Tartışma Makine /ekipman Kimlik Kartı

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında yusuf.dulda tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi  Merhaba,

  Çalıştığım tesiste üretim sahasında bulunan makine ve ekipmanlar üzerinde aldığımız koruyucu önlemler sürekli olarak çalışanlar tarafından sökülüyor ya da işe yaramaz hale getiriliyor. Makine/ekipmanda çalışan personele hesap sormaya çalıştığımızda ya 'ben aldığımda böyleydi' ya da 'koruyucu olması gerektiğini bilmiyordum' gibi cevaplar alıyoruz. Bu nedenle makine/ekipmanda bulunan koruyucuları belirtir şekilde 'makine/ekipman kimlik kartı' oluşturmayı planlıyorum.

  Konu ile ilgili daha önce çalışma yapmış ya da yapılabilecekler konusunda fikir sahibi arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

  İyi çalışmalar.


   
 2. Halit Forever

  Halit Forever TÜİSAG Üyesi

  Kullanma talimatı hazırlayın.. Talimatta koruyuculara da yer verin..

   
  zeyno06 ve yusuf.dulda bu yazıya teşekkür etti.
 3. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Operasyon talimatlarımız yapılan iş bazlı olduğundan bu konuda bize çok yardımcı olmuyor. Talimat üzerinde kişinin operasyon sırasında kullanması gereken koruyucular var ancak aynı iş farklı makinelerde farklı aparatlar kullanılarak yapılabilmekte ve bu nedenle talimatları makine bazlı oluşturmak ( ki 500'e yakın operasyon talimatı mevcut) çok mümkün olmuyor. Bu nedenle makine ekipmana ait kimlik kartı oluşturmak hangi operasyon gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin standart olarak bulunacağı için daha doğru bir uygulama gibi geliyor. Tabi yanlış düşünüyor da olabilirim.

     

   
 4. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  siz bir makinada muhafaza olmadığı için çalışana tehlike yaratıyorsa 'makinayı aldığında öyle olması' o noktaya muhafaza istemenize engel değil .
  bir kaç yıl öncesine kadar makina üreticileri (özellikle yerli üreticiler ) isg diye birşey mi biliyordu , binlerce usta ayrıldı ve makina üreticisi oldu ve onbinlerce makina üretip sattılar piyasa bu makina larla dolu

   
 5. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Sanırım yanlış anlaşıldı konu, biraz daha açıklayayım. Üretim 24 saat devam etmekte ve vardiyalı olarak çalışılmakta. Çalışan vardiya başlangıcında makineyi bir önceki vardiya arkadaşından teslim alabildiği gibi üretim planlamasına bağlı olarak o vardiyada ilk defa başlayacak iş için makine park alanından da alabilmektedir. Bu aşama da eksik koruyucu ile çalışmaya başlayan çalışan ile makine üzerinde bulunan koruyucuların tam olup olmadığı konusunda karşı karşıya geliyoruz.

  Satın alma aşamasında ya da değişen işletme koşullarında eksik kalan koruyucular zaten tamamlanıyor ancak makine üzerinde yaptığımız iyileştirmeleri 1 ay sonra tekrar baktığımızda bulamaya biliyoruz.

     

   
 6. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  işiniz zor
  garip ve değişik bir durum
  makina ilk üretime alışta ,yapılan iyileştirmeleride kapsayan bir kontrol dan sonra üretime alınsın

   
  yusuf.dulda bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica