözetimi ile alakalıdır. Sağlık gözetiminde yapılması gerekli hijyen önlemlerinin alınmaması ve Hastalık bulaşması kaynaklı durumlar nettir. İş kazasıdır. Uzun süre aynı işi yapıyor olsa bile mikrobik ajanlar, bakteriler veya virüslerin bulaşması kesinlikle meslek hastalığı değildir. Zira 30 yıl çalışana EBOLA bulaşınca meslek hastalığı olabilir mi Asla olamaz. eğer ki mesleği gereği çalışması sonucunda virüs bulaşmışsa az evvelde dediğim gibi bu iş kazasıdır. Meslek hastalığı tanısı konulabilmesi için; Eğer ki bu sağlık çalışanımız örnek olsun diye söylüyorum, sürekli ayakta kalmaktan dolayı kemiklerinde basınca bağlı bir deformasyon veya kas sisteminde bir arıza veya damar mekanizmasında problem (varis gibi) oluştuğu haller meslek hastalığı tanısı konulmasına yetecektir. Bu tarz durumlar dışındaki gelişmelere meslek hastalığı tanısı konulamaz.

   
 5. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Meslek hastalığı sayılamaz, İşyeri hekimi Risk değerlendirmesi yapmalı, elde edilen bulgular sonucunda bir program uygulayarak, çalışanların güneş ışığını alması için bir sistem oturtması yetecektir. Eğer ki D vitamini noksanlığı var ise bu durumu tedavi edecek şekilde bir programı iş yeri hekimi hayata geçirmelidir.

     

   
 6. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Yazınızdan kısmi bir alıntı yaparak yanıtlamak isterim.

  "Meslek hastalığı tanısı için tekrarlanan bir hareket sonucunda olması şarttır." yazmışsınız.

  Aşağıda alıntıladığım ilgili Yasa maddesinden meslek hastalığı tanımına ulaşılabilir.
  "Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir."

  Meslek hastalığı tekrarlanan bir hareket sonucunda değil, tekrarlanan bir sebeple ortaya çıkabilir. Veya tekrarlanan bir sebep olmaksızın işin yürütüm şartları yüzünden de meydana gelebilir.

  Yazdığım iletiden alıntı yapıyorum.

  "İlk mesajınıza cevap yazarken eklediğiniz ikinci durum ise işin yürütüm şartlarından dolayı sürekli tekrarlanan bir sebeple ortaya çıkan bir sağlık sorunudur."

  İfademde, verilen örnekteki D vitamini eksikliği nedeniyle görülen kemik erimesi sorununun işin yürütüm şartlarından dolayı ortaya çıkan bir sağlık sorunu olduğunu belirtmiştim. Meslek hastalığı kabul edilip edilmeyeceği konusunda karar için ise daha fazla araştırmaya gerek duyulduğu için bu konudaki mevzuat kaynaklarını yazdım.

   
  Sümeyye.. ve Nikola Tesla bu yazıya teşekkür etti.
 7. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Siz ne kadar sözünüzün ardındaysanız bende aynen ısrarcıyım. Dedikleriniz yanlıştır demiyorum. Mevcut durumda yapılan iş dolayısı ile kişiye virüs bulaşması kesinlikle iş kazasıdır, meslek hastalığı değildir. Bulaşan virüs dolayısı ile kişide kalıcı hasarlar meydana gelirse işte bu meslek hastalığıdır.
   
  horozzz bu yazıya teşekkür etti.
 8. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  O güne kadar işyeri hekimliğinden hizmet almamışlar ise ve bu durumdan kaynaklı ciddileşmiş kemik erismesi hastalığını uzun süreli çalışanlardan birkaçı yaşıyorsa işin yürütümünden kaynaklanan meslek hastalığı sayılır.   
 9. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Bu dediğinizin olması için kuvvetli deliller ile ispatlanması gerekir. Diyelim ki kişilerde D vitamini noksanlığı dolayısı ile kemik erimesi hastalığına çalışanlar yakalandı ise; Hemen bir müfettiş heyeti toplanarak ilgili yere geleceklerdir, İşletmeden geriye dönük 10 senelik ortam ölçüm raporları ile geriye dönük 10 yıllık periyodik kontrol sonuçlarını inceleyeceklerdir. Diyelim ki işverende de bu kayıtlar var ve de bir problem görünmüyor ise istediğiniz kadar söyleyin bu durum meslek hastalığı sayılamaz. Anca periyodik kontrollerde bu bölgede çalışanların tahlillerinde bulgular var ise ve bu bulguların sonucu olarak kişide rahatsızlık başlamış ise bu durum ancak sizin de bahsettiğiniz gibi meslek hastalığı tanısı için uygun olacaktır. Zaten bu durum uzun sürecek bir süreçtir. Hemen meslek hastalığıdır veya değildir demek kolay değildir. Soruya göre düşünürsek cevap nettir. Meslek Hatalığı değildir. Ancak soru anlattığım detaylarda içine alacak şekilde sorulmuş olsaydı. İşte o zaman size hak verebilirdim. Ama şimdi asla meslek hastalığı değildir derim.

