Soru Makina Mühendisi Periyodik Kontrol Yapmak Için Hangi Eğitimleri Almalı

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi  makina mühendisleri periyodik kontrol yapmak için hangi eğitimleri almalı ?

  TSE nin ekteki 2014 eğitim takviminde " tahribatsız muayene yöntemleri" eğitimleri var fakat eğitim süreleri uzun.
  periyodik fenni muayene yapabilmek için bu ve diğer eğitimleri almak zorunlumudur ?

  tahribatlı muayene yöntemleri için (hidrolik,pnömatik) hangi eğitimler alınmalı ?

  TSE haricinde eğitim veren firmalar var mı?


   

  Ekli Dosyalar:

  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 2. yaman durmuş

  yaman durmuş TÜİSAG Üyesi

  ben de konya'da özel bir şirkette makine mühendisi olarak çalışıyorum fakat isg uzmanı değilim..periyodik kontrolleri isg yönetmeliğinde makine mühendisinin yapabileceği yazıyor..ben de bu kontrolleri yapmak istiyorum ama bunun için ayrıca bir belge almam gerekir mi? ve ayrıca nelerin periyodik kontrollerini yapmam gerekir? elinizde buna ilişkin bir form yada bilgi mevcut mu?

   
 3. Çetin

  Çetin TÜİSAG Üyesi

  Periyodik kontrolleri yapabilmek için Makine Mühendisleri odasına kayıtlı Makine Mühendisi olmanız yeterlidir. Tahribatlı muayene yöntemleri kullanıyorsanız (kaldırma araçlarında yük ile test, basınçlı kaplarda hidrolik basınçla test..vb) Ekstra bir eğitim almanıza gerek yoktur. Şayet tahribatsız metodlar kullanacaksanız ( x-ray, akustik emme metodu..vs) Ersin bey'in bahsettiği gibi TSE'den eğitim alabilirsiniz, eğitim veren bildiğim baska bir kurum yok.

  Tahribatlı deneylerle muayene yapanlar için bir eğitim bulunmuyor, bu açığı bizzat üreticileriyle konuşarak, MMO'nun Asansör Mühendis Yetkilendirme Kursuna katılarak(sadece asansörler için neyi kontrol edeceğinizi öğrenirsiniz) kapatmanız mümkün oluyor.

  İnternette küçük bir araştırma yaparak periyodik kontrollerle ilgili raporlara(form şeklinde) ulaşmak mümkün.

     

   
 4. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir hatırlatma yapalım ...

  Mekanik emniyet kontrollerini yönetmeliğe göre sadece Makine Mühendisleri değil, Tekniker ve Yüksek teknikerleri de yapabiliyor.

  Elektrik emniyet kontrollerini ise yine yönetmeliğe göre Elektrik Mühendisleri, Tekniker ve Yüksek teknikerleri de yapabiliyor.
  25 Nisan 2013 PERŞEMBE


  Resmî Gazete


  Sayı : 28628

  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE

  GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ


  2.1. Basınçlı kap ve tesisatlar


  2.1.3.
  Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.

  2.2. Kaldırma ve iletme ekipmanları


  2.2.2. Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.

  (5) İskelelerin periyodik kontrolleri mühendislik ve mimarlık fakültelerinden inşaat ve makine mühendisliği ile mimarlık bölümü mezunları makine ve inşaat teknikeri veya yüksek teknikerleri, gemi inşası işlerinde ise gemi inşaatı mühendisi tarafından yapılır.

  2.3. Tesisatlar

  2.3.2. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

  2.3.3. Elektrik dışında kalan diğer tesisatın periyodik kontrolleri makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

  2.4. Tezgâhlar

  2.4.1. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri EK-III, madde 1.4.’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır.

  2.4.2. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

  2.4.3. Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 5. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

 6. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Tahribatlı muayene için belgeye ihtiyacınız yok makine mühendisi olarak imza yetkiniz var ama metodları ile ilgili eğitim için mmo 'da yetki belgeside verilen kurslar düzenleniyor. Tahribatsız muayeneler için belgeye ihtiyacınız var ve (metodların içeriğine göre eğitim programları değişiyor) TSE , Yetkili Eğitim Kuruluşları (Eğitim vakıfları ve üniv. lerin sürekli eğitim merkezleri) , TAEK v.s. kurs açıyorlar internetten araştırıp bulunduğunuz ilde veya yakınlarda eğitim programları ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

   
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  TSE Tahribatsız Muayene Laboratuvarımız, döküm, dövme, kaynaklı parçalar, yassı mamüller, biçimlendirilmiş malzemeler, kompozit malzemeler gibi mamul sektörleri ve metal imalatı, cihaz, tesis ve yapının hizmet öncesi ve sırasında muayenesi, demiryolu bakımı gibi sektörlere muayene yapmaya yetkili Tahribatsız Muayene Personeli yetiştirmektedir. Aynı zamanda da sanayicimize laboratuvarımızda ve yerinde Tahribatsız Muayene Hizmeti sağlamaktadır.

  Laboratuvarımız, gerek eğitim verme noktasında gerekse muayene hizmeti verme noktasında geniş cihaz altyapısına ve imkanlara sahip olup, Gözle Muayene, Sıvı Penetrant ile Muayene, Manyetik Parçacık ile Muayene, Girdap Akımları ile Muayene, Ultrasonik Muayene ve Radyografik Muayene konularında uluslararası standartlara göre TÜRK AKREDİTASYON KURUMUNDAN hem eğitim (TS EN ISO/IEC 17024) hem de laboratuvar akreditasyonu (TS EN ISO/IEC 17025) alanında akredite olmuş ve akreditasyon kapsamı en geniş olan bir birimdir. Akreditasyon Kapsamımız ektedir.

  Kurs ve sınav katılımcıları için öğle yemeği ve ara ikramlar mevcut olup, verilen hizmet bedeline dahildir.

  Katılımcılarımız için misafirhanemiz mevcut olup, 25 TL+KDV/Gün-Kişidir.


  Kursa kaydınızın yapılabilmesi için aşağıda örneği verilen dilekçeyi e-mail ya da faks yoluyla (0262 723 16 17) göndermeniz gerekmektedir.

  Dilekçeniz ulaştıktan sonra ücret bilgilerinin de yer aldığı resmi yazımız size gönderilecektir. Ödeme işlemlerinizi size resmi yazımız gelmeden yapmayınız.  Not: Örnek Talep dilekçesi (Yetkili imzalı tek dilekçe ile başvurabilir)

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  (Antetli Kağıda)

  Tarih

  TSE-Tahribatsız Muayene Laboratuvarına;


  Tahribatsız Muayene Laboratuvarınızda TS EN ISO 9712 standardına göre düzenlenecek olan........................eğitimi ve ............................sınavına katılmak istiyorum.

  Gereğini bilgilerinize arz ederim.


  (İsim-Soyisim-imza-iletişim)

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Saygılarımızla


  Yusuf A. ŞENER

  Kaynak & Metalurji Y. Müh.

  Seviye3 -Tahribatsız Muayene Uzmanı

  Tahribatsız Muayene Lab. Teknik Şefi

  0262-723.14.34


  Cumhuriyet Mah. 2258 Sokak No:10 41410 Gebze/KOCAELİ

  upload_2014-4-24_11-35-54.png


  upload_2014-4-24_11-36-17.png

  upload_2014-4-24_11-36-55.png
   

  Ekli Dosyalar:

  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

 9. Yaşarcan Çalt

  Yaşarcan Çalt TÜİSAG Üyesi

  Basınçlı kaplar ve kompresörlerin periyodik kontrolü için makine mühendisinin bir eğitim alması gerekiyor mu?Varsa bu eğitim hangi kuruluştan alınıyor?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica