Haber Memur 4 Saat Çalışacak!

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Memur 4 Saat Çalışacak!

  1.jpg

  Hükümet yeni bir sosyal güvenlik paketi hazırladı. 1 milyon taşeron işçiye 3 yıl iş güvencesi veren pakette, part-time çalışanların kayda alınmasının önü açıldı. Kamuda isteyen 3-4 saat çalışabilecek

  Milyonlarca kişiyi ilgilendiren sosyal güvenlik paketi Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. 1 milyon taşeron işçiye 3 yıl güvence veren pakette parttime çalışanlar da unutulmadı. Paketle istihdam bürolarının işlevi artırılıyor. Bazı hizmetler için kadrolu eleman çalıştırmak istemeyen firmalar istihdam büroları aracılığıyla işçi kiralayabilecek.

  Sadece gündelikçi değil, kalorifer tamircisi, elektrikçi, halı yıkamacı lazım olduğunda istihdam bürosundan istenebilecek. Bu alanlarda part-time çalışanların maaşı, kıdem tazminatı, iş güvenliği ve sigorta primini istihdam büroları üstlenecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yapılacak değerlendirmenin ardından Meclis'e gönderilecek paketin tatil öncesinde yasalaşması bekleniyor.

  YENİ HAKLAR VERİLİYOR

  Düzenlemeyle taşeron işçi tanımı yeniden yapıldı. 10 yılı aşkın süre hizmeti olanlara yeni haklar veriliyor. Hizmet alımı ve asıl işler konusunda tasnif yapılıyor. Kamuda hizmet alımı devam edecek. Ancak, aynı anda hem kamu işçisi hem de hizmet alımı olmayacak. Örneğin, karayollarında 2 bin lira ile çalışan kamu işçisiyle birlikte aynı işi yaptığı halde 900 lira alan taşeron işçi çalıştırılmayacak.

  3 SAATLİK İŞ DE VAR

  Kamuda talebe göre isteyen günde 3-4 saatlik bir işte çalışabilecek. Özel istihdam büroları doğum iznine giden kadın çalışanın yerine eleman bulabilecek. Geçici işçinin sigortası ve ücreti istihdam bürosu tarafından ödenecek. İşveren de büroya ödeme yapacak. Part-time çalışanlar kayda girecek. İstihdam büroları, talebin fazla olduğu alanlarda eğitim programları düzenleyecek.

  3 ÇOCUK TEŞVİKİ İÇİN ALTI MADDELİK TASLAK

  Üç çocuk teşvikiyle ilgili 6 maddelik bir taslak da hazırlandı. Bu formülü destekleyecek esnek çalışma modeli getirilecek. Doğum öncesi ve sonrası yarı zamanlı çalışma, sigorta priminin devlet tarafından karşılanması, evlenmenin teşvik edilmesi gibi destekler taslakta yer alıyor. Çocuğu 2 yaşına gelene kadar annelere evden veya kısmi süreli çalışma olanağı tanınacak. Kadınlar sabahtan öğlene kadar çalışabilecek.


  Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/154693.aspx


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica