Mali Müşavrilik Ofisinde 10 Kişiden Az Çalışanı Olan Büroda Risk Değerlemes Ile Ilgili Rapor

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında nejla pehlivan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nejla pehlivan

  nejla pehlivan TÜİSAG Üyesi  9 kişinin çalıştığı bir büroda risk analizi ve raporu kime düzenletilecek işveren nasıl bir yol izlemeli cevabınız için şimdiden teşekkürler..


   
  sayeste ve Özlen Bakanay bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ali Seryal

  Ali Seryal TÜİSAG Üyesi

  Nejla Hanım, risk analizi konusunda yeni çıkan bir yönetmeliğimiz okumanıza tavsiye ederim, işveren kendide yapabilir diyor. Ancak piyasada OSGB'ler , danışmanlık firmaları yada bireysel İş Güvenliği uzmanları da yapabiliyor. Makul bir fiyatta anlaşabilirseniz sadece risk analizi değil, acil eylem plani ve en azından çalışanlarınızın temel İSG eğitimlerini de almalarını sağlayın ve bir İSG klasörü oluşturun burada saklayın. Benim şahsi fikrim bu yöndedir.

   
  AHMETYİLDİZ81 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Ali bey iş veren tek başına kendi yapamaz.
  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
  (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
  (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
  (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar

     

   
  kerim öztoy ve ferh@t bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ali Seryal

  Ali Seryal TÜİSAG Üyesi

  Ferat Bey,
  :) Yönetmelikteki maddeleri hepimiz biliyor ve okuyoruz...!
  Atladığınız bir konu var , burada 9 kişinin çalıştığı aztehlikeli bir mali müşavir ofisinden bahsediliyor. Herkesin bildiği üzere 2014 haziran ayından sonra bu işyeri için yasal yükümlülük başlıyor. Şuan için yönetmelikte geçen ekibi kurmak zorunda değildir. Umarım açıklayıcı olmuştur.

   
  salisman, huuleeaan, bilgesena ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Volcano

  Volcano TÜİSAG Üyesi

  Risk analizinde iş güv. uz. ve hekimin ikisininde imzası bulunması gerekiyor mu?Sadece uzman imzalı risk analizi geçerli olur mu?Bide acil durum planları içerisinde ilk yardım ekibinin eğitilmesi için( %10)sertifikalandırmak gerekiyor mu?5 kişilik bir ofiste arama kurtarma, söndürme v.s. ekipleri nasıl kuracağız?Değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

     

   
 6. cansuisg

  cansuisg TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞi
  Geçiş hükmü
  GEÇİCİ MADDE 1 (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

   
  Kemal İnce, Hakan TÜRKER, ferh@t ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Yazınıza istinaden yazdım ali bey biliyorsanız iş veren kendi yapabiliyor yerine şu anda yükümlülüğünüz bulunmuyor demeniz daha doğru olmaz mı lütfen bilgilendirmeyi açıklayıcı yapınız. yanlış bilgilendirme yapmayınız. Umarım size açıklayıcı olmuştur.
   
  ferh@t bu yazıya teşekkür etti.
 8. bilgesena

  bilgesena Guest

  Sadece bir çalışanı için bile bu ekip oluşturulmak zorundaysa 5 kişi daha rahat yapar aynı ekibi kullanarak görev vereceksin   
  Volcano ve Ali Seryal bu yazıya teşekkür etti.
 9. merteryalvac

  merteryalvac TÜİSAG Üyesi

  01.01.2013 tarihinden itibaren işyerlerinin tehlike sınıfına ve çalışan sayısına bakılmaksızın Risk Değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak zorundadır. Bu işlem 6331 sayılı kanunun 10. maddesine göre yapılacak olup söz konusu kanunun 10. maddesi 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Dahası bakanlığın kendi internet sitesinden de konu ile alakalı bilgi edinebilinir.

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=haber&id=gazete1

     

   
  frdrn bu yazıya teşekkür etti.
 10. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Arkadaşlar bireysel olarak iş güvenliği uzmanı bu risk değerlendirmesini yapabilmekiçin illa fatura gerekli mi?
  2-3 gün o firmada normal eleman olarak istihdam edilse olmaz mı?   
 11. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  SGK primi yatırılırsa hiç bir sorun olmaz hocam   
  Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
 12. A. Ebru Altar Karakuş

  A. Ebru Altar Karakuş TÜİSAG Üyesi

  29.12.2012 tarihli yönetmelik geçici maddesine göre 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve az tehlikeli iş yerlerinde risk analizi çalışması için iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin ekipte bulunma zorunluluğu olmadığını belirtiliyor. Benim sorum şu: İş yerinin kendi elemanları tarafından hazırlanan risk analizi raporunu herhangi bir resmi kuruma onaylatmak ya da beyan etmek yükümlüğü var mı? Bu raporun hazırlanıp dosyada bulunması cezai yükümlülüğü kaldırıyor mu?

