Merkeze Bağlı Farklı Illerde Çalışanı Olan Firma Ve Isg

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında Murat KOÇAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar

  Bir işyeri var 380 kişi çalışıyor. Fakat bunların aynı görevi yapan örn. Garson) çalışanlar, İzmir Denizli istanbula dağılmış durumda. İş yeri Manisa'da diyelim. Fakat bütün çalışanlar Manisa'ya kayıtlı. Bunların İSG hizmetleri nasıl verilecek?. Dışarıda olanların bir kısmı şöför. Haftanın 3 günü manısada diğer günler istanbuldalar. Oradaki işyerleri de manisadaki firmaya bağlı ve Manisa'ya kayıtlı.

  Ben bile ne yazdığımı anlamadım. Anlayan varsa cevap verebilir mi ?


   
 2. Gül Saraç

  Gül Saraç TÜİSAG Üyesi

  Ne kadar da karışıkmış, Murat Bey tam olarak ne işidir bahsettiğiniz, biraz analiz ederek anlayabiliriz belki

   
 3. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Tamam. Sakin olup baştan anlatıyorum :)

  Bir şehirlerarası yolcu taşıma firması var. Bu firmanın bulunduğum ilde bir özel terminali ve restoranı var. Bu firmanın 380 çalışanı var. Bunun içinde 30 kaptan 170 kabin memuru çalışıyor. Fakat bu 200 kişiden yaklaşık 100 kişi firmanın İstanbul, İzmir, Denizli ofislerine kayıtlı. Doğal olarak da o ofisler bulunduğum ildeki ana firmaya bağlı. Bu arkadaşları iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına dahil edecek miyim. Yoksa o ofisler kendi İSG uzmanını kendileri mi bulacaklar. ?

  Tüm çalışanların maaşları da bulunduğum ildeki firma tarafından yatırılıyor. Alt işveren durumu yok ayrıca.

  Oh be anlattım galiba

     

   
 4. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  şimdi öncelikle şunu tespit etmenizde fayda var murat bey,
  o diğer illerdeki kayıtlı çalışanların görev yaptıkları firmaların SGK sicil numaraları aynı mı.bence farklı çıkacaktır.bu nedenle hepsi farklı ele alınmalıdır.farklı firma gibi.
  bunu netleştirdikten sonra.50 den fazla çalışanı olan bir şube -veya size göre ofis- varmı buna bakın. daha sonra bunların eğitimlerini tamamlayın.eğitimlerini birlikte verebilirsiniz.-farklı firma veya sizin sisteme göre ofis te çalışanlara-

  eğitim başlıyor.devamı birazdan:D

   
 5. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler sayın meslektaşım.

  İşte sorun da orada. SGK sicil aynı bütün şubelerde. Bir arkadaşım diğer şubelerdekiler için her ay görevlendirme yazısı yazmanız gerek demişti. Bunlar sürekli yollarda olan insanlar oldukları için 1 gün burada 2 gün izmirde diğer gün Denizli'de

     

   
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ok.eğitim arası :D

  eğer hepsi aynı firma ise o zaman malumhepsinden sorumlusunuz.hepsine işi bıraktırma gibi bir durum olmaycağı için uygun toplulukları oluşturacak şekilde eğitim programlamalarınızı yapmalısınız.bu herhangi bir şehirde olabilir.en fazla durakladıkları ir şehir bence uygunsdur.yani size yol gözüktü. :D

  sağlık taramalarına da dikkat edin.şöförler olduğu için sağlık taramalarında göz muayenelerini ve sara gibi sinirsel hastalıkları araştırmanızı öneririm.

  risk analizlerini çalışma oramlarında yapın.kamyon vb araç kullananlar olduğu için araçlarıda gözetim altında tutmanız gerekmektedir.

   
 7. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  dışarı giden herkes için görevlendirme yazıları bence gerekli.merkezden ayrı çalışan işçiler için her merkezden ayrıldıklarında görevlendirme yazısı bence gerekli.
   
 8. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler isminizi Ahmet diye hatırlıyorum. Yani başka şehirlerde olmaı kanunun sakınca doğurmuyor. Anladım

  Evet sara aklıma gelmememişti. Biz daha çok psikoteknik değerlendirme üzerinde durmuştuk. Ayrıca diğer arkadaşlar için söylüyorum. "Karayolları Taşıma Yönetmeliği" diye bir yönetmelik var. Bu da bu sektörde çalışanlara yardımcı olabilir. Özlük dosyaları için.

  Teşekkürler Ahmet bey ve Gül hanım   
 9. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  evet aynen öyle. :) benim aklıma o geldi.belki başka rahatsızlıklarda önemli olabilir.bir firmanın uzmanı iseniz şehirler farketmez.şehhir kısıtlaması OSGB ler içindir.

     

   
  Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 10. bhb403

  bhb403 TÜİSAG Üyesi

  Sakıncası yoksa konu ile ilgili bende bir soru sormak istiyorum. Bende benzer durumda bir inşaat firmasında görev yapmaktayım. İstanbul 'daki merkez ofise bağlı Bodrum şantiyemiz var. Bodrum şantiyesi ana sigorta numarası altında açılmış ayrı bir sigorta numarasına sahip. OSGB 'den hizmet alıyor. Ancak merkez ofiste çalışan sayısı 2 ve İSG hizmeti yok. Ama NACE kodu çok tehlikeli sınıfta. Sonuçta ana sigorta numarası merkez ofisin numarası. Bu durumda merkez ofistekiler de isg hizmeti almalı mıdır?   
 11. mesutozgur28

  mesutozgur28 TÜİSAG Üyesi

  Bence uzaktan rd yapılmaz.   
  EsenK. bu yazıya teşekkür etti.
 12. Tamamen mevzuat cercevesinde cok tehlikeli sinif ve calisan varsa hizmet almasi tabiki gerekiyor

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica