Soru : Meşhur Hapis Cezasını Önleyebilir Miyiz?

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,

sınava çalışırken İş Kazaları bölmnde İş kazalarını araştırma kısmında YÖNETİM FAKTÖRÜ NEDİR? adlı maddeler gözüme çarptı. Bu maddeler şunlar:
-güvenlik kuralları bütün işçilere aktarlımış,anlaşılması sağlandı mı?(eğitim)
-nasıl uygulanacağı yazılı metinlerde mevcut muydu(talimat)
-tatbikat yapıldı mı(uygulama)
-yeterli gözetim yapılıyor muydu(iş yeri gözetmi)
-işin nasıl yapılacağı eğitimi verildi mi(eğitim)
-tehklikeler tanımlanmış mıydı(RD)
-tehlikeleri yok etmek için bir plan hazıranmış mıydı(RD)
-güvenli olmayan koşullar düzeltilmiş miydi
-bakımlar yapılmış mıydı(ortam gözetimi)
-güvenlik teftişleri yapılıyor muydu

sanki bunlar bilirkişilerin işveren ve bizler için sorguladıkalrı maddeler; acaba bunlara dikkat edilirse ölümlü kazalar olsa bile ağır cezalar elimine edilebilir mi?

Abdulkadir SARIALTIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Kendi mesleğimde bilirkişi olarak çalışıyorum... Bilirkişiler aynı dediğin gibi maddelere bakar... Ne kadarını yapman gerekiyor ama sen yapmamışsın kusur oranın artar ver alacağın cezada kusur oranına göre değişir... Yazdığın maddeleri uygularsak zaten kaza olma ihtimali çok çok azalıyor... Genede kaza olursa % 2 önlenemez kaza kapsamından yararlanmaya çalışacağız. Zaten bilirkişide herşey tamamsa kusur oranında çok çok düşük olacaktır. Onun için ceza yemeden kurtulunabilinir diye düşünüyorum... Saygılarımla...

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Teşekkürler katkınız için Abdulkadir bey,

tabii yanlış anlaşılmasın...ihmalimiz varsa, öngörememişsek bu mesleğin cilvesi; cezaya da katlanmak zorundayız. kaba tabirle "Yırtabiliriz" anlamında yazmadım.

iyi çalışmalar

öfs54

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İşin birde şu yanı söz konusu o kadar düşük ihtimallerde olabilecekleri bile öngördük fakat gözümüzün önündeki olma ihtimali daha yüksek bir riski bilinçli olmadan atladık.Sonuçta hepimiz insanız bizim her gün gezdiğimiz iş yerinde bir kere gezmiş bir kişi görmediğimiz riski görebiliyor.Bu tarz bir durumlarda kaza meydana geldiğinde yaptırım ne kadar değişiklik gösterir.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar selam,
Türkiye'de mevcut koşullarda bahsettiğiniz gibi bir ağır kaza olması durumunda, bir nerde olduğu(önemli bir proje mi sıradan bir yer mi?) iki ne büyüklükte bir firmada olduğu (arkası sağlam mı, sıradan küçük üstüne gidilebilir mi?) gibi çok önemli detaylar mevcut. Bu detaylara göre kazanın üstüne çok ya da az gelinir. Ancak böyle bir kaza sonucunda kesinlikle bir günah keçisi bulunur. bu İSG uzmanı da olur şantiye şefi de üretim müdürü de. Burda İSG uzmanının yapması gereken elinden geleni yaptığını göstermesi. Yoksa yok onu gördüm bunu görmedim değil, elinden geleni yaptı mı yoksa işveren İSG'ye önem vermiyodu zaten diyip sallayıp başını aldı mı maaşını... Gelen savcı ya da bilirkişi İSG uzmanının çalıştığını düşünürse birşey olmaz pek ama çalışmadığını düşünürlerse sıkıntı o zaman büyük olacaktır.

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bu cezalar konusunda da bence bakanlık devletçilik mantığı ile ihaleleri birilerinin üzerine yıkmaya çalışıyor

düşün bir kere isg uzmanlığı ucu okadar açık bir saha ki normal bir üretim işletmesinde bile hemen hemen tüm mühendislik dallarının uzmanlık alanı ile karşılaşmak mümkün
yapılacak işleri maddeler halinde yazdığımız zaman ki bunu tecrübeli arkadaşlar forumlarda yapmışlar 100 leri bulan maddeler var ve her biri kendi içerisinde başlı başına bir uzmanlık istiyor

bir işveren düşünün mühendisini çalıştırıyor,hekimini tutmuş verilen direktifler konusunda yapılması gerekenleri iyi niyetle yapıyor ekibi ( mühendis,hekim,çalışan temsilcileri )veya kurulu ise iyi niyetle çalışıyor ön görülemiyen bir hata ,gözden kaçan bir hata veya işçilerin birinin ihmali ve sonuçta savcının karşısındayız bence çok acımasız
'' aman efendim herkez işini doğru yapsın gözden bir şey kaçmasın '' bu cümleye gönül rahatlığı ile kabullenecek biri varmıdır bilmem ,

bizler iş yerinin ve işçinin güvenliğinden sorumluyuz tüm iyi niyetimize rağmen küçücük de olsa ihmalimizde içerideyiz

peki halkın güvenliğinden sorumlu emniyet ve ordu mensuplarını düşünün ;

sorumluluk alanında bulunan bir yerde cinayet işlenmesi sonucu koruyamadıkları için hiç bir emniyet mensubunun veya amirin içeriye girdiğini gördünüz mü
yada teröre kurban giden bu kadar evlatlar ortada iken onların canları korunamadığı için kaçsiyasi veya ordu mensubu içeride durumu angaje etmeye çalıştığım düşünülmesin detaya inilirse mantık bence aynı

yani daha fazla korunmalı iyi niyetlerimiz göz önüne alınmalı diye düşünüyorum
bilmem yanlışmı düşünüyorum...?

murat_tora

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bu cezalar konusunda da bence bakanlık devletçilik mantığı ile ihaleleri birilerinin üzerine yıkmaya çalışıyor

düşün bir kere isg uzmanlığı ucu okadar açık bir saha ki normal bir üretim işletmesinde bile hemen hemen tüm mühendislik dallarının uzmanlık alanı ile karşılaşmak mümkün
yapılacak işleri maddeler halinde yazdığımız zaman ki bunu tecrübeli arkadaşlar forumlarda yapmışlar 100 leri bulan maddeler var ve her biri kendi içerisinde başlı başına bir uzmanlık istiyor

bir işveren düşünün mühendisini çalıştırıyor,hekimini tutmuş verilen direktifler konusunda yapılması gerekenleri iyi niyetle yapıyor ekibi ( mühendis,hekim,çalışan temsilcileri )veya kurulu ise iyi niyetle çalışıyor ön görülemiyen bir hata ,gözden kaçan bir hata veya işçilerin birinin ihmali ve sonuçta savcının karşısındayız bence çok acımasız
'' aman efendim herkez işini doğru yapsın gözden bir şey kaçmasın '' bu cümleye gönül rahatlığı ile kabullenecek biri varmıdır bilmem ,

bizler iş yerinin ve işçinin güvenliğinden sorumluyuz tüm iyi niyetimize rağmen küçücük de olsa ihmalimizde içerideyiz

peki halkın güvenliğinden sorumlu emniyet ve ordu mensuplarını düşünün ;

sorumluluk alanında bulunan bir yerde cinayet işlenmesi sonucu koruyamadıkları için hiç bir emniyet mensubunun veya amirin içeriye girdiğini gördünüz mü
yada teröre kurban giden bu kadar evlatlar ortada iken onların canları korunamadığı için kaçsiyasi veya ordu mensubu içeride durumu angaje etmeye çalıştığım düşünülmesin detaya inilirse mantık bence aynı

yani daha fazla korunmalı iyi niyetlerimiz göz önüne alınmalı diye düşünüyorum
bilmem yanlışmı düşünüyorum...?
eren-Ahmet Bey çok güzel örneklerle özetlemişsiniz her şeyi...Sanki İş güvenliği uzmanları günah keçisi olarak seçilmiş durumda, umarım bakanlık düzeyinde olumlu düzenlemeler yapılır. Yoksa sayısı kestirilemeyecek kadar (iş umuduyla çalışan) iş güvenliği uzmanı ağır bedeller ödeyecek. Acaba diğer ülkelerde uygulama nasıl? Bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşırsa iyi olur. Herkese kazasız bir çalışma hayatı diliyorum...

emine g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar , bu konuyu biraz daha özele indirgesek daha faydalı olmaz mı?
Mesela kimya fabrikasında iş güvenliğinden sorumlu uzman cezalarla karşılaşmamak için ilk olarak nasıl başlamalı ki güvenlik konusuna daha geniş açıdan baksın?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.