     

   
 10. gökçe güntepe

  gökçe güntepe TÜİSAG Üyesi

  Konuyla ilgili biraz detaylı araştırma yapmak istedim. Meslek hastalıkları kısmında sağlık çalışanlarının biyolojik etmenlerle enfeksiyon kapması meslek hastalığı kapsamına giriyor. Aynı doğrultuda sağlık çalışanının kaptığı Hepatit B,C ve diğer viral hastalıklar meslek hastalığı sayılır şeklinde geçen tüm eğitimlerde yer alıyor ki çsgb eğitiminde de o şekilde yazıyor.
  https://www.csgb.gov.tr/media/2070/meslekhastaliklari.pdf
  bakabilir siniz. Hepatit B sağlık çalışanları ve kuaförlerde meslek hastalığı geçiyor diye yazıyor.

  Diğer konu hakkında söylemek istediğim. Karadenizde yaşayan kişilerde sıkça görülür D vitamini eksikliği ve sağlık çalışanları içinde yapılan periyodik muayenelerde vitamin değerleri standart olarak bakılmaz. Meslek hastalığımı değilmi bilmiyorum ama kapalı ortamlarda olanlardan vitamin testi istesek ancak.   
 11. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Örneğin maden. Güneşten uzak, çalışma saatleri düzensiz yıllarca çalışan işçiler.. Bakın İLO'nun 7 Mart 2016 raporuna " Türkiye madencilikte sadece Türkiye’nin doğal kaynaklarının sürekli gelişiminin sağlanması değil bu endüstride çalışan tüm işçilerin sağlık ve güvenliliğinin de sağlanması için ulusal bir politika geliştirilmesi gerekliliği vurgulanıyor.
  Uygulamaları genel olarak hakkıyla yerine getirememiş bir ülkede uzun vadede çalışanların birçoğu aynı hastalıktan muzdaripse bunun adı meslek hastalığı değildir de nedir ? Kontrolü ve denetimi sağlanmayan işyerindeki işçi şans eseri gittiği bir muayenede hastalığını öğrenecek olabilirdi ancak D vitamini rutin kan testleri arasında yoktur. Üstelik 2013-2014 yıllarında Amerikada 2000 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre bu kişilerin %97 sinin D vitamini seviyesi alt referans sınırının altındaydı. Normal şartlarda bile bu böyle ise karanlıkta yıllarca çalışan işçide nasıl hastalık vuku bulmaz.? İşletmelerin tümü yıllarca bu uygulamaları eksiksiz yerine getiriyor olsaydı katılıyorum diyebilirdim, tamamdı. Fakat bugünün şartları ve geçmişi de ele alırsak çokça gelişmesi gereken bir işleyişin içindeyiz.

  Zamanında kot taşlamacılığından silikozis de meslek hastalığı sayılmıyordu canım ülkemde.   
  gökçe güntepe bu yazıya teşekkür etti.
 12. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  İdeal herkesin istediğidir. Ancak ideale her zaman ulaşmak mümkün değildir.
  Saygılar.

   
 13. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  İş kazası olarak değerlendirilmesi bana göre daha uygun olacaktır.
   
 14. Yusuf aktaş

  Yusuf aktaş TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Çağrı merkezinde çalışıyorum.
  Migren hastasiyim. Ve çalışmakta güçlük cekiyorum. Meslek hastalıkları hastanesinden tazminatını alıp isten ayrılabilmek için rapor alabilir miyim. 6 yıldır aynı is yerinde çalışıyorum..

   
 15. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Ben doktor değilim. Ancak doktor olsaydım ve sizin vakanız önüme gelmiş olsaydı, meslek hastalığı değil derdim. Zira bir olayın meslek hastalığı tanımına uyabilmesi için öncelikle işe bağlı bir sebepten oluşması veya tetiklenmesi gerekir. Migren rahatsızlığı herkeste olabilen bir hastalıktır. Tetiklenmesi için bir çok parametre olabilir. Meslek Hastalığı tanısı için zaten bir heyetin karar vermesi gerekecektir. Diyelim ki böyle bir karar verildi, bu kez de karşı taraf harekete geçerek, bir dava açacaktır. Doktorların verdiği karar(lar) sorgulanacaktır. Doktorlarda bunu bildikleri için %100 emin olmadan evet bu olay meslek hastalığıdır demezler...   
 16. iscievren

  iscievren TÜİSAG Üyesi

  Sayılabilir ya ne hallere düşüyoruz.

   
 17. isciemre

  isciemre TÜİSAG Üyesi

  İş kazasıdır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica