Soru Makinelerde Risk Değerlendirmesi

Konu, 'Tanışma Bölümü (Ailemizin Yeni Üyeleri)' kısmında Nesrin Küçüktuna tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Nesrin Küçüktuna

  Nesrin Küçüktuna TÜİSAG Üyesi  Makina risk değerlendirmesi nasıl yapılır


   
 2. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  Her makinada kendine özgü riskler vardır.özel riskler gözlem sonucu bulunabilir.
  Ayrıca genel riskler de ekelenerek risk değr. tamamlanabilir.
  genel riskler : muhafazaları: eksik olması ,çıkartılarak çalışılması
  Çalışanlar: eğitimsiz ve yetkisiz olmaları ,gereken kkd verilmemesi veya çalışanca kullanılmaması
  Elektrik tesisatı : Kabloların açıkta ve muhafazasız olması
  makinaya özel riskler: parça fırlatması ,ışın yayması ,kimyasal kullanılması ve kimyasaldan etkilenme (sıçrama ,buhar vb)
  el sıkışması ,sıcak veya soğuk yüzey olması ,kesici yeri olması vs.
  selamlar

   
  yeliz eyüpoğlu, Canan Okalaner, aysima ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Makinalarda risk değerlendirmesinin tek başına uzman tarafındn yapılmasını doğru bulmuyorum. Gördüğümüz yüzeysel riskler oluyor daha çok, çünkü hiçbirimiz bunun eğitimini almadık. O yüzden bence ekipler dahilinde bu riskleri belirlemeniz daha güzel olur diye düşünüyorum. Y

  Yada olan iş kazalarının durumlarından çıkabilirsiniz mesela. Ben o şekilde de yapıyorum, çokta faydalı oluyor. Tabi kazalar olmasa daha güzel ama olanlardan da çıkar sağlamak gerek. Olaydan sonra kazanın yerinde detaylı inceleme de yaparak hem olabilecek kazaların üstüne düşünme imkanım oluyor, hem de önlem alma konusunda makinanın kaynağına inme şansı oluyor. Ama yine de en doğru yöntem; yıllarını bu makinalarla geçirmiş bir ekiple çalışmak bence.

     

   
  Last edited by a moderator: 21 Mayıs 2014
  yeliz eyüpoğlu, Nesrin Küçüktuna ve ufuk karakaya bu yazıya teşekkür etti.
 4. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  haklısınız ben de belirtmedim ama tabiiki risklerin belirlenmesinde bahsettiklerinizi değerlendirmek gerekli

   
  Nesrin Küçüktuna bu yazıya teşekkür etti.
 5. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar özellikle yeni alınan makinelerde ve yaptırabilirseniz eski makinelerinizin üreticilerinden, makine risk analizleri istememiz gerekiyor. İlgili üretici tarafından o makine için risk analizinin yapılmış olması gerekiyor. Eski makineler için çoğunlukla uzmanlar cebelleşiyor ama doğrusu teknik adamların söylediklerini dikkate almaktır, bizler direkt operatöre etkilerini, ergonomisini, korumalarını, muhafazalarının yerinde olup olmadığına dikkat edebiliriz ama içeriden kırılacak bir milin operatöre etkisini hesaplayamayabiliriz.
  Makine mühendisi olanlarımız haricinde tabi :)

  Aşağıda Makine Emniyeti Yönetmeliğinden bir kesit bulacaksınız.

  Makinaların tasarımı ve imali ile ilgili temel sağlık ve güvenlik kuralları

  Genel ilkeler

  1- Makinelerin imalâtçıları veya yetkili temsilcileri makinelere uygulanacak sağlık ve güvenlik kurallarını belirlemek için bir risk değerlendirmesi yapılmasını sağlamalıdır. Makineler daha sonra bu risk değerlendirmesi sonuçlarını göz önünde bulundurarak tasarımlanmalı ve imal edilmelidirler.

