Soru - Manlift Kullanımında Iş Güvenliği Iş Sağlığı Ve Ehliyet | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Manlift Kullanımında Iş Güvenliği Iş Sağlığı Ve Ehliyet

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında leventsert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. leventsert

  leventsert TÜİSAG Üyesi  Manliftlerle (Adam kaldırıcı-Ahtapot) yüksekte yapılacak çalışmalarda manlifti kullanacak kişilerin ehliyeti olma zorunluluğu var mıdır? Bu konu mevzuatta hangi maddede geçiyor.


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  zorunluluğu varmı bilmiyorum ama olmalı...yük taşıyan forklift için zorunluluk oluyorsa, insan taşıyan için neden olmasın?

   
 3. nestai

  nestai TÜİSAG Üyesi

  Ama arkadaşlar manlift'i biri kullanmıyor ki ! Kim yüksekte çalışma yapıyorsa o kullanıyor. Bence operatör belgesi veya ehliyet gerektirmez. Manlift operatörü diye bir tanımda yok. fakat mutlaka yüksekte çalışma ve güvenli manlift kullanma eğitimi verilmeli kullanacak kişiye.

     

   
  pınar34, Osman Utku Can AKKAYA ve leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  aslında Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı(OSHA) mevzuatına bakmak lazım.orada bayağı yaygındır bu manlift...

   
 5. nestai

  nestai TÜİSAG Üyesi

  Ben yinede oparetörlük tanımını doğru bulmuyorum. Bence manlift iskele gibi merdiven gibi bir erişim ekipmanı.

     

   
 6. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  ugur2552 ve Emrah ERKEK bu yazıya teşekkür etti.
 7. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, man lift elektrikli, bazı çeşitleri sürülebilir tehlikeli bir alet.
  nestai hanım bir yanlış anlaşma var sanırım. manliftin pek çok modeli sürülebiliyor. sizdeki nasıl gidiyor çalışmanın olacağı yere?
  ayrıca manliftin kendisine özel bir sertifikası var ve bu sertifikası olmayanları çalıştırmamanız lazım. bu sertifikayı almanın da ön koşulu forklift ehliyeti almış olmak.
   
 8. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Manlift kullanan fabrikada çalışan biri olarak;
  Manlifti satın aldığınız kurumun verdiği ve belgelediği bir eğitim bunun için yeterlidir şu an için.   
 9. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Cem Bey verdiğiniz kaynaklar çok yararlı ve geçerli dokümanlardır.Paylaşım için çok teşekkürler;


  Değerli forum üyeleri, aşağıdaki metinlerde OSHA'nın manlift operatörü olarak kabul ettiği kişi işveren tarafından yetkilendirilen kişi olarak belirtilmiş. Operatörün manlift kullanımı ile ilgili bir eğitimden geçmiş olmasını önermesine rağmen nihai kararı işverenin yetkilendirmesine bırakmış. "Yani bazı arkadaşların bahsettiği gibi bir sertifika zorunluluğundan bahsetmiyor, ama kişinin eğitimden geçirilmiş olmasını öneriyor."

  " There are no specific OSHA regulations that require aerial lift operators to be either certified or qualified.

  Although OSHA defines the term, "qualified" at 1926.32(1), the terms "certified" and "qualified would have to be defined by ANSI in this case because it would be that organization's definitions of its own terms that would govern the application of its requirements. Consequently, it is that organization that must define the terms for you.

  1926.32(d)
  "Authorized person" means a person approved or assigned by the employer to perform a specific type of duty or duties or to be at a specific location or locations at the jobsite.

  Her ne kadar OSHA bunu kabul etse Türk mevzuatlarındaki durumun da araştırılması lazım. sonuçta Amerikan hükümleri burada geçerli değil. Ancak ben manliftler ile ilgili bir mevzuat hatırlamıyorum.

  Sonuç olarak yasal olarak kendimizi güvene almak için manlift kullanan kişiler için işverenin veya işveren vekilinin imzasının bulunduğu bir atama yazısı çıkartıp kişiye tebliğini yapmak gerekir.

  Saygılar,

     

   
 10. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Türkiye olarak OSHA'nın 50 sene gerisinde olduğumuz için sıkıntı yok ;)   
 11. huuleeaan

  huuleeaan TÜİSAG Üyesi

  aslında manliftlerin forkliftlerden hiçbir farkı yok teknik olarak ama bence irdelenmesi gereken ehliyetten çok kullanım esnasındaki emniyet tedbirleridir. Zaten yürürlükte net bir madde yok ehliyet yada sertifikayla ilgili. yinede bazı talimatlar hazırlamalı ve dikkat etmelisiniz aklıma gelenleri yazdım belki arkadaşlarda birkaç öneride bulunabilirler.
  makaslı platform yada MANLİFT Kullanırken;

  1. Yetkili kişilerden yeterli temel bilgi ve eğitimi almadan platform kesinlikle kullanılmamalı
  2. İzin verilen eğim ve yük limitleri dışında platformu kesinlikle kullanılmamalı.
  3. Çalışma esnasında iş platformu üzerindeki emniyet kemerini kesinlikle takılmalı.
  4. Platform korkuluklarına yüklenilmemeli, korkuluk demirleri merdiven olarak kullanılmamalı
  5. Platform açık ve çalışır konumda iken platform makasları merdiven olarak kullanılmamalı veya platforma merdiven v.b. gibi yardımcı araçlar kullanarak kesinlikle çıkılmamalı.
  6. Platform yukarıda iken iş platformu uzatması altına girilmemeli ve makas aralarına uzatılmamalı.
  7. Platformun makasları açıkken asla yürütülmemeli.
  8. Akülerin çalışma ve şarjı esnasında dış etkenlerden ( taşlama çapağı, kaynak çapağı, direk ateş ) korunmak amacıyla koruma kapakları kapalı tutulmalı.
  ve Akü şarj esnasında havalandırma çok önemli bir noktadır dikkat etmek gerekir...   
  ibrahim kul ve buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
 12. Hakan TOSUN

  Hakan TOSUN TÜİSAG Üyesi

  Şantiyemizde Manlift ve Benzeri iş makineleri mevcut, bu tür araçları kullanacak personele Kiralama yaptığımız firmadan eğitim aldırıyoruz ve eğitim belgelerini özlük dosyalarında saklıyoruz.

   
  sellcuk01 ve buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
 13. İSG ÖZGÜÜR

  İSG ÖZGÜÜR TÜİSAG Üyesi

  Manlift için günlük kontrol formları elinizde mevcut var mıdır?
   
 14. MUSTAFA BAŞGEZER

  MUSTAFA BAŞGEZER TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar şantiyede manlift ile aynı zamanda havalandırma kanalı kaldırıyorlar laf da anlamıyorlar manlif sadece personel kaldırma değilmi ??

   
 15. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Man-Lift kesinlikle yalnızca personel kaldırma amaçlı kullanılır. Bir çoğu şantiyede ne yazık ki özellikle mekanikçiler korkulukları sökerek havalandırma kanalı da kaldırmak için kullanıyor. Kesinlikle uygunsuz bir durumdur.   
 16. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Buyrun.

   

  Ekli Dosyalar:

  6666, Soner Özdemir, Genco ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Bu arada, yukarıda bazı arkadaşlar ehliyetten bahsetmişler. Manlift için herhangi bir yönetmelikte ehliyet konusu işlenmiyor. Zaten alınabilecekler operatör belgesi ve g sınıfı ehliyet. Bunların hangisini manlift için alacaksınız?

  Birçoğu arkadaşında yaptığı gibi, manlift kiralanan/satın alınan firmanın yetkili personelini çağırırsınız, kendi personelinizden kullanıcıları belirlersiniz ve imza altına alırsınız, yetkili personelden kullanım eğitimi aldırırsınız. Bu işlemlerin tümünü imza ve tutanak altına alırsınız.

  Hatta ben manlift 'lerin kullanım kitapçıklarını da imzalatıyorum.

   
 18. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  Makaslı platform kiralayan bir firmamdan görmüştüm operatör belgesi veriliyor.

   
  abdulkerim çiçek bu yazıya teşekkür etti.
 19. ilyas446

  ilyas446 TÜİSAG Üyesi

  Evet yükseltilebilir platform kiralayan firmalar, manlift, yükseltilebilir platform makasliftlerle ilgili kullanma eğitimi veriyorlar. Eğitime katılanlara da belge düzenleyebiliyorlar.

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 20. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Eski bir konu olmasına rağmen halen daha özellikle kazalar konusunda gündemde.
  2012 - 2015 arasında sorulan sorulara "hangi mevzuatta var?" kapsamında cevap yazılmamış. Öncelikle mevzuat cevaplarını yazayım, belki birinin işine yarar.

  1) Bu ekipmanlar (manlift, makaslı manlift, sepetli vinç, örümcek vinç vb. şekilde anılan) TS EN 280+A1 (Ekim 2015) Yükseltilebilen Seyyar İş Platformları (YSIP) - Tasarım-Denge kriterleri-Yapım-Güvenlik-Muayene ve deneyler standardı kapsamındadır.
  GİRİŞ bölümünde kapsamı çok güzel açıklanmış ve "YSIP'nı çalıştıran kişilerin de yeterli olarak eğitilmiş olduklarını varsayar" denilmiştir. Operatörlere ve bakımlarını yapacak personele verilecek eğitimlerle ilgili olarak standardın 7. Kullanım Kılavuzu bölümünde detaylı bilgi vardır.
  2) Makina emniyeti yönetmeliği (2006/42/AT) EK-1
  1.1.1 Tarifler (d) Operatör tanımı yapılmıştır.
  1.7.4 Talimatlar bölümünde operatör eğitimleri tanımlanmıştır.
  3) İş Ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği:
  Md.4 Tanımlar e) Operatör tanımı yapılmıştır.
  Md.10 Çalışanların bilgilendirilmesi altında operatörlerin ve makina etrafında bulunan kişilerin bilgilendirilmesine dair açıklamalar yapılmıştır.
  Md.11 Çalışanlaın eğitimi başlığının altında operatörlere verilmesi gereken eğitimden bahsedilmiştir.
  EK-II Md.2 2.1 "bu ekipmanların güvenli kullanımı ile ilgili uygun eğitim almış çalışanlar tarafından kullanılır" ibaresi mevcuttur.
  4) 5 Temmuz 2017 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) bu konuda operatör meslek standardı çalışmalarına başlandığını belirtmiştir. (Takip ediyorum halen, yayınlandığını göremedim henüz.)
  5) Daha detaylı ve uluslararası uygulama ile ilgili bilgi için bknz. IPAF ( https://www.ipaf.org/en)

  Sonuç olarak,
  1) Satın da alınmış olsa, kiralanmış da olsa operatör olacak/olan çalışanların ve bakımcı olarak görevlendirilecek çalışanların mutlaka üretici (satıcı firma) tarafından eğitim almış olmaları bir zorunluluk.
  2) Bu makinalar (YSIP) ile yapılacak her türlü iş için ön tehlike analizi, iş tehlike analizi mutlaka yapılmalı (TS EN ISO 12100 bir göz atmakta fayda var)
  3) İlgi duyabilecek, mevcut risk değerlendirmesini gözden geçirmek isteyebilecek uzman arkadaşlara örnek olması bakımından bir tane de örnek kullanım kılavuzu ekleyeyim.
  4) Yabancı kaynaklı bir emniyetli kullanım sunumu da ekleyeyim
  5) YSIP Acil durumlar ile ilgili detaylı saha ve dokümantasyon bilgisi olan uzman arkadaşlar var ise, soracağım bir konu var :) :) :)

  İyi çalışmalar

   

  Ekli Dosyalar:

  arifa74, mr.merdin ve Genco bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. man lift kullanıcı belgesi var mı

  ,
 2. manlift kullanımında 2 kisi calisabilirmi

  ,
 3. manlift eğitim sunumu

Yandex.Metrica