Haber Mart Ayında 112 Işçi Öldü!

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında eddi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin Mart ayı raporu açıklandı.
  Mart ayında 112 işçi yaşamını yitirdi.

  İşçi ölümleri en çok inşaat, taşımacılık, tarım ve ticaret/eğitim/büro sektörlerinde yaşanırken, en çok ölümlerin yaşandığı şehirler ise Mersin, İstanbul, Kars ve İzmir oldu.

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, basın ve meslek örgütlerinden derlediği veriler ışığında hazırladığı Mart ayı raporunu açıkladı

  "İNŞAAT SEKTÖRÜNDE 25 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ"

  İş kazalarının yaşandığı inşaat sektöründe 14'ü düşme ve 6 ezilme/göçük nedenli olmak üzere 25 işçi yaşamını yitirdi.

  Raporda, inşaatlarda yaşanan işçi ölümlerinin gizlendiği belirtilerek;

  "17 Şubat'ta hakkında tarihi sit derecesinin kaldırılmasına ilişkin iptal kararı bulunmasına rağmen Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan Başbakanlık Hizmet Binası inşaatında, Kontur Sel Alüminyum isimli taşeron firmada çalışan 27 yaşındaki işçi Savaş Oğuz'un düşerek ölümü kamuoyundan gizlendi" denildi.

  Raporda, sanayinin temelini oluşturan sektörlerden olan metalde 20 işçi yaşamını yitirirken, ticaret/büro/eğitim/sinema sektöründe ise Mart ayında 18 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

  Tarım/orman sektöründe ise 1 orman işçisi, 2 balıkçı ve 12 çiftçi olmak üzere 15 işçinin yaşamını yitirdiği vurgulanan raporda, Nisan ayıyla birlikte mevsimlik tarım göçünün başlayacağı ve yollarda birçok ölümün yaşanacağına dikkat çekildi.

  "SİLİKOZİS HASTALIĞI SONUCU 58 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ"

  Türkiye'de kot kumlamadan yakalandıkları silikozis hastalığı sonucu 58 işçinin yaşamını yitirdiği anımsatılan raporda, "Bingöl'ün Karlıova İlçesi'ne bağlı Taşlıçay Köyü'nde yaşayan 24 yaşındaki Osman Ceylan 20 Mart'ta can verdi. Osman kardeşimiz Taşlıçay'da bulunan 160 hastadan birisiydi ve köyde yaşamını yitiren 11.silikozis hastasıydı" denildi.

  "3 ÇOCUK VE 8 KADIN İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ"

  3 çocuk ve 8 kadın işçinin yaşamını yitirdiği belirtilen raporda "Biri 14 yaş ve altı, ikisi 15-17 yaş aralığında olmak üzere 3 çocuk emekçi can verdi. Böylece 2014 yılının ilk üç ayında altısı 14 yaş ve altı, yedisi 15-17 yaş aralığında olmak üzere 13 çocuk emekçi can vermiş oldu. 8 kadın emekçi can verdi. Böylece 2014 yılının ilk üç ayında 15 kadın emekçi can vermiş oldu" ifadeleri kullanıldı. Raporda ayrıca, 51 yaş ve üstünde çalışan 25 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

  ANKA


   
  Last edited by a moderator: 3 Nisan 2014
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. arda66

  arda66 Guest  Allah rahmet eylesin
  bu zihniyet devam ettiği sürece...
  Allah rahmet eylesin
  bu zihniyet devam ettiği sürece...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica