Makina Kullanma Bakım Ve Güvenlik Talimatı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Ahmet AZAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi  Merhaba
  İş yerinde kullanılan bir takım makinaların kullanma talimatları yok bunları tamamlamam gerekiyor. Bu talimatnameyi üretici firmadan mı istemeliyim; yoksa kendim mi hazırlamalıyım?


   
 2. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey merhaba,
  4703 sayılı Ürünlere ilişkin teknik mevzuatın hazırlanması ile ilgili bir kanun var öncelikle bunu okuyun derim. Eğer makina mühendisi iseniz çok şanslısınız bence :) hemen talimat hazırlayabilirsiniz ama değilseniz de ilgili birimin teknik personellerinden, bakımcısı, tamircisi gibi olabilir, bunlardand destek alabilirsiniz, ayrıca 1999 sonrası makinaların üreticilerinin tarafından risk analizlerinin yapılması gerektiğini de unutmayın, makina üreticileri olası makinada yaşanabilecek kullanıcı risklerini risk analizi şeklinde firmaya sunmak zorundalar, bu da bir dip not, 99 öncesine ait talimat ve risk analizlerini de yine belirttiğim gibi formenler, kullanıcıları ve bakımcılarından yararlanarak elde edebilirsiniz. Ben en azından işyerlerimde azami bu şekilde aksiyon almaya çalışıyorum.
  Kolaylıklar dilerim :)

   
  Ahmet AZAK ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 3. KATMANDU

  KATMANDU TÜİSAG Üyesi

  makinayı veran firmada istenmeli bir de bunlarla uğraşırsak işimiz çok zorlaşır...
  biz sadece kullanma talimatına göre kullanılmalı dememliyiz,
  kullanma talimatınıda işyerindeki varsa kalite yönetim temsilcisi hazırlamalı , bakım onarım makina işleriyle uğraşan birimlerle...

     

   
  Ahmet AZAK bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler Dilek hn. makina müh. değilim. O yüzden bu konuda biraz sıkıntı oluyor. Artık formenlerden destek almaya çalışacağım.

   
 5. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Benim tavsiyem talimatı hazırlarken operatörle mutlaka görüşün makina ile ilgili bütün riskleri ondan alabilirsiniz.Çünkü başından geçmiştir ufak tefek kazalar - ramakkala lar v.s

     

   
 6. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Tşkler Ahmet Bey,
  Öyle yapacağım sanırım..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. örnek makina talimatları

Yandex.Metrica