  Yukarıda atıfta bulunulan risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması sürecinin tekrarlamalı olarak yürütülmesiyle imalâtçı veya yetkili temsilcisi aşağıdakileri hususları yerine getirmelidir:

  - Makinelerin amaçlanan kullanımını ve dolayısıyla öngörülebilecek her türlü yanlış kullanımını içerecek şekilde, sınırlarının tespit edilmesi,

  - Makinelerden kaynaklanabilecek tehlikelerin veya bunlarla ilgili tehlikeli durumların tanımlanması,

  - Muhtemel yaralanmaların veya bunların sağlık üzerinde oluşturabilecekleri hasarların ciddiyetini ve bunların meydana gelme olasılıklarını göz önünde tutarak riskleri tahmin edilmesi,

  - Bu Yönetmeliğin amacına uygun olarak, risk azaltımının gerekli olup olmadığının belirlenmesiyle ilgili olarak risklerin değerlendirilmesi,

  - Bu Ekin 1.1.2 (b) numaralı paragrafında yer alan öncelik sırasına göre, koruyucu tedbirleri uygulamak suretiyle tehlikelerin ortadan kaldırılması veya risklerin azaltılması.

  2- Temel sağlık ve güvenlik kuralları ile düzenlenen yükümlülükler, sadece söz konusu makinelerin imalâtçı veya yetkili temsilcisi tarafından öngörülen koşullar altındaki veya öngörülebilen anormal durumlardaki kullanımlarında ortaya çıkabilecek tehlikelere karşılık gelen durumlar için uygulanmalıdır.

  Her halükârda, 1.1.2 numaralı paragrafta atıfta bulunulan güvenlik bütünlüğü prensipleri ve 1.7.3 numaralı paragraf ile 1.7.4 numaralı paragrafta belirtilen makinelerin işaretlenmesi ve talimatlar ile ilgili yükümlülükler uygulanır.

  3- Bu ekte düzenlenen temel sağlık ve güvenlik kuralları zorunludur; bununla birlikte, teknolojinin bugünkü seviyesi dikkate alınarak, bunların ortaya koyduğu hedefleri karşılamak mümkün olmayabilir. Bu durumda, makineler mümkün olduğunca bu amaçlara ulaşacak şekilde tasarımlanmalı ve imal edilmelidirler.

  4- Bu Ek birkaç kısım halinde düzenlenmiştir. Birinci kısmın genel bir kapsamı vardır ve bütün makine türlerine uygulanabilir. Diğer kısımlar ise daha özel tehlikelerin bazı türlerini ele alır.

  Bunun yanı sıra, ilgili bütün temel gerekliliklerin karşılamasını güvence altına almak için bu ekin tamamını incelemek gereklidir. Makineler tasarımlanırken, bu Genel İlkelerin Madde 1’ine uygun olarak yerine getirilen risk değerlendirmesinin sonuçlarına bağlı olarak, genel kısmın kuralları ile diğer kısımların bir veya daha fazlasının kuralları dikkate alınmalıdır.

     

   
  yeliz eyüpoğlu ve yasemin kılıç bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  üretici makina risk değerlendirmesini 12100 ve diğer ilgili standartlara (yaklaşma mesafeleri ve diğer konularda 13849 gibi ve diğer standartlar var) göre yapmalıdır

   
  Nesrin Küçüktuna bu yazıya teşekkür etti.
 7. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar,
  makineler mekanik , hidrolik,pnomatik, elektrik , kızgın yağ ve diğer enerji sistemleri ile beslenerek çalıştıkları için,
  risk değerlendirmelerinde başlangıç noktamız buraları olmalıdır,
  operasyon noktaları,
  elektrik motorları,
  kayış kasnak ilişkileri,
  koruma kapaklarının yeterliliği,
  tehlike oluşturacak parçaların renkleri,
  makinedeki titreşim düzeyi,
  motor soğutma rüzgarlarının yönleri,
  makinenin çıkarttığı ısı,
  acil stop butonunun konumu ve sayısı,
  emniyet switch lerinin varlığı ve aktifliği,
  .............................
  tüm bunların yanında operatör ve İSG uzmanının yeterliliği çok önem arz eder,
  katkıda bulunabildi isem ne mutlu,
  kazasız günler dilerim,
   
  Nesrin Küçüktuna bu yazıya teşekkür etti.
 8. Nesrin Küçüktuna

  Nesrin Küçüktuna TÜİSAG Üyesi

  İlginiz için teşekkür ederim. (2006/42/AT) Makina Emniyet Yönetmeliği ve 2006/95/AT Alçak Gerilim Direktifleri doğrultusunda yaptım.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica