Soru Mermer Ocağı Ve Fabrikası İçin Risk Değerlendirmesi

Konu, 'Madencilik Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında madenci2005 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. madenci2005

  madenci2005 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba yeni iş güvenliği uzmanıyım. Henüz çalışmıyorum. Bir mermer firması 9 çalışanı olan ocağı için risk değerlendirmesi yapmamı istedi. Bu konuda elinde bir örneği olan varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.
  Birde nekadar ücret talep etmeliyim fikir verebilirmisiniz.


   
 2. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  birebir risk analizi paylaşamam üstadım fakat faaliyetler ile ilgili görüşlerimi söyleyebilirim.

   
  tnjclml ve madenci2005 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Alper Erkmen

  Alper Erkmen TÜİSAG Üyesi

 4. Alper Erkmen

  Alper Erkmen TÜİSAG Üyesi

  BAŞAK ÜNVER, Murat Diker ve madenci2005 bu yazıya teşekkür etti.
 5. madenci2005

  madenci2005 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Gönderdiğiniz link çok ama çok işime yarayacak inanın çok mutlu oldum paylaşımınız için.

     

   
 6. madenci2005

  madenci2005 TÜİSAG Üyesi

  Last edited by a moderator: 2 Kasım 2016
 7. madenci2005

  madenci2005 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sadece 1 kapıcısı olan ( kapıcı sigortalı olarak gösteriliyor ) apartman yöneticisinin 1 ocak itibariyle risk değerlendirmesi yaptırması gerekiyor değilmi ? İş güvenliği uzmanından haziran 2014 de hizmet alması zorunlu olacak. Yönetici risk değerlendirmesini OSGB leremi yaptırtacak ? veya biz C sınıfı uzman olarak şahsi olarak yapabilirmiyiz bu durumda fatura kesemeyeceğimiz için risk değerlendirmesinin altına imza atmamız doğru olurmu ? Ve nekadar ücret talep etmeliyiz.
   
 8. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Kapıcı arkadaşımız 1 adet olabilir ama binada ve etrafında bir çok tehlikeler vardır.Mevzuatta risk analizini yapacak kişi şu kadar ücret alacak ve fatura kesecek diye bir şey yok.Faturayı danışman firmalar, işveren istediği için kesiyor.Sizde kesmezsınız, fiyatı ona göre ayarlarsınız.Bence yapın risk analizini ,alın paranızı,basın kaşenizi ve yapıştırın imzanızı olsun bitsin.Sanki millet ne yapıyor,aşağı yukarı böyle yapıyor...   
  madenci2005 bu yazıya teşekkür etti.
 9. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  duyumlarımı aktarıyım müsadenizli,

  1 çalısan icin (kapıcı), daire başı 30-50 tl..yanı 10 daireli bir apartmanda 10*30:300 TL veya 500 TL
  2 bahçıvan ve havuz temizleme gorevlisi gibi komplike sitelerde rakam daire sayısı *70-100 Tl kadar cıkıyor
  MUŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ

  sadece duydum ama :)

     

   
  madenci2005 bu yazıya teşekkür etti.
 10. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Siz sanırım mermer ocağı risk analizi istediniz ,bende dökümanı inceledim genelde fabrika boyutu işlenmiş.Bende düzenlenmiş mermer ocağı risk analizi yok.Ama mermer ocağında 7 sene şantiye şefliği yaptığım için size şunu söyleyebilirim.Tabiki bir çok tehlike var.Bazen tepeye çıkar ocağı seyrederdim.En az 120 adet tehlike belirlemiştim.O zamanlar iş güvenliği uzmanı olmadığımızdan risk analizi falan bilmez ,hazırlamazdık.Lafın kısasıkendi personelimden yaşanan kazalara istinaden diyebilirim ki en büyük tehlike ocakta;Tel kesme makinası(Elmas tel kesme makinası).Bunun gerek büyükleri dağ kesme makinası,gerek küçükleri sayalama makinası üzerinde taşıdığı halata dizili elmas soketlerden oluşuyor ve makina üzerinde kasnakta yüksek hızla dönüyor.Ve tel kopma riski her zaman var.Koptuğunda ise fırlayan soketler çok yüksek hızlar ile kurşun gibi saplanmak için ocağın içinde adam arar.Eksenlerinde durmamak gerekir ve genelde ocak işçileri bu makina uzerınde koruyucu düzenekleri ya kendileri söker çıkarır ya da (zamanla kendisi yıpranır kullanılmaz hale gelir)Bu durumda alınacak en önemli önlem dönen tel eksenlerine ve arkasına tahta,plastik gibi koruyucu düzenekler konulması gereklidir.Bu işlem ocakta her saat ve her gün olduğundan L matrisine göre 5,etkiside kişiye göre değişir ama bana göre uzuv kaybı ve ölüm(ki ocaklar genelde asfalta uzak yerlerdedir ve yara alan işçimizi değil hastaneye yetiştirmek asfalta bile indiremezsiniz,kan kaybı çoktur.Olumsuz tablo çizmiş olabilirim ama bu bir gerçektir.Artık tehlike ve risk olarak şu anda aklıma gelenler;kademeden düşme,kesilen taşın altında kalmak,iş makinaları,döküm sahaları,sayalama işlemleri(küçük boyutta ebatlama),elektrik(ocak devamlı su içinde oldugundan kablolar genelde su içindedir),kamyona blok yüklemek,stok sahası,blok devrilirken kayma ve düşme v.b....Haa unutmadan birde halk arasında PATOZ denen ,kimyada potasyun klorat-gübre- yani gübre+şeker gibi kontrolsüz karışım yapılarak yapılan patlayıcılar.Bu konuda büyük tehlikedir.Bizzat yaşayıp gördüğüm kazalar vardır...Bayağı uzun yazı oldu ama faydamız oldu ise ne mutlu bana.Arkadaşlar kaynaklardan mermer fabrika boyutunu bilebilir ama mermer ocağını görmeyen ve çalışmayan için risk analizi yapmak zordur...Genelde de ocaklara pek çıkan ,gezen,gören yoktur.OSGB çalışanları bile ocaklara pek gitmez.Fabrikada çay içer,eğitim verir giderler...   
  EkinKuşhan, atmaca42, Salih TAŞCİ ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  10 kişiden az işçisi olan işyerlerinde isg uzmanları risk analizi yapamaz diyebiliyorum. OSG lerce yapılır parası devletten karşılanır.

  Sizin yaptığınızı kabul etmeyebilirler...

  OSG de çalışmadıgınızı varsayarak yazdım OSG de çalışıyorsanız kusura bakmayın dikkate almayın   
 12. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  hocam bunun yasal dayanağı nedir ? yani ben böyle birşeye rastlamadım ondan soruyorum,acaba atladığım birşey mi var

   
 13. madenci2005

  madenci2005 TÜİSAG Üyesi


  Merhaba,
  OSGB de çalışmıyorum Ekim sınavıyla iş güvenliği uzmanı oldum. Ancak hala bu konuda çalışmaya başlamadım. 6331 sayılı yasanın 4. maddesi c bendinde işveren risk değerlendirmesini yapar veya yaptırır diyor ve
  İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi
  MADDE 7 – (1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Bakanlıkça aşağıdaki şartlarla destek sağlanabilir:
  a) Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir.
  b) Giderler, iş kazası ve meslek hastalığı bakımından kısa vadeli sigorta kolları için toplanan primlerden kaynak aktarılmak suretiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilir. denmiş ama 7. madde için yürürlülük tarihi :
  Yürürlük
  MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
  a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra yazıyor yani haziran 2014 den sonra tek kapıcısı olan apartmanlar bakanlıktan hizmet alabilecekler fakat 1 Ocak 2013 itibariyle çalışan sayısına bakılmaksızın tüm işyerleri risk değerlendirmesi yapmak zorunda olduğu için burdan anlaşılan şuki bu risk değerlendirmesi yapılmak zorunda ama kimin yapacağı konusunda yasada bir maddeye rastlamadım.
  Nekadar karmaşık yasalarımız var gerçekten anlaşılması çok güç geliyor bana.
   
 14. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben henüz sertifika almadım kusrum bitti sınava hazırlanıyorum. Ama A sınıfı uzman hocalarımız böyle söyledi.. Tabiki onlar öyle söylediyse dogrudur kesin demiyorum bir dayanagı olmalı . Yine bu sitede bunla ilgili konu var ama ordada bu durum vahim kimse dogrusu nedir bilmiyor kesin bir şey söyleyemiyor...

  Bu konuda bir açıklık gelmeden 10 kişi altında çalısanı olan hiç bir yere dışarıdan risk analizi yapmayın bence.

  1.si Kabul görülmezse o işyeri yaptırmadı sayılan her ay için ceza yer
  2.si aldıgınız para haram olur vicdan meselesi rahatsız olursunuz..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica