Haber - ‘ Marmaray’da Ölümlü Iş Kazası Olmadıysa Büyük Şans ’ | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber ‘ Marmaray’da Ölümlü Iş Kazası Olmadıysa Büyük Şans ’

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  ‘Marmaray’da ölümlü iş kazası olmadıysa büyük şans’

  OLGU KUNDAKÇI

  Marmaray’ı açılışa yetiştirmek için sabah akşam yoğun tempoda çalışan, Marmaray’ın duvarına ‘Her Yer Taksim Her Yer Direniş’ yazan Marmaray çalışanları çalışma koşullarını BirGün’e anlattı. İsimlerini gizli tuttuğumuz çalışanlar şunları söyledi:

  “İstasyonlarda şu ana kadar ölümlü kaza olmadıysa bu büyük bir şans. Çünkü o kadar kötü çalışma koşulları vardı ki. Çalıştığımız alanda özellikle rayların orada yaptığımız ölçümlerde yerden 8 metre yukarında çalışıyorduk ve emniyet kemerlerimizi sabitleyeceğimiz bir yer dahi yoktu. 12 saat çalıştıktan sonra yorgunluktan veya bir anlık baş dönmesiyle düşmemiz an meselesiydi. İskele üzerinde çalışıyorsunuz, ama iskele sağlam değil. Güvenlik önlemi yok. Merdivenlerde çalışanlar varken aşağıda açılışa yetişecek diye acele edildiğinden temizlik ekipleri çalışıyordu. İnsanlar kaygan zeminde merdiven üstünde çalışıyordu. Katanerde elektrikler kesilip devreye alınıyor, trenler geçiyor sürekli. Trenler geçerken, arka taraftaki çalışma alanlarında insanlar çalışıyor. Trenler hava akımıyla geliyor. O hava akımı çalışanları trenin altına alabilirdi. Şu anki çalışma koşullarına baktığınızda düşme, tren altına girme, elektrik çarpması gibi tehlikeler vardı. Her şeyin aynı ana getirilmesi, ekiplerin aynı anda çalışması da çalışanların iş güvenliğini tehlikeye soktu”


  Kaynak: http://birgun.net/haber/marmarayda-olumlu-is-kazasi-olmadiysa-buyuk-sans-6079.html


   
  Last edited: 5 Ağustos 2015
  Sorgulayan Adam ve PınarKaya bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica