Makine Koruyucularında Ce Yeterli Mi?

Atilla Erdem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Fabrikamızda 3 tane akbant pres makineleri bulunmaktadır. Önceden satın alırken 1 tanesi sensörlü diğer 2'si sensörsüz olarak fabrikaya gelmiş. Şimdi bunlara sensör taktırmak istiyorum fakat fiyatları çok yüksek olduğu için engelleniyorum.

Makinenin üzerinde CE belgesi olduğu için yeterli olduğu şimdilik sensöre gerek olmadığını söylüyorlar. CE belgesi dışında ek güvenlik önlemleri almamızı gerektiğini sadece CE'nin yeterli olmadığını resmi olarak nereden gösterebilirim?

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Fabrikamızda 3 tane akbant pres makineleri bulunmaktadır. Önceden satın alırken 1 tanesi sensörlü diğer 2'si sensörsüz olarak fabrikaya gelmiş. Şimdi bunlara sensör taktırmak istiyorum fakat fiyatları çok yüksek olduğu için engelleniyorum.

Makinenin üzerinde CE belgesi olduğu için yeterli olduğu şimdilik sensöre gerek olmadığını söylüyorlar. CE belgesi dışında ek güvenlik önlemleri almamızı gerektiğini sadece CE'nin yeterli olmadığını resmi olarak nereden gösterebilirim
Merhaba,

Detaylar için İş Ekipmalaının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine bakabilirsiniz.

İKİNCİ BÖLÜM

İşverenlerin Yükümlülükleri

Genel yükümlülükler

MADDE 5 –
(1) İşveren, işyerinde kullanılacak iş ekipmanının yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanın çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için gerekli tüm tedbirleri alır.

(2) İşveren:

a) İş ekipmanını seçerken işyerindeki özel çalışma şartlarını, sağlık ve güvenlik yönünden tehlikeleri göz önünde bulundurarak, bu ekipmanın kullanımının ek bir tehlike oluşturmamasına dikkat eder.

b) İş ekipmanının, çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tamamen tehlikesiz olmasını sağlayamıyorsa, kabul edilebilir risk seviyesine indirecek uygun önlemleri alır.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Makinenin üzerinde CE belgesi olduğu için yeterli olduğu şimdilik sensöre gerek olmadığını söylüyorlar. CE belgesi dışında ek güvenlik önlemleri almamızı gerektiğini sadece CE'nin yeterli olmadığını resmi olarak nereden gösterebilirim?
Merhaba, CE belgesi ekipmanın AB normlarına uygun olarak üretildiğinin yani kalitesinin göstergesidir. Güvenlik şartlarını sağlamıyorsa CE belgesinin bir anlamı kalmıyor bence. Pres makinalarını içeren ve güvenlik ile ilgili şartları anlatan bir mevzuat maddesi yok bildiğim kadarıyla. İş Ekipmalaının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre ilerlemeniz gerekiyor.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Selam,
İKNA konusu : Bölüm Sorumlusu > Satınalma > İdari İşler > Gn.Md.Yrdc. > Patron zincirindeki her bir unsuru bir şeye ikna etmek -emin olun- 19 yıldır benim sürekli uğraştığım bir konu. Yani yeni bir şey değil. Yeter ki kaza - bela olmasın, gittiği yere kadar mantığı ile uğraşmak insanı yoruyor.

Bu konuya gelince :
KISA CEVAP :
Yasal Dayanak : Makina Ekipman ve Teçhizat EL KİTABI

1) Önce makinenin ismini düzeltelim : AKBANT değil, ABTKANT Pres Makinası (???) olduğunu farz ve kabul ediyorum.
Her zaman olduğu gibi makinaya ait KULLANIM KILAVUZU (EL KİTABI) internet ortamında yok.
Önce bunu bulun!! Sonra inceleyin lütfen.
Eğer makina el kitabında bu makinanın SENSÖRLÜ olarak üretildiği ve bu şekilde kullanılması gerektiği yazıyor ise, o zaman sensörsüz gelmiş olanların CE uygun işaretinin geçersiz olduğunu ortaya yazılı olarak koyabilirsiniz. Meşhur deftere bunu da yazıp imza altına alabilirsiniz.

Merak ederseniz uzun cevabı okuyabilirsiniz.
UZUN CEVAP :
Yasal Dayanaklar :
I) Makine Emniyeti Yönetmeliği (2006/42/AT)
II) TS EN ISO 12100:2010 Makinalarda Güvenlik - Tasarım İçin Genel Prensipler - Risk Değerlendirmesi ve Risk Azaltılması standardı.
III) "CE işareti Yönetmeliği - 23.02.2012 tarihli RG.
IV) İSG Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği
V) İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği
VI) Makina El Kitabı/Kullanma Kılavuzu

1. Bütün makine teçhizat ve ekipman Makine Emniyeti Yönetmeliği (I) kriterlerine göre tasarlanıp, üretilip, satışa ve kullanıma sunulur.
2. Bu işlemler ise, TS EN ISO 12100:1010 Risk Değerlendirmesi ve Risk Azaltılması (II) kriterlerine göre yapılır. Bu standartta bir madde vardır : " Tüm yapılan değerlendirmelere rağmen, mevcut risk azaltılamıyor ise kullanıcı bu riski azaltmaya yönelik önlemler almak zorundadır. der. Bu standardı tüm İSG uzman arkadaşların temin edip okumalarını, bilgi sahibi olmalarını tavsiye ederim.
3. I ve II çerçevesinde üretilen makina teçhizat ve ekipman uluslararası piyasalarda satışı yapılabilmesi maksadıyla ilgili yetkili bakanlık ve onun yetki devri yaptığı yetkili kuruluş tarafından incelenir ve CE İşareti Yönetmeliği kapsamında onaylanarak piyasa sürülür ve satışına izin verilir.
4. İş yerinde kullanılan/ kullanım için yeni alınacak makina teçhizat ve ekipman, İSG Risk değerlendirmesi yönetmeliği kapsamında İSG uzmanı ve İş Yeri Hekimi tarafından değerlendirilerek Risk Tespiti yapılır. (Detayına girmiyorum herkes biliyor)
Her ne kadar ürünün I, II, III kapsamında uygunluğu var ise de; hem iş yerindeki konumu, kullanıcı durumu (eğitim, ergonomi vb.) vb. hususlar doğrultusunda değerlendirilerek ortaya çıkartılan risk durumuna göre alınması gereken tedbirler (ilgili I, II, III dayanak gösterilerek) yazılı olarak yönetime bildirilmek zorundadır.
5. Bilindiği üzere, bütün makina teçhizat ve ekipman periyodik kontrole tabidir. Bu periyodik kontroller de yetkili kuruluşlarca ilgili yönetmelik (V) kapsamında yapılır.
Eğer ürün, öncelikle kendi el kitabında belirtilen kriterler doğrultusunda; sonra ilgili I, II ve III kapsamında olmadığı tespit edilir ise, o zaman bu ürünün periyodik kontrolü geçerli olamaz. (Ha, "yaptım oldu!" mantığına girmek istemiyorum)
6. Her zaman şunu söylerim :
Yeni alınan, alınacak olan her bir makina teçhizat ve ekipman için;
6.1 Mutlaka kullanım kılavuzu/El kitabı olmasını sağlayın.
6.2 Bu ürünü/ürünleri kullanacak kişilere, satıcı firma tarafından başlangıç ve periyodik eğitimlerinin verilmesini sağlayın.
6.3 Bu ürünün birinci kademe tamir ve bakımını yapacak olan iş yeri bakım ekibine, satıcı firma tarafından eğitimlerin verilmesini sağlayın.

Sonuç olarak,
Bu akış içerisinde yapacağınız bir inceleme sonucunda, yol haritanızı rahatlıkla belirlersiniz. İkna olup olmamak, malın ve işin sahibine kalmıştır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.