Makine Kullanma Talimatlarını Makinelere Asmak Zorunlu Mu? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Makine Kullanma Talimatlarını Makinelere Asmak Zorunlu Mu?

Konu, 'İSG Talimatlar' kısmında mawitech tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mawitech

  mawitech TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Makine kullanma talimatlarını makine başına asmak mı gerekiyor böyle bir yasal zorunluluk varmıdır bilginiz varmı ?

  yani şimdi elimizde çok sayıda makine kullanma talimatı var ama bunları makine başlarına mı asmamız lazım dosya içinde kalma olmaz mı ?


   
 2. mawitech

  mawitech TÜİSAG Üyesi

  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE

  GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

  MADDE 10 –
  (1) İşveren, iş ekipmanları ve bunların kullanımına ilişkin olarak çalışanların bilgilendirilmesinde aşağıda belirtilen hususlara uymakla yükümlüdür.

  a) Çalışanlara, kullandıkları iş ekipmanına ve bu iş ekipmanın kullanımına ilişkin yeterli bilgi ve uygun olması halinde yazılı talimat verilir. Bu talimat, imalatçı tarafından iş ekipmanıyla birlikte verilen kullanım kılavuzu dikkate alınarak hazırlanır. Talimatlar iş ekipmanıyla beraber bulundurulur. Bu bilgiler ve yazılı talimatlar en az aşağıdaki bilgileri içerecek şekilde hazırlanır.

  1) İş ekipmanının kullanım koşulları.

  2) İş ekipmanında öngörülen anormal durumlar.

  3) Bulunması halinde iş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar.

  (2) Çalışanlar, kendileri kullanmasalar bile çalışma alanında veya işyerinde bulunan iş ekipmanlarının kendilerini etkileyebilecek tehlikelerinden ve iş ekipmanıüzerinde yapılacak değişikliklerden kaynaklanabilecek tehlikelerden haberdar edilir.

  (3) Bu bilgiler ve yazılı talimatların, basit ve kolay anlaşılır bir şekilde olması gerekir.


  Yukarıdaki maddeyi okuduğumda asılması gibi bir zorunluluk arz etmiyor ... birileri yardımcı olabilir mi ?

   
 3. UzmanMühendis

  UzmanMühendis TÜİSAG Üyesi

  bizde de çok sayıda makina var uyarıcı önlemleri makina başına astım mesela eldiven kullan baret kullan operatör harici kullanamaz gibi.. kullanma talimatlarını ise girişe herkesin göreceği yere astım toplu olarak. oradan parmak okuttukları için görürler diye. ayrıca her makina için eğitim düzenledim eğitimini verdim. iş başı eğitim formunda belirttim yine makinaların anlatıldığını. günlük konuşmalarda da hep makina tehlikelerinden bahsediyorum.

  yani ben talimatnameyi makina başına asmadım ve A sınıfı uzmanımız veya OHSAS denetlememizden hiç sıkıntı olmadı..

     

   
 4. mawitech

  mawitech TÜİSAG Üyesi

  zaten her makine için uyarıcı levhalarımız mevcut her makinanın tüm talimatları periyodik kontrolleri ve temizlik kontrol çizelgeleride dosyalarında duruyor iç denetmelerde ve müşteri denetlemelerinde hiç bir sorun yaşamadık fakat her yerde talimatları makine başlarına yapıştırın gibi sürekli kesinleşmiş ve tabu olmuş bir durum var bunun nedeni nedir acaba ? bir hukuki durum yoksa benim gözlerden kaçırdım bir yönetmelik mi var

   
 5. UzmanMühendis

  UzmanMühendis TÜİSAG Üyesi

  demek istediğinizi anladım her şey yapılmışken talimatname gerekirse onu da yapalım diyorsunuz. ben de maikna başına asmıyorum ben de öğrenmiş olurum bi zorunluluksa.

  geçirdiğimiz bi iş kazası için de geldiler denetime ama bize olumsuz bir geri dönüş olmadı. a sınıfı uzmanımız uyarırdı eğer başına gerekse diye düşünüyorum. tabi yönetmelikle desteklensek en iyisi ::ok::

     

   
 6. mawitech

  mawitech TÜİSAG Üyesi

  talimatlarla ilgili kimse bir şey bilmiyor sanırım ...

   
 7. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Talimatlardan kastınız ISO 9001 2008 ve OHSAS 18001 ' gereği prosedürler başlığı altındaki talimatlar ise; bunları herkesin ulaşabileceği bir noktada tarifold içerisine koyarak asabilirsiniz ve hiç bir problem de yaşamazsınız. Bunlar detay talimatlardır bu sebeple tek tek asmanız pek mantıklı da değil zaten, Eğer ki hattınız çok büyük ise, aynı talimatları birden fazla tarifold oluşturmak sureti ile fazla noktaya da asabilirsiniz. Bu şekli ile hem ISO' culardan Hem de OHSAS' cılardan geçer not alırsınız. Ayrıca hatların kritik noktalarına da genel uyarı levhaları koyduğunuzda ekstra bir şeylere gerek kalmayacaktır.

  Yasal zorunluk olarak sorar iseniz şayet; kanun ya da yönetmelik olarak bir zorunluluk yok, eski tüzükte vardı. Ancak işyeriniz ISO 9001 veya OHSAS 18001 belgeli ise o zaman bir önceki mesajda yapmanızı önerdiğim işlemi yapmak zorunluluğunuz vardır. Bunu yapmaz iseniz şayet ISO ve OHSAS belgeniz askıya alınacaktır.
   
  Last edited by a moderator: 2 Temmuz 2016
 8. Orhan AKSOY

  Orhan AKSOY TÜİSAG Üyesi

  (c) Talimatların içeriği yalnızca makinaların amaçlanan kullanımlarını değil aynı zamanda makul bir şekilde öngörülebilen olası yanlış kullanımlarını da içermelidir.

  (d) Profesyonel olmayan operatörler tarafından kullanılması düşünülen makinalar için, kullanım talimatlarının yazılması ve düzenlenmesinde bu tür operatörlerden makul olarak beklenebilecek genel eğitim seviyeleri ve yargıda bulunabilme düzeyleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

  1.7.4.2 Talimatların içeriği

  Her bir kullanıcı el kitabı, ilgili olduğu şekilde, en azından aşağıdaki bilgileri içermelidir:

  (a) İmalatçı ve yetkili temsilcisinin adı ve tam adresi,

  (b) Seri numarası hariç olmak üzere, makina üzerinde işaretlenmiş halde makinanın tanımı (1.7.3 numaralı paragraf),

  (c) AT Uygunluk Beyanı veya AT Uygunluk Beyanı içeriğini gösteren makinanın özelliklerini veren ve seri numarası ve imzanın bulunmasının gerekli olmadığı bir belge,

  (d) Makinanın genel tarifi,

  (e) Makinanın kullanım, bakım ve onarımı ve doğru çalışıp çalışmadığının kontrolü için gerekli çizimler, şemalar, tarifler ve açıklamalar,

  (f) Operatörlerin bulunacakları muhtemel iş istasyonlarının tarifi,

  (g) Makinanın kullanım amacının tarifi,

  (h) Makinanın deneyimlerle ortaya çıkması muhtemel olduğu tespit edilen yanlış kullanım şekilleri ile ilgili uyarılar,

  (i) Çizimler, şemalar ve bağlantı araçları dahil montaj, takma ve bağlama talimatları ile makinanın monte edileceği tesisat veya şasinin tanımlaması,

  (j) Gürültü veya titreşimlerin azaltılmasına yönelik kurulum ve montaj ile ilgili talimatlar,

  (k) Makinanın hizmete sunulmaları ve kullanılmaları ile ilgili talimatlar ve gerekli ise, operatörlerin eğitimi ile ilgili talimatlar,


  daha detaylı bilgi için; http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/03/20090303-4.htm ziyaret edebilirsiniz.   
 9. Denizkkk

  Denizkkk TÜİSAG Üyesi

  "Talimatlar iş ekipmanıyla beraber bulundurulur" ibaresinden dolayı talimatların makinelerin yakınına asılması gerekir. Hareketli makinalarında mutlaka üzerinde talimatların bulunması gerekiyor.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica