Haber Meb Ve Ösym’nin Yaptığı Sınavlar Ile Sınav Sonuçlarına Ilişkin Dava Açma Süresi 7 Güne Indiriliyor

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Kaner tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi  MEB ve ÖSYM’nin yaptığı sınavlar ile sınav sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 7 güne indiriliyor.

  [​IMG]
  AK Parti'li milletvekillerinin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri süren "Torba Yasa Tasarısı"nda MEB ve ÖSYM’nin yaptığı sınavlar ve sınav sonuçlarına ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen "Torba Yasa Tasarısı"nda yer alan düzenlemeye göre, MEB ile ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlar veya sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 7 gün olacak. Bu davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç 15 gün içinde karara bağlanacak

  Dava açma süresi 7 gün

  MEB ile ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlar veya sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 7 gün olacak. 7 gün içinde ilk inceleme yapılacak ve dava dilekçesiyle ekleri tebliğe çıkarılacak.

  Savunma süresi dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 5 gün olacak. Bu süre bir defaya mahsus olmak üzere en fazla 3 gün uzatılabilecek. Savunmanın verilmesi veya savunma verme süresinin geçmesiyle dosya tekemmül etmiş sayılacak. Yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek. Bu davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç 15 gün içinde karara bağlanacak. Verilen nihai kararlara karşı tebliğ tarihinden itibaren 5 gün içinde temyiz yoluna başvurulabilecek. Temyiz dilekçeleri 3 gün içinde incelenerek tebliğe çıkarılacak. Temyiz dilekçelerine cevap verme süresi 5 gün olacak.

  Danıştay, evrak üzerinde yaptığı inceleme sonucunda maddi vakalar hakkında edinilen bilgiyi yeterli görürse veya temyiz sadece hukuki noktalara ilişkin ise yahut temyiz olunan karardaki maddi yanlışlıkların düzeltilmesi mümkün ise işin esası hakkında karar verilecek. Aksi halde gerekli inceleme ve tahkikatı kendisi yaparak esas hakkında yeniden karar verecek. Ancak ilk inceleme üzerine verilen kararlara karşı yapılan temyizi haklı bulduğu hallerde kararı bozmakla birlikte dosyayı geri gönderecek. Temyiz üzerine verilen kararlar kesin olacak. Temyiz istemi en geç 15 gün içinde karara bağlanacak. Karar en geç 7 gün içinde tebliğe çıkarılacak. Bu davalar açılmadan önce üst makamlara başvurma hakkı olmayacak.

  Şimdi hangi aklı selim böyle bir yasa teklifinde bulunduğuna ve neyi hedeflediğine.

  Öncelikle İdari Davalar Kurumun Merkezi neresi ise o ilde açılır. Şimdi MEB ve ÖSYM Ankara da ve dava Ankara İdare mahkemesinde 7 gün içinde açılmadı. Şimdi soruyorum sınavdan sonra sonuçlar açıklanmadan 7 gün içinde neye sonuca itiraz mümkün mü? Hadi diyelim ki 3 gün içinde açıklandı 4 gün içinde Ankara dışında yaşayan bir adayın itiraza ilişkin delilleri toplayıp dilekçe hazırlayıp göndermesi mümkün mü? Bence değil. Dava dilekçenizi bulunduğunuz ilin bölge idare mahkemesi üzerinden gönderiyorsunuz ve Ankara nöbetçi idare mahkemesinde davanızın açılması 15 günü buluyor.
  Bu resmen ÖSYM 'nin hatalarına karşı mağdur olan adayların mahkemeye başvurusunu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik hazırlanmış bir kanun tasarısıdır.

  Hadi diyelim 7 gün içinde mahkemeye dilekçenizi delillerinizi yetiştirdiniz mahkeme 15 gün içinde binlerce dava ve duruşma arasında sizin dava dilekçenizi 15 gün içinde karara bağlayacak, Soruyorum size hangi Hakim 15 gün içinde sizin dilekçe ve delillerinizi inceler?
  Hadi diyelim ki hakim 15 gün içinde dilekçenizi inceledi ve dedi ki itiraz edilen konu veya soruları konunuzun uzmanı Bilirkişiye gönderdi. Sizce bilir kişiye dosyanın ulaşması bilir kişinin dosyayı incelemesi ve bir rapor hazırlaması kaç gün ? En erken 1 ay içinde bilirkişiden rapor dönecektir ve raporun mahkemece değerlendirilmesi için de süre verilmesi gerekecektir. Şimdi siz mahkemeye 15 gün içinde karar vermeye zorlarsanız mahkemenin vereceği karar haklı bile olsanız İdarenin lehine olacaktır. Sonra size hadi 5 gün içinde temyiz et diyecektir. Çünkü idare mahkemeleri genel anlamda idare yanlısı kararlar vermeye meyillidir.

  Şimdi tekrar soruyorum hangi AKLI SELİM TORBA YASAYA BU KANUN TEKLİFİNİ KOYDU ?


   
  umutisg bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica