Toolbox - Merdiven Kusurlari Hakkında Iş Başı Konuşması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Toolbox Merdiven Kusurlari Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  Merdiven Kusurlari
  Bir merdiven üzerinde hayatınıza dair bahse girebilirsiniz. Doğru kullanılan iyi durumdaki bir merdiven, güvenli ve uygun bir yardımcıdır.
  Ama kusurlu veya yanlış kullanılan bir merdiven sakat bırakabilir ya da öldürebilir.
  Tırmanmadan evvel, merdiveni her zaman kusurları için kontrol edin. Bakacaklarınızdan bazıları şöyledir:
  Gevşek, bölünmüş, çatlak yada eksik basamaklar; eksik ya da hasarlı basamak (merdivende bulunuyorsa); herhangi bir çürüme belirtisi; aşırı eğrilik; özellikle basamaklardaki çatlaklar.
  Birçok iyi durumda merdivenimiz var, bu nedenle hasarlı olanı kullanmayın.
  İşiniz için doğru merdiveni seçin. Yumuşak zemin ya da kaygan döşemede emniyet ayakları olan bir merdiven talep edilebilir. Metal bir merdiven elektrik işlerinde çok tehlikeli olabilir. Bazı işler platformlu bir merdivene ihtiyaç duyabilir. İhtiyacınıza uygun tipte merdiven kullanın.
  Merdiveni dikkatli şekilde tutun. Büyük bir merdiveni taşımak zordur. Yardım almak için tereddüt etmeyin.
  Merdiveni nereye koyduğunuza dikkat edin. Canlı elektrik telleri ile temasa izin vermeyin ve oluk, cam ya da diğer zayıf nesnelerin üzerine kurmayın.
  Elleriniz doluyken merdivene çıkmayın. Eğer yanınızda taşımanız gereken alet edevatı omzunuzun üzerinde taşıyamıyorsanız, bunları bir çanta ya da kova içine koyup merdivenin yanından yukarı çekin. Çalışma düzeyine geldiğinizde, aletleri bu seviyedeki platform üzerine alın ve çantayı buraya sabitleyin.
  Eğer insanların yürüdüğü ya da araç kullanımına açık bir yerde merdivene tırmanacaksanız, aşağıda trafiği kontrol etmesi için birini görevlendirin.
  Merdivene tırmanırken, basamaklara değil, raylara tutunun. Tırmandıkça, her bir basamağı ve rayı kontrol edin. Bu sizin rutin kontrollerinize bir ek kontrol olmalıdır.

  LADDER DEFECTS
  You can bet your life on a ladder. A good ladder used right is a safe and convenient helper.
  But a defective ladder or a ladder misused can kill or cripple.
  Before you climb, always check the ladder for defects. Here are some things to look for:
  Loose, split, cracked, or missing rungs; Missing or damaged feet (if the ladder is equipped with them); Any signs of rot; excessive warping; cracks in the rails, especially near the rungs.
  We have plenty of good ladders, so don't use a defective one.
  Be sure the ladder is the right type for the job. Soft ground or slippery flooring may demand a ladder with safety feet. A metal ladder is too hazardous around electricity. Certain jobs need a platform ladder. Get the type that fits your need.
  Handle the ladder carefully. A large ladder is tricky to handle. Don't hesitate to get help.
  Be sure you know where you are putting it. Don't let it contact live electric wires, and don't rest it on gutters,

  glass, or other weak supporting surfaces.
  Don't climb with your hands full of gear. If you can't sling what you need over your shoulders, put the tools/materials in a pail or bag fastened to a line which goes up the ladder with you. When you get to the working level, hoist the tools/materials up and fasten it to the platform or to the rung.
  If you are climbing in an area where people are walking or running power trucks, post someone at the base of the ladder to keep traffic away.
  When climbing a ladder, hold on to the rails, not to the rungs. As you climb, check the ladder to be sure each rung and the rails are safe. This is in addition to your initial check.
  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica