Haber - Meslek Hastalığı Çok Hastane Yok! | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Meslek Hastalığı Çok Hastane Yok!

Konu, 'Meslek Hastalıkları Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türkiye'de meslek hastalıkları nedeni ile hastanelere başvuran sayısı her geçen gün artıyor. Bu hastalıklara bakan hastane sayısı ise Ankara, İstanbul ve Zonguldak olmak üzere sadece 3 tane. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, Almanya’da yılda 40 bin, ABD'de yılda 400 bin kişi meslek hastalığına yakalandığı kayıtlarla tespit edilirken, Türkiye’de ki meslek hastalığına yakalanarak hayatını kaybeden ya da yaşamsal faaliyetlerini sürdüremeyen işçi sayısı bilinmiyor.

  43 BİN 655 KİŞİ MESLEK HASTASI

  Kişinin çalışma yaşamında karşılaştığı etkenler nedeniyle meydana gelen meslek hastalıkları, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından ‘gizli salgın hastalık’ olarak tanımlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), meslek hastalıklarını işten ya da çalışma koşullarından kaynaklanan veya iş nedeni ile kötüleşen hastalık, sakatlık, fiziki veya ruhsal sağlık sorunlarını işe bağlı sağlık problemi olarak tarif ediliyor. Bu bağlamda TÜİK’in yapmış olduğu çalışmaya göre, 2013 yılında istihdam edilenlerin, ya da geçmişte çalışmış olanların yüzde 2,1’i (43 bin 655 kişi) işe bağlı sağlık sorunu yaşadığı belirtiliyor. Ancak Çalışma ve Sosyal Ğüvenlik Bakanlığı'nın açıkladığı 2012 verilerine göre ise meslek hastalıklarının sayısının 395 olduğu bilgisi yer alıyor.

  TÜRKİYE'DE MESLEK HASTASI SAYISI BİLİNMİYOR

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerinde Almanya’da yılda 40 bin kişinin, ABD ise yılda 400 bin kişinin meslek hastalığına yakalandığı bilgisine ulaşılabilirken, Türkiye’de ki meslek hastalığına yakalanarak hayatını kaybeden ya da yaşamsal faaliyetlerini sürdüremeyen işçi sayısına ulaşılamadığı bilgisi yer alıyor.

  TÜRKİYE'DE SADECE 3 TANE MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ VAR

  Türkiye genelinde İstanbul, Ankara ve Zonguldak’da olmak üzere sadece 3 tane meslek hastalıkları hastanesi bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın meslek hastalıkları ile ilgili tıbbi kayıt sistemi ise yok. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yürütülen ulusal ve uluslararası projeler ve protokoller Türkiye’de mesleğe özgü ve önlenebilir nitelikte olan meslek hastalıklarının tespiti, teşhisi ve önlemleri için yeterli değil. Kamu veya özel sektör olmak üzere fabrikalarda, atölyelerde, inşaatlarda, madenlerde, hastanelerde, plazalarda işten ya da çalışma koşullarından kaynaklanan veya iş nedeni ile kötüleşen hastalık, sakatlık, fiziki ya da ruhsal sağlık sorunları yaşayan ve hayatını kaybeden binlerce işçi bulunmakta. Öte yandan işçinin sendikal, sağlık ve hatta yaşam hakkını elinden alan taşeron ve esnek çalışma sistemi, iş cinayetlerinin önlenmesinde engel teşkil eteği gibi meslek hastalıklarının tespitinde de engel teşkil ediyor. Bu bağlamda; meslek hastalığı içeren sektörlerde çalışan işçilerin sağlık sorunlarının araştırılması, tespit edilmesi tespit edilen hastalıkların takip edilmesi ve hayatını kaybedenlerin kayıt altına alınması gerekliği belirtiliyor.

  MESLEK HASTALIĞI TANIMI

  Meslek hastalıkları, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 11. Maddesinde, “ Meslek hastalığı, sigortalının çalıştırıldığı için niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, sakatlık veya ruhi arıza halleridir. Bu kanuna göre tespit edilmiş hastalıklar listesi dışında her hangi bir hastalığın meslek hastalığı sayılıp sayılmaması üzerine çıkabilecek uyuşmazlıklar, Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu’nca karara bağlanır “ şeklinde tanımlanıyor.

  GUCLU_ANADOLU_20161222_1.jpgGUCLU_ANADOLU_20161222_2.jpg


   
  YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica