Soru : Meslek Hakkında Kafama Takılanlar

Hakan BİLDİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba ;

Önlisans ikinci sınıf öğrencisiyim.Okul hayatımla, kariyer planımla ve tüm bunlar bittikten sonraki iş hayatımla ilgili kafama kurcalayan bir kaç sorum var.Bilgisi olan kişiler yardım edip cevaplarsa sevinirim.

1.Birinci sınıfı Genel Not Ortalaması olarak 3.96 ortalama ile bitirdim.İkinci sınıfıda bu şekilde bitirirsem Yüksek Onur Belgesi almak dışında meslek hayatımda herhangi bir konuda bana yararı olur mu ?

2.İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği üzerine önlisans okuduktan sonra açıktan iki yıl daha okuyup dört yıla tamamlamam halinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği üzerine Yüksek Lisans yapıp B sınıfı sertifika için sınava girmeye hakkım oluyor mu ? Oluyorsa neden ? Olmuyorsa neden ? Ayrıca bilgim olmadan belki bu soruyu olmuş olabilirim.Önlisans okuyanlar nasıl bir yol izleyerek Yüksek Lisans yapabilir.Yapabiliyosa nasıl ? Yapamıyorsa neden ?

3.Önlisans bitirdikten sonra sizce DGS ile yeni açılan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği lisan mı okumalıyım yoksa bölümümüzün devamı niteliğinde olan Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sağlık Yönetimi ve İşletme gibi lisans programlarından birini mi okumalıyım ? Önerdiğiniz bölüme göre düşüncelerinizide belirtirseniz sevinirim.

4.Önlisans öğrenimim bittikten sonra açıktan mı devam etmeliyim yoksa normal öğretimde mi devam etmeliyim ?

5.İş hayatımın başında, yani C sınıfı sertifikaya sahipken sizce ilk iş deneyimi için bir OSGB mi tercih etmeliyim yoksa tam zamanlı bir fabrikada mı çalışmalıyım ?

6.Önlisans öğrenimim bitince gireceğim İSG sınavı için 2011 den bu yana olan tüm sınavların kitapçıklarını indirip çıkarttım.Ek olarak RİSKMED tarafından satılan 3777 soruda İSG kitabınıda alacam.Bunun dışında yönetmelikleri elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum.Tüm bunlara ek olarak sınavı kazanmam için ne gibi kaynakları önerirsiniz ?

7.Tercübe kazanmak için staj yerimi seçerken ne gibi konulara dikkat etmeliyim ? Stajımı bir OSGB mi yoksa fabrikada tam zamanlı uzmanın yanında mı yapmalıyım ?

8.Son olarak açıktan veya normal öğrenim olarak dört yıla tamamlamak yerine önlisans öğrenimimi bitirip ilk uzmanlık sınavında belgemi aldıktan sonra askerliğimi yapıp çalışmalı mıyım ? Dört yıla tamamlamak mı yoksa iki yıldan sonra hemen çalışma hayatına girip tercübe kazanmak mı daha doğru bir seçim olur.

Cevaplayan kişilere şimdiden teşekkür ediyorum.
Kolay gelsin.
:)

Hakan BİLDİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Günceldir...

ezgi çevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bildiklerime cevap vereyim bende isg ikinci sınıf ögrencisiyim ikinci ünv. okumanı tercih ediyorum. b sınıfı uzmanlık için önlisans mezunu olmak yetiyor diye biliyorum a sınıfı için lisans bitirmen lazım , ortalaman çok iyi :alkış: okul bittikten sonraortalamanı cv ne yazarsın iyi olur diye düşünüyorum . Acil Yardım ve Afet Yönetimi, çok iyi bölüm bence dgs ile kazanacagına inanıyorsanız bu bölümüde okuyun. stajımı osgb de yapıyorum sizde osgb yi tercih edin farklı farklı firmalar var farklı farklı bakış açısı gelişiyor fabrikada tek bi yerde kalmak bnm tercihim degildir. uzman olduktan sonra nerede ne meslek grubunda çalışacagımız belli degil o yüzden farklı yerleri görmek çok iyi. sınava içinde bence önceliğin yönetmelikler olsun .ben sınav için bütün konuları çalışıp bitirdikten sonra eski sorular ve denemelere çalışmayı düşünüyorum tabi yönetmelikler takipde

Hakan BİLDİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
bildiklerime cevap vereyim bende isg ikinci sınıf ögrencisiyim ikinci ünv. okumanı tercih ediyorum. b sınıfı uzmanlık için önlisans mezunu olmak yetiyor diye biliyorum a sınıfı için lisans bitirmen lazım , ortalaman çok iyi :alkış: okul bittikten sonraortalamanı cv ne yazarsın iyi olur diye düşünüyorum . Acil Yardım ve Afet Yönetimi, çok iyi bölüm bence dgs ile kazanacagına inanıyorsanız bu bölümüde okuyun. stajımı osgb de yapıyorum sizde osgb yi tercih edin farklı farklı firmalar var farklı farklı bakış açısı gelişiyor fabrikada tek bi yerde kalmak bnm tercihim degildir. uzman olduktan sonra nerede ne meslek grubunda çalışacagımız belli degil o yüzden farklı yerleri görmek çok iyi. sınava içinde bence önceliğin yönetmelikler olsun .ben sınav için bütün konuları çalışıp bitirdikten sonra eski sorular ve denemelere çalışmayı düşünüyorum tabi yönetmelikler takipde

Merhaba ;

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.B sınıfı olmak için önlisans okumam gerektiğini biliyorum fakat benim orda anlatmak istediğim İşçi Sağlığı ve İş Güvenlği üzerine Yüksek Lisans yapabiliyor muyum, yapabiliyorsam yüksek lisans bittikten sonra direk B sertifikası sınavına girmeye hak sahibi oluyor muyum ? Sormak istediğim soru buydu orda sanırım yanlış anlaşılmış.Öyle bir durum varsa ve şansım varsa C sınıfı ile zaman kaybetmek yerine hem akademik kariyer yönünden hemde daha donanımlı bir uzman olmak açısından öyle yapmayı düşünüyorum.Profilinize baktığımdada Ceyhanlı olduğunuzu görüyorum.Bende Adanalıyım.Stajınızı Adanada'mı yapıyorsunuz yoksa bulunduğunuz lokasyonda mı ? Yönetmelikleride tıpkı sizin gibi sürekli takip etmeye çalışıyorum.Eski sınavlarda çıkan soruları ise soru havuzu şeklinde oluşturup sınav zamanı karışık çözmeyi düşünüyorum.Hakkımızada hayırlısı olsun.Allah emeklerimizi karşılıksız bırakmasın.

Cevao verdiğiniz için birkez daha teşekkür ederim.Kolay gelsin.İyi çalışmalar.

ezgi çevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
önce C sonra B BEN ÖYLE BİLİYORUM DİREKT B ALINACAĞINI SANMIYORUM DOĞRUSU

ezgi çevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Lisans değilde yüksek lisans o kadar zaman harcayacagima benim düşüncem c sinifi alır lisan eğitimimi açıktan okurum hem de çalışırım

Hakan BİLDİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Lisans değilde yüksek lisans o kadar zaman harcayacagima benim düşüncem c sinifi alır lisan eğitimimi açıktan okurum hem de çalışırım

Zaman kaybı açısından bilemem ama akademik kariyer yapmak istiyosanız böyle şeyler gerekli.Hakkımızda hayırlısı olsun.

ezgi çevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
yani bu bnm düşüncem hayırlısı

Arslan Muhammet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Mrb bende ön lisans mezunuyum b direk almak istiyorsan önce okulunu lisansa tamamlayıp daha sonra bir üniversitede 6-7 bin liraya yüksek lisans yapıp direk b sınıfına girmeye hak kazanabilirsin ancak bunu yapmak saçmalık olur bana göre. Çünkü 2 yıl okuyup lisansa 1 yıl para ödeyip yüksek lisansa girmeye hak kazanacaksın bunun yerine c sınıfını kazanıp 3 yıl çalışıp b olabilirsin. Aynı işlemi aynı zamanda yapmış olacaksın ama daha fazla zaman kaybı+daha fazla para+daha fazla stres yaşayacaksın. Bana kalırsa kaliteli bir osgb de çalış çünkü 2016 temmuz 1 ile birlikte daha tüm tehkile sınıfları gireceği için çalışma alanın artacak.Ve o kadar evrak baz almana gerek yok okuldayken çoğu seyi ögrendiğini göreceksin c sınıfı uzmanlık sınıfı için bu yüzden sadece riskmedin kitabını alman yeterli.

Arslan Muhammet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ayrıca arkadaşlar cv yazılacak olan ne ortalama nede alınan o onlarca belge hiçbiri bir işe yaramıyor emin olun ben 1.5 yıldır çalıştığım için biliyorum.

Hakan BİLDİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Mrb bende ön lisans mezunuyum b direk almak istiyorsan önce okulunu lisansa tamamlayıp daha sonra bir üniversitede 6-7 bin liraya yüksek lisans yapıp direk b sınıfına girmeye hak kazanabilirsin ancak bunu yapmak saçmalık olur bana göre. Çünkü 2 yıl okuyup lisansa 1 yıl para ödeyip yüksek lisansa girmeye hak kazanacaksın bunun yerine c sınıfını kazanıp 3 yıl çalışıp b olabilirsin. Aynı işlemi aynı zamanda yapmış olacaksın ama daha fazla zaman kaybı+daha fazla para+daha fazla stres yaşayacaksın. Bana kalırsa kaliteli bir osgb de çalış çünkü 2016 temmuz 1 ile birlikte daha tüm tehkile sınıfları gireceği için çalışma alanın artacak.Ve o kadar evrak baz almana gerek yok okuldayken çoğu seyi ögrendiğini göreceksin c sınıfı uzmanlık sınıfı için bu yüzden sadece riskmedin kitabını alman yeterli.

Cevabınız için teşekkür ederim.İki yolda aynı yola çıkıyor fakat birinde sadece çalışıp paranı alıyorsun ama diğerindede kariyerinde diğer uzman arkadaşlara göre bir artın oluyor.Okulun sonuna doğru karar verecem sanırım.Ayrıca 1.5 yıldır çalışıyorum demişsiniz.İlk maaşınız ve şuanki maaş durumunuz nedir acaba öğrenebilir miyiz bi mahsuru yoksa ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.