   
 13. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirme yönetmeliği taslağında 1-9 çalışanı bulunan işyerlerinde işveren risk analizi yapabilir diye bir ibare geçiyordu.Ancak yönetmelikde böyle bir madde yayınlanmadı.
  İşverenler risk analizini yapmayı bilmedikleri için bu işi bilen profesyoneller olarak uzmanlar yapacak..
  risk analizi yönetmeliğinde risk analizlerinde uzmanın belge no/tarih i olması gerektiği yazıyor

  İşyerinin risk analizini yapan elemanı isg uzmanı ise hiçbiryere imzalatmasına gerek yok.

  Uzun sözün kısası risk analizini sadece isg uzmanları yapmalı,işverenlerde isg uzmanının imzasına,belge no/tarihine dikkat etmeli
   
 14. A. Ebru Altar Karakuş

  A. Ebru Altar Karakuş TÜİSAG Üyesi

  29.12.2012 tarihli
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ


  MADDE 6 (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  der. Ancak aynı yönetmeliğin sonunda bulunan
  Geçiş hükmü
  GEÇİCİ MADDE 1 (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

  şeklindedir. Bu durumda benim bu geçici maddeden anladığım 50'den az çalışanı olan "tehlikeli" ve "az tehlikeli" işyerleri risk değerlendirmesini, 6331'in 38. maddesinde işaret edilen tarihlere kadar kurulacak ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olmadan yapabilmektedir.
  sorumu yinelemem gerekirse:
  işyerinin kendi bünyesinde hazırladığı risk değerlendirme raporunu resmi bir merciye onaylatma yükümlülüğü var mıdır?


   
 15. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Yoktur   
 16. mehtap korkmaz

  mehtap korkmaz TÜİSAG Üyesi

  sanirim burda atlanilan 2014 yili temmuz ayinda az tehlikeli yerlerde kisi sayisina bakilmaksizin bir uzmanla aylik hizmet calismasi yapilacagidir.risk degerlendirmesi su an icin sadece apartman ve kuaforlerde uzman olmadan yapilacak sablonu csgb tarafindan yayinlanan rehbere uygun doldurulacabktir.


   
 17. A. Ebru Altar Karakuş

  A. Ebru Altar Karakuş TÜİSAG Üyesi

  Mehtap Hanım, yürürlükte olan 29.12.2012 tarihli yönetmelikteki geçici madde iş kollarına göre bahsettiğiniz şekilde bir kısıtlama getirmemiş. Tehlike sınıfına göre 6331'in 38. maddesi gereğince belirlenen kademeli geçiş sürecini işaret etmiş. Apartmanlar ve kuaförler için hazırlanmış olan rehberler bakanlığın hazırladığı ilk örnek şablonlar. İlgili linklerin bulunduğu sayfada kontrol listelerinin çalışmalarının devam ettiği belirtilmiş. Bahsettiğiniz kısıtlamayla ilgili kaynağı paylaşabilir misiniz?

   
 18. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  6331 Sayılı Kanun
  Madde 38, c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  Tüm iş yerleri

  gibi benzer maddeler Ocak ayından itibaren uygulamalıdır.

  Dışarıdan (işyerinde yer almayan personel tarafından) yapılan risk analizleri değil, mevcut ekip tarafından yapılan, imzalanan risk değerlendirmeleri geçerlidir. Dışarıdan ekibe sadece destek verilebilinir.
  Apartmanlar, kuaförler, ofisler için yayınlananlar risk değerlendirme değil, risk değerlendirmeye rehber amaçlı kontrol listeleridir. Ekip ile beraber hazırlanan risk değerlendirmeleri bir kuruma onaylatmak söz konusu değildir, dosyada saklanacaktır ve yönetmeliğin ilgili maddeleri söz konusu olduğunda güncellenecektir.

   
 19. Hakiki Bilgi

  Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesi yönetmeliği Geçici 1. madde;

  6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.  6331 sayılı kanun 38. Madde;
  1) Kamu kurumları ile 50den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,yürürlüğe girer(2014 haziran).
  Bende burdan yukardaki şartlar sağlandığında işyerinde işveren kendi yapabileceğini anlıyorum


   
 20. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  İşveren kendi değil, ekip içinde mevcut olanlarla beraber yapar